Na zdjęciu ksiądz Federico Lombardi oraz prof. dr hab. Jacek Kubica, prorektor UMK ds. badań naukowych [fot. Fundacja Watykańska Joseph Ratzinger - Benedykt XVI]

fot. Fundacja Watykańska Joseph Ratzinger - Benedykt XVI

Sala Stampa o Nagrodzie „Ratio et Spes”

2019-09-30

30 września w Watykanie miała miejsce konferencja prasowa poświęcona nowym inicjatywom Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI, w tym Nagrodzie „Ratio et Spes”, którą Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie przyznawał wspólnie z Fundacją.

W konferencji wzięli udział ksiądz kardynał Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Kultury, członek Komitetu Naukowego Fundacji oraz ksiądz Federico Lombardi, przewodniczący Rady Fundacji i członek Rady Naukowej Nagrody „Ratio et Spes”.

Międzynarodowa nagroda naukowa (oraz wyróżnienie) będą przyznawane co roku w innym obszarze badań. Podstawowym celem inicjatywy jest promowanie interdyscyplinarnej refleksji naukowej nad zagadnieniami ważnymi i aktualnymi dla ludzkości.

Nagroda i wyróżnienie po raz pierwszy będą wręczone 19 lutego 2020 roku podczas uroczystości Święta Uniwersytetu. Obszarem wiedzy, w którym zostanie przyznana Nagroda w pierwszej edycji konkursu, jest sztuczna inteligencja. Laureatów wyłoni powołany przez Radę Naukową Nagrody zespół ekspertów w składzie:

• prof. Paolo Benanti, Papieski Uniwersytet Gregoriański
  • prof. Alfred Driessen, Uniwersytet Twente
  • prof. Włodzisław Duch, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • prof. Oja Erkki, Uniwersytet Aalto
  • prof. Hoss H. Holger, Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej
  • prof. Robert Kozma, Uniwersytet w Memphis
  • prof. Leszek Rutkowski, Politechnika Częstochowska
  • prof. Andrzej Skowron, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
  • prof. Jerzy Stefanowski, Politechnika Poznańska
  • prof. Marek Świerczyński, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Konferencję zrelacjonowało na swojej stronie Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej Sala Stampa.

Więcej informacji o współpracy i powołaniu Rady Naukowej nagrody.