Ogólne zasady przyjmowania na studia na UMK znajdują się na stronie: Rekrutacja - Akty prawne.
Po wejściu na stronę irk.umk.pl należy wybrać odpowiednią rekrutację. Po jej wybraniu (bez konieczności logowania) zostaje pokazana oferta kierunków studiów w ramach wybranej rekrutacji - przy opisie każdego kierunku znajdują się szczegółowe zasady kwalifikacji na dany kierunek). Osoby posiadające już konto w systemie IRK mogą (po zalogowaniu) wybrać z menu pozycję "Oferta". Zasady kwalifikacji można również znaleźć w przewodniku po kierunkach studiów.
Zgodnie z polskim prawem każda uczelnia w Polsce może ustalać własne zasady przyjmowania na studia i jest w tym całkowicie niezależna.
UMK stara się docierać ze swoją ofertą do coraz większej liczby kandydatów, stąd zasady rekrutacji są uchwalane tak, aby jak największa liczba osób przystępujących w danym roku do matury miała możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia na UMK może się ubiegać o przyjęcie na dowolną liczbę kierunków. Naturalnie jego kandydatura będzie rozpatrywana jedynie w odniesieniu do tylu kierunków, za które wniósł on opłatę rekrutacyjną.
Generalna zasada (wynikająca z warunków i trybu rekrutacji oraz z regulaminu studiów) głosi, że w rekrutacji na dany rok akademicki można być przyjętym tylko na jeden kierunek danego stopnia w trybie stacjonarnym. Oznacza to, że:
Jeżeli kandydat został przyjęty na studia stacjonarne w pierwszej Turze, to w kolejnej Turze na ten sam typ studiów może być przyjęty pod warunkiem złożenia rezygnacji z wcześniejszego kierunku.
Analogiczna sytuacja dotyczy rekrutacji letniej i śródrocznej na ten sam rok akademicki.
Nie, nie ma takiej możliwości.
Nie, nie ma takiej możliwości.
Nie, nie ma takiej możliwości.
Nie, nie ma takiej możliwości.
W takiej sytuacji prosimy zgłosić się do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej z kompletem dokumentów dotyczących danej sprawy (dyplom licencjata, suplement do dyplomu lub indeks, podanie z opisem problemu). Dokumenty te należy dostarczyć najpóźniej na tydzień przed upływem ostatecznego terminu upływu rejestracji na studia. Po rozpatrzeniu podania UKR (w porozumieniu z władzami odpowiedniego wydziału) podejmie decyzję w tej sprawie.
"Stara matura" to termin odnoszony do świadectwa dojrzałości uzyskanego przed 2005 rokiem (z wyłączeniem matury z roku 2002).
Decyzję dotyczącą określenia zasad rekrutacji na ww. kierunek studiów na dany rok akademicki uchwalił Senat UMK na wniosek Rady Wydziału Prawa i Administracji UMK.
II. KOMISJA REKRUTACYJNA I KONTAKT
UKR UMK to Uczelniana Komisja Rekrutacyjna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Do obowiązków i zadań UKR należy przeprowadzenie rekrutacji na wszystkie kierunki studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich prowadzonych na UMK.
UKR nie zajmuje się zagadnieniami związanym z przebiegiem studiów, czyli m.in.:
Uczelniana Komisja Rekrutacyjna jest powoływana przez Rektora UMK. W jej skład wchodzi Przewodniczący i Członkowie. Obok tego powoływany jest zespół sekretarzy UKR, którzy bezpośrednio zajmują się przeprowadzaniem rekrutacji. Skład UKR i zespołu sekretarzy jest określany specjalnym Zarządzeniem Rektora UMK. Skład UKR i zespołu sekretarzy w bieżącym roku został podany w Zarządzeniu Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w sprawie powołania komisji rekrutacyjnych (patrz "Akty prawne").
Nie, spotkań kandydatów i ich rodzin z członkami Komisji nie przewiduje się. Proces rekrutacji, sprowadzony do rejestracji internetowej, wniesienia opłaty i dostarczenia dokumentów, nie wymaga dodatkowych działań. Osobą, z którą może kontaktować się kandydat, jest sekretarz UKR.
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, wszelki kontakt kandydata z Komisją jest ograniczony tylko do rozmów telefonicznych, wiadomości e-mail lub w systemie IRK oraz korespondencyjnego (poczta, kurier) składania dokumentów, podań, itp.
