Jan Paweł II doktorem honoris causa UMK
23 listopada 2004 r. w Watykanie odbyła się uroczystość wręczenia Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Decyzję o przyznaniu doktoratu honoris causa Ojcu Świętemu Senat UMK podjął 22 czerwca 2004 r., nawiązując do przypadającej 7 czerwca piątej rocznicy spotkania Jana Pawła II ze światem polskiej nauki, które odbyło się w Auli Uniwersytetu.
Wizyta delegacji UMK w Watykanie
Wizyta dziewięćdziesięcioosobowej delegacji UMK, Torunia i województwa rozpoczęła się 22 listopada 2004 r. przywitaniem jej uczestników na lotnisku przez ks. bp Andrzeja Suskiego. 23 listopada uczestnicy, w tym senatorowie UMK w togach, zostali wprowadzeni do Pałacu Apostolskiego, a stamtąd do Sali Klementyńskiej, gdzie o godz. 11.30 rozpoczęła się uroczystość.
W imieniu całej delegacji Ojca Świętego powitał ks. bp Andrzej Suski. Rektor UMK prof. Jan Kopcewicz odczytał laudację, ks. prof. Jerzy Bagrowicz łacińską treść dyplomu, a następnie wręczył Papieżowi epitage (biało-czerwona szarfa z godłem UMK haftowanym złotą nicią). Po tym Papież wygłosił przemówienie, w którym w ciepłych słowach podziękował za wyróżnienie i za wizytę, nawiązał także do spotkania ze światem nauki w Auli UMK w czerwcu 1999 r. i do swojego wystąpienia, przypomniał również o powinności uniwersytetu wobec narodu i społeczeństwa. Prosił o przekazanie pozdrowień członkom całej społeczności uniwersyteckiej.
Podczas uroczystości Ojciec Święty otrzymał upominki. Rektor UMK wręczył Papieżowi specjalnie przygotowaną z tej okazji księgę "Fides quarens intellectum. Wiara poszukująca zrozumienia". Licząca 486 stron Księga składa się z kilku rozdziałów poświęconych m.in. wizycie Jana Pawła II na UMK, refleksji o nauczaniu Papieża oraz historii i teraźniejszości Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (redakcja naukowa: ks. prof. dr hab. Jerzy Bagrowicz, ks. dr hab. Mirosław Mróz, prof. UMK). Ojciec Święty otrzymał również obraz olejny "Ukrzyżowanie na drzewie życia na podstawie rzeźby z XIV w.", inspirowany gotycką rzeźbą z kościoła św. Jakuba w Toruniu, namalowany przez prof. dr Józefa Flika, dziekana Wydziału Sztuk Pięknych (obraz wręczyli dwaj studenci UMK - członkowie Senatu - w białych czapkach).
Na koniec uroczystości pozdrowienia od mieszkańców Torunia i województwa przekazali obecni przedstawiciele władz, rektor UMK przedstawił Ojcu Świętemu każdego uczestnika delegacji i na zakończenie zaproponował zrobienie wspólnej fotografii.
Dzień później - 24 listopada - delegacja wzięła udział we mszy świętej w intencji Ojca Świętego i Uniwersytetu, odprawionej w bazylice św. Piotra przez biskupa Andrzeja Suskiego.
Postument papieski na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania
23 listopada o godz. 11.30 (w tym samym czasie, gdy odbywała się uroczystość w Watykanie) na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK został odsłonięty postument z tablicą "Collegium Jana Pawła II" (taką nazwę nosi nowa część budynku wydziałowego).
Powitanie uczestników – ks bp Andrzej Suski
Umiłowany Ojcze Święty!
W imieniu delegacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, władz miasta Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego pragnę wyrazić najpierw głęboką wdzięczność za dar tego spotkania, a także uczucia czci i miłości, jakie wraz z całym narodem żywimy dla Następcy św. Piotra i syna polskiej ziemi. Opatrzność sprawia, i jest cudem w naszych oczach, że w Watykanie, niejako w samym sercu chrześcijaństwa, możemy stanąć przed Piotrem naszych czasów i mówić ojczystym językiem, który jest również ojczystą mową Ojca Świętego.
