Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Jan Paweł II

Ojciec Święty Jan Paweł II doktorem honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

23 listopada 2004 r. w Watykanie odbyła się uroczystość wręczenia Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Decyzję o przyznaniu doktoratu honoris causa Ojcu Świętemu Senat UMK podjął 22 czerwca 2004 r., nawiązując do przypadającej 7 czerwca piątej rocznicy spotkania Jana Pawła II ze światem polskiej nauki, które odbyło się w Auli Uniwersytetu.

Wizyta dziewięćdziesięcioosobowej delegacji UMK, Torunia i województwa rozpoczęła się 22 listopada 2004 r. przywitaniem jej uczestników na lotnisku przez ks. bp Andrzeja Suskiego. 23 listopada uczestnicy, w tym senatorowie UMK w togach, zostali wprowadzeni do Pałacu Apostolskiego, a stamtąd do Sali Klementyńskiej, gdzie o godz. 11.30 rozpoczęła się uroczystość.

W imieniu całej delegacji Ojca Świętego powitał ks. bp Andrzej Suski. Rektor UMK prof. Jan Kopcewicz odczytał laudację, ks. prof. Jerzy Bagrowicz łacińską treść dyplomu, a następnie wręczył Papieżowi epitage (biało-czerwona szarfa z godłem UMK haftowanym złotą nicią). Po tym Papież wygłosił przemówienie, w którym w ciepłych słowach podziękował za wyróżnienie i za wizytę, nawiązał także do spotkania ze światem nauki w Auli UMK w czerwcu 1999 r. i do swojego wystąpienia, przypomniał również o powinności uniwersytetu wobec narodu i społeczeństwa. Prosił o przekazanie pozdrowień członkom całej społeczności uniwersyteckiej.

Podczas uroczystości Ojciec Święty otrzymał upominki. Rektor UMK wręczył Papieżowi specjalnie przygotowaną z tej okazji księgę "Fides quarens intellectum. Wiara poszukująca zrozumienia". Licząca 486 stron Księga składa się z kilku rozdziałów poświęconych m.in. wizycie Jana Pawła II na UMK, refleksji o nauczaniu Papieża oraz historii i teraźniejszości Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (redakcja naukowa: ks. prof. dr hab. Jerzy Bagrowicz, ks. dr hab. Mirosław Mróz, prof. UMK). Ojciec Święty otrzymał również obraz olejny "Ukrzyżowanie na drzewie życia na podstawie rzeźby z XIV w.", inspirowany gotycką rzeźbą z kościoła św. Jakuba w Toruniu, namalowany przez prof. dr Józefa Flika, dziekana Wydziału Sztuk Pięknych (obraz wręczyli dwaj studenci UMK - członkowie Senatu - w białych czapkach).

Na koniec uroczystości pozdrowienia od mieszkańców Torunia i województwa przekazali obecni przedstawiciele władz, rektor UMK przedstawił Ojcu Świętemu każdego uczestnika delegacji i na zakończenie zaproponował zrobienie wspólnej fotografii.

Dzień później - 24 listopada - delegacja wzięła udział we mszy świętej w intencji Ojca Świętego i Uniwersytetu, odprawionej w bazylice św. Piotra przez biskupa Andrzeja Suskiego.

Postument papieski na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania

23 listopada o godz. 11.30 (w tym samym czasie, gdy odbywała się uroczystość w Watykanie) na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK został odsłonięty postument z tablicą "Collegium Jana Pawła II" (taką nazwę nosi nowa część budynku wydziałowego).Zdjęcia z uroczystości w WatykanieDyplom, epitage i upominki dla Papieża

Dyplom, epitage i upominki dla Papieża Dyplom, epitage i upominki dla Papieża Dyplom, epitage i upominki dla Papieża Dyplom, epitage i upominki dla Papieża

Wizyta w Rzymie - zdjęcia Tadeusz Kufel (Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania)

Wizyta w Rzymie - zdjęcia Tadeusz Kufel (Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania) Wizyta w Rzymie - zdjęcia Tadeusz Kufel (Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania) Wizyta w Rzymie - zdjęcia Tadeusz Kufel (Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania) Wizyta w Rzymie - zdjęcia Tadeusz Kufel (Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania) Wizyta w Rzymie - zdjęcia Tadeusz Kufel (Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania) Wizyta w Rzymie - zdjęcia Tadeusz Kufel (Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania) Wizyta w Rzymie - zdjęcia Tadeusz Kufel (Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania) Wizyta w Rzymie - zdjęcia Tadeusz Kufel (Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania)

Fot. mgr Krzysztof Strzemeski (Katedra Filologii Angielskiej)

Fot. mgr Krzysztof Strzemeski (Katedra Filologii Angielskiej)

Fot. prof. Leszek Żyliński (Wydział Filologiczny)Fot. prof. Zbigniew Witkowski (Wydział Prawa i Administracji)