Osobami uprawnionymi do udzielania informacji i pomocy w procesie rekrutacji są:
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, wszelki kontakt kandydata z Komisją jest ograniczony tylko do rozmów telefonicznych, wiadomości e-mail lub w systemie IRK.
Gdzie i w jakich godzinach pracują sekretarze Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej?
Zespół sekretarzy UKR (część toruńska) rozpocznie pracę 4 sierpnia, a zakończy 9 października 2020 roku. Od 1 czerwca jeden z sekretarzy będzie pełnił dyżur on-line - dotyczy kierunków prowadzonych przez kampus toruński (kontakt przez e-mail lub system IRK).
Sekretarze pracują od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00 w budynku rektoratu (ul. Gagarina 11), na parterze w siedzibie Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej.
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, wszelki kontakt kandydata z Komisją jest ograniczony tylko do rozmów telefonicznych, wiadomości e-mail lub w systemie IRK oraz korespondencyjnego (poczta, kurier) składania dokumentów, podań, itp.
Informacje dotyczące pracy bydgoskiej części Komisji Rekrutacyjnej znajdują się na stronie https://rekrutacja.cm.umk.pl/
Uczelniana Komisja Rekrutacyjna (część toruńska) w całym okresie rekrutacji pracuje w następujące soboty: 22.08.2020 r., 29.08.2020 r., 05.09.2020 r., 12.09.2020 r., 19.09.2020 r., 26.09.2020 r. oraz 10.10.2020 r. (w godz. 9:00-14:00, w sierpniu i październiku w godz. 9:00-15:00).
Informacje dotyczące pracy bydgoskiej części Komisji Rekrutacyjnej znajdują się na stronie https://rekrutacja.cm.umk.pl/
W kampusie toruńskim do 1 czerwca 2020 roku informacje na temat rekrutacji można uzyskać w:
Informacji na temat procesu rekrutacji w Collegium Medicum udziela:
(część toruńska)
Uczelniana Komisja Rekrutacyjna UMK
ul. Gagarina 11
87-100 Toruń
Uczelniana Komisja Rekrutacyjna UMK Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
ul. Jagiellońska 13-15
85-067 Bydgoszcz
800-809-809 (część toruńska)
(52) 585-3606 (Collegium Medicum)
(52) 585-3607
rekrutacja@umk.pl (część toruńska)
rekrutacja@cm.umk.pl (Collegium Medicum)
W zależności od charakteru sprawy od godziny do dwóch-trzech dni roboczych. Jeżeli wynik działania Komisji będzie widoczny na koncie kandydata w IRK, to dodatkowe maile o tym informujące nie będą wysyłane. Podobnie w chwili gdy opłata zostanie zwrócona, sprawę uznaje się za zakończoną.
III. IRK - INTERNETOWA REJESTRACJA KANDYDATÓW
IRK to Internetowa Rejestracja Kandydatów - aplikacja, przy wykorzystaniu której jest prowadzona rejestracja kandydatów na studia na UMK.
Obywatele polscy nie mają takiej możliwości.
Pełny zakres zadań i odpowiedzialności został określony w Uchwale Senatu UMK, którego znajomość kandydat potwierdza przy pierwszym zapisie na kierunek studiów (udzielenie zgody rekrutacyjnej jest równoznaczne z potwierdzeniem zapoznania się z Uchwałą Senatu UMK). Treść tych oświadczeń można sprawdzić w zakładce "Zgody". Zwracamy szczególną uwagę na obowiązujący na UMK system priorytetów oraz harmonogram rekrutacji (tu szczególnie: terminy dostarczenia dokumentów).
Nie, niektóre funkcje nie działają pod przeglądarką Internet Explorer - prosimy zainstalować sobie darmową przeglądarkę Mozilla Firefox.
Nie, wpisywanie w to pole czegokolwiek, np. słowa "brak" lub "nie posiadam" będzie skutkowało generowaniem tego słowa w korespondencji kierowanej do kandydata, np. Agnieszka nie posiadam Kowalska, Paweł brak Malinowski lub Jan ---- Nowak.
W takiej sytuacji to pole należy zostawić puste.
W takiej sytuacji to pole należy zostawić puste.