Cor ad cor loquitur. Tak właśnie, mową serca, zostaliśmy ubogaceni przed pięciu laty, podczas pamiętnej wizyty Ojca Świętego w Toruniu. Na trwałe zapisały się w naszych sercach słowa Waszej Świątobliwości, skierowane do świata nauki polskiej w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika: "Człowiek udoskonala się (...) nie tylko przez zdobywanie abstrakcyjnej wiedzy o prawdzie, ale także przez żywą relację z drugim człowiekiem, która wyraża się przez dar z siebie i przez wierność. (...) wierząc, człowiek zawierza prawdzie, którą ukazuje mu druga osoba" (Jan Paweł II, Toruń, 7 czerwca 1999 r.).
Ojcze Święty! Z wielką radością oczekiwaliśmy na dzisiejsze spotkanie. Jest to radość wielu ludzi nauki, którzy na co dzień poszukują prawdy i dzielą się nią z innymi w poczuciu powołania do ważnej posługi społecznej, jak też ze świadomością, że "ludziom nauki oraz ludziom kultury powierzona została szczególna odpowiedzialność za prawdę - dążenie do niej, jej obrona i życie według niej" (tamże).
Prosimy Ojca Świętego o Apostolskie Błogosławieństwo dla społeczności naszego uniwersytetu, miasta i całego regionu kujawsko-pomorskiego.
Laudacja – rektor UMK prof. Jan Kopcewicz
Wasza Świątobliwość, Ojcze Święty,
Eminencje, Ekscelencje, Wysoki Senacie,
Panie i Panowie,
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu stoi w przededniu obchodów sześćdziesięciolecia naszej Uczelni. Wyrażamy wdzięczność Waszej Świątobliwości, iż możemy razem z Tobą, Ojcze Święty, inaugurować obchody tej rocznicy, zaszczyceni możliwością wręczenia doktoratu honoris causa naszej Uczelni. Zostało nam dane włączyć do naszej wspólnoty akademickiej Papieża-Polaka. Decyzja Waszej Świątobliwości o gotowości przyjęcia tego doktoratu jest dla nas zaszczytem i zobowiązaniem.
Jednomyślna decyzja Senatu naszego uniwersytetu w tej sprawie wyraża szacunek i uznanie dla Ciebie Ojcze Święty jako największego autorytetu współczesnego świata, wielkiego męża stanu, orędownika pokoju i przyjaźni, gorącego polskiego patrioty, budzącego w Polakach poczucie dumy narodowej i pragnienie wolności.
W tym niezwykłym dla nas dniu wspominamy spotkanie Waszej Świątobliwości ze światem nauki polskiej pamiętnego popołudnia 7 czerwca 1999 roku. Ciągle na nowo odczytujemy przesłanie, które wtedy Ojcze Święty skierowałeś do ludzi nauki. To właśnie wtedy uświadomiłeś nam, że jeżeli wiedza i kultura otwarte są na sens i prawdę, to jesteśmy zdolni przekroczyć próg nadziei i odnaleźć na nowo świat tych wartości, które i w nauce są decydujące: godność i szacunek dla Mądrości. Uniwersalizm przesłania Waszej Świątobliwości, które wtedy popłynęło z Torunia, z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ukazał niewzruszoną nadzieję i wiarę w człowieka niezależnie od historii jego życia i dróg własnych poszukiwań dobra. Był to czas ukazania się encykliki Fides et ratio, mówiącej o owych dwóch skrzydłach, którymi są wiara i rozum, unoszących człowieka ku kontemplacji prawdy.
Ojcze Święty, Twoje wezwanie "Nie lękajcie się", wypowiedziane na początku posługi Kościołowi i światu, było skierowane do wszystkich, a zwłaszcza do mieszkańców podzielonej wówczas Europy. Także Europy centralnej i wschodniej pragnącej wyzwolić się z okowów ideologicznego materializmu. Z miłością, ale i z mocą pasterza ukazywałeś i ciągle ukazujesz "znaki nadziei", których potrzebujemy także i dzisiaj. To, że europejski organizm zaczyna powoli "oddychać" dwoma płucami, wschodnim i zachodnim, że dziedzictwo kulturowe wszystkich narodów europejskich wnosi swój wkład w życie na naszym kontynencie, to wszystko również dzięki i Twojemu, Ojcze Święty, ogromnemu zaangażowaniu w jednoczenie ludzi.
