EILC
31 sierpnia – 28 września 2008
Jest piątek, 26 września. Godzina 16.00. W Sali Złotej Pałacu Dąmbskich Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu zbierają się studenci z 11 różnych krajów Europy: z Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Turcji, Niemiec, Francji, Węgier, Łotwy, Norwegii, Finlandii i Rumunii. 38 osób kończy właśnie Erasmus Intensive Language Course. Wszyscy są bardzo podekscytowani, bo zaraz otrzymają certyfikaty ukończenia kursu języka polskiego – dowody ich ciężkiej miesięcznej pracy. Są jednocześnie smutni, gdyż kończy się ich wspaniała przygoda w Toruniu.
A czas w naszym mieście upływał bardzo szybko. Codziennie od rana do godziny 14.00 trwały zajęcia z gramatyki języka polskiego, konwersacji i pisania, wykłady o polskiej historii i kulturze, warsztaty międzykulturowe. Więzi zacieśniali podczas spotkań poza uniwersytetem, zwiedzając wspólnie toruńską Starówkę, muzea, Bibliotekę Główną UMK. Uczestniczyli w Wieczorze Narodów, podczas którego przedstawiali kulturę swoich krajów. Popołudniami grali w piłkę na sali gimnastycznej. Wiele miłych wspomnień dotyczy sobotnich całodniowych wycieczek do Malborka i Gdańska.
Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. Jeszcze kilka miłych słów pożegnania od dziekana Wydziału Filologicznego, dra Macieja Wróblewskiego, potem odbiór certyfikatów i upominków, na koniec bankiet, sesja zdjęciowa...
Pożegnać się jest trudno nie tylko z uczestnikami kursu, ale także z nauczycielami i opiekunami. Przez cały miesiąc grono lektorskie starało się w jak najbardziej przystępny i efektywny sposób przekazywać studentom wiedzę na temat języka – na różnych poziomach językowych. Osoby najbardziej zainteresowane językiem otrzymywały materiały dodatkowe, aby indywidualnie pogłębiać swoją wiedzę.
Niewątpliwie atmosfera podczas kursu była rewelacyjna. Nie dziwią zatem łzy smutku, że to już koniec. Przyjaźnie nawiązane w Toruniu będą trwały bardzo długo.
Karolina Birecka, lektorka w grupie II i III