Tak. Przy wprowadzaniu do systemu informacji o świadectwie (po zapisaniu dokumentu) należy wybrać odnośnik. "Edytuj wyniki egzaminów" i zaznaczyć przedmioty i poziomy z jakich kandydat zdaje maturę (należy postawić znacznik w pierwszej kolumnie "Czy zdawany" odpowiedniego wiersza). Po poznaniu wyników, należy je wpisać do systemu.
Kandydaci zdający maturę międzynarodową rejestrują się w programie Internetowej Rejestracji Kandydatów: uzupełniają dane osobowe, wybierają rodzaj zdawanej matury i przedmioty maturalne, na razie bez wyników, deklarują kierunek studiów oraz dokonują opłaty rekrutacyjnej. Następnie po otrzymaniu wyników matur przedstawiają je sekretarzom Komisji Rekrutacyjnej, którzy wprowadzą je do systemu IRK (można przesłać skan świadectwa na adres e-mail Komisji).
Tak, należy wpisać numer świadectwa, a po przecinku numer indeksu?indeksów.
Nie, kandydat wpisuje jedynie aktualne wyniki - niezależnie od tego, czy taki wynik uzyskał na maturze, czy poprawił go w kolejnych latach.
Wyniki maturalne z Krajowego Rejestru Matur są pobierane jedynie w przypadku tych kandydatów, którzy wyrazili zgodę na ich pobranie (zgodę taką wyraża się przy okazji składania deklaracji wybranych egzaminów). W przeciwnym wypadku KReM nie zezwala na pobranie tych wyników.
Wystarczy wpisanie tylko tych, które są brane pod uwagę w procesie rekrutacji. Jeżeli wyniki te nie zostaną dodatkowo pobrane z KReMu, to system IRK policzy punkty zgodnie z wpisem dokonanym przez kandydata. To oznacza, że jeżeli kandydat zapomni wpisać dane z jakiegoś przedmiotu, to system IRK policzy mu z tego przedmiotu 0%. Jeżeli ten przedmiot będzie przedmiotem wymaganym, to kandydat dostanie łącznie 0 pkt z całej rekrutacji (niespełnienie warunków kwalifikacji).
Sytuacja taka jest możliwa jedynie wtedy, gdy kandydat nie potwierdził wpisu komendą "Zapisz".
Niemożliwe. Najprawdopodobniej kandydat sam założył wcześniej konto z jednym adresem e-mail, a po pewnym czasie założył konto jeszcze raz na inny adres e-mail i próbuje wpisać ten sam numer PESEL.
Nie, wszelkie zapisy na dowolną liczbę studiów są dokonywane z jednego konta w IRK.
Nie, każdy może podjąć takie studia.
Osoby, które zapomniały hasła do IRK są zobowiązane do skorzystania z opcji "nie pamiętam hasła". Nowe hasło jest przesyłane kandydatowi na adres e-mail, który podał podczas internetowej rejestracji. Jeżeli uruchomienie opcji "nie pamiętam hasła" nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, prosimy o kontakt z Uczelnianą Komisją Rekrutacyjną.
Prosimy się skontaktować z sekretarzami Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej.
Wystarczy dowód osobisty oraz świadectwo dojrzałości (do IRK trzeba wpisać numery obu dokumentów). Jeżeli kandydat jeszcze nie posiada świadectwa dojrzałości, może na tym etapie pominąć wpisywanie jego numeru. Ważne jest, aby zaznaczył z jakich przedmiotów i na jakim poziomie zdawał egzaminy maturalne.
Można zarejestrować się w dowolnym miejscu na Ziemi, wystarczy Internet i trochę wolnego czasu. Dokumenty do siedziby Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej kandydat musi dostarczyć w określonych terminach.
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Formularz podania jest dostępny w zakładce "Zgłoszenia rekrutacyjne" przy informacjach o zapisie na dany kierunek studiów - ostatni wiersz tabeli dotyczącej danego kierunku pod odnośnikiem "Dokumenty i dalsze kroki".
Rekrutacja to całościowy proces związany z przyjęciem kandydata na studia, natomiast rejestracja stanowi pierwszy etap rekrutacji i jest dokonywana drogą internetową w IRK, czyli Internetowej Rejestracji Kandydatów.
Wypełnienie formularza w IRK to zaledwie pierwszy etap. W kolejnym