Ojcze Święty, Twoje nauczanie, postawa i świadectwo było dla nas, zwłaszcza w trudnych chwilach, znakiem nadziei i wezwaniem do przemiany. Pozwalało chronić nasze dziedzictwo i kulturę, te wartości, dzięki którym czuliśmy się członkami wielkiej rodziny europejskiej i ludzkiej. Otwarcie, wolność i solidarność, ale też brak lęku i głęboka nadzieja, towarzyszące Twojemu Ojcze Święty przesłaniu, wyprzedzało epokę i nasze partykularne myślenie. "Zostaliśmy sobie przywróceni" - to słowa Waszej Świątobliwości wypowiedziane podczas spotkania z władzami państwowymi w czerwcu 1991 roku w Warszawie - słowa, które uświadomiły nam istotę przeobrażeń.
Wasza Świątobliwość, Ojcze Święty, w imieniu całej społeczności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, profesorów i studentów, pracowników administracji i obsługi, w imieniu tych wszystkich, którzy stanowią naszą uniwersytecką społeczność, naszą Alma Mater, dziękujemy za moc Twojego słowa i ukazywanie drogowskazów na przyszłość, za troskę o nas wszystkich. Dziękujemy również za możliwość dzisiejszego spotkania z Tobą, Ojcze Święty. Ufamy, że umocni ono nasz Uniwersytet w wypełnianiu misji służby nauce i społeczeństwu.
Rektor
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
prof. dr hab. Jan Kopcewicz
Tłumaczenie łacińskiej treści dyplomu
Tłumaczenie łacińskiej treści dyplomu odczytanego Papieżowi w momencie wręczenia tytułu Doktora Honoris Causa UMK:
Senat jednomyślnie postanowił nadać Jego Świątobliwości Janowi Pawłowi II godność doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w uznaniu zasług dla nauki, kultury i społeczności międzynarodowej. Senat nadaje ten tytuł Papieżowi - Polakowi jako wybitnemu filozofowi i teologowi, kapłanowi, mężowi stanu, obrońcy praw człowieka, orędownikowi wolności i pokoju, największemu autorytetowi moralnemu współczesnego świata. Senat godnością tą honoruje Jana Pawła II w sześćdziesiątą rocznicę powstania Uniwersytetu i piątą rocznicę spotkania Ojca Świętego ze światem nauki w murach toruńskiej Almae Matris.
Przemówienie Ojca Świętego Jana Pawła II
Drogi Księże Kardynale, Czcigodni Bracia w biskupstwie, Dostojni Członkowie Senatu oraz Kadry Naukowej Uniwersytetu Toruńskiego, Szanowni Przedstawiciele obecnych tu Władz, Drodzy Bracia i siostry!
Serdecznie witam państwa. Cieszę się, że mogę przyjąć tak dostojną reprezentację Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: Panu rektorowi dziękuję za uprzejme słowa, a Senatowi za nadanie mi tytułu doktora "honoris causa". Z wdzięcznością przyjmuję ten tytuł, jako znak stale rozwijającego się dialogu pomiędzy nauką i wiarą.
Przyjmując państwa u siebie w Watykanie, wspominam ten czerwcowy dzień 1999 r., w którym dane mi było nawiedzić progi waszej uczelni. Pamiętam, że mówiłem wówczas właśnie o tym dialogu, który powinien przezwyciężać oświeceniowe przeciwstawienie prawdy osiąganej na drodze rozumu prawdzie poznawanej przez wiarę. Dziś coraz bardziej rozumiemy, że chodzi o tę samą prawdę i trzeba, aby ludzie, dochodząc do niej drogami im właściwymi, nie szli samotnie - by szukali potwierdzenia własnych intuicji również w spotkaniu z innymi. Tylko wówczas naukowcy oraz ludzie kultury rzeczywiście będą mogli podjąć tę szczególną odpowiedzialność, o której mówiłem w Toruniu - "odpowiedzialność za prawdę - dążenie do niej, jej obronę i życie według niej".
Cieszę się, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika dynamicznie się rozwija, ofiarując możliwość zdobywania wiedzy coraz większej liczbie młodych ludzi. Dobrze, że może w tym uczestniczyć również Wydział Teologiczny. Wiem, że ten rozwój dokonuje się przy wsparciu władz miasta, które śmiało można nazwać "miastem uniwersyteckim". Niech to wspólne dzieło służy Toruniowi, regionowi i całej Polsce. Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli.
Raz jeszcze dziękuję państwu za przybycie. Proszę zawieźcie moje pozdrowienie wszystkim profesorom i studentom waszej uczelni, a także wszystkim mieszkańcom Torunia. Niech Boże błogosławieństwo stale wam towarzyszy! Bóg zapłać!

