Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Rozbudowa Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu - utworzenie Centrum Optyki Kwantowej - zastosowania w naukach przyrodniczych i biomedycznych

Okres realizacji projektu: 01.07.2007 r. - 30.09.2012 r.
Priorytet: XIII. Infrastruktura szkolnictwa wyższego
Działanie: 13.1 - Infrastruktura szkolnictwa wyższego
Całkowita wartość projektu: 26 291 656,33 zł, w tym dofinansowanie z EFRR: 21 875 226,92 zł.

Opis projektu:
W ramach inwestycji, do istniejącego budynku Instytutu Fizyki UMK dobudowane zostanie nowe skrzydło o powierzchni 1931,6 m2, w którym powstał obiekt dydaktyczny oraz naukowo-badawczy - Centrum Optyki Kwantowej.

W rozbudowanej części budynku powstały pomieszczenia laboratoryjne o łącznej powierzchni użytkowej 484,64 m2, w których będzie prowadzona działalność naukowo-badawcza powiązana z dydaktyką. W budynku znajdą się m.in. laboratoria naukowo-dydaktyczne (wyposażone w supernowoczesną aparaturę badawczą), pracownie komputerowe, sala wykładowo-konferencyjna, sala seminaryjna, serwerownia i pomieszczenia biurowe. Wszystkie kondygnacje i pomieszczenia użytkowe są przystosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne.

Centrum Optyki Kwantowej (COK) umożliwi kształcenie specjalistów, fizyków i informatyków w zakresie nowoczesnych technik optycznych mających zastosowanie m.in. w diagnostyce medycznej i biologicznej, diagnostyce materiałowej, telekomunikacji i kwantowym przetwarzaniu informacji (ICT), miernictwie i systemach kontroli jakości oraz w obrazowaniu biomedycznym.

Celem przedmiotowego projektu było:

  • umożliwienie kształcenia wysoko-wykwalifikowanych specjalistów jako kadr dla nowoczesnych technologicznie gałęzi przemysłu,
  • zwiększenie udziału studentów na kierunkach związanych z profilem Centrum,
  • znaczące podniesienie poziomu badań naukowych,
  • znaczące podniesienie poziomu kształcenia, szczególnie na drugim i trzecim stopniu.

Ponadto, bliskość pod względem lokalizacji Krajowego Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej (FAMO) sprawia, że Centrum stanowił czynnik integracyjny także na poziomie ogólnopolskim.

W rezultacie, utworzenie COK wzmocniło kapitał ludzki zdolny zdobytą wiedzę przenosić do gospodarki oraz przygotowywać do szybkiej absorpcji i twórczego rozwijania najnowszych zdobyczy technologicznych, stanowiących obecnie podstawę rozwoju gospodarczego. W związku z powyższym, korzyści ze zrealizowanego projektu przenoszone są również pośrednio w sferę gospodarki kraju, wzmacniając tym samym jej potencjał.

Pliki do pobrania

Koordynator projektu: Prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski
Opiekun projektu w BZFS:
mgr Edyta Podlewska
pok.: 106
tel.: (0-56) 611-45-91
fax: (0-56) 611-49-84
e-mail: epodlewska@umk.pl
Więcej informacji na stronie projektu: http://www.fizyka.umk.pl/COK/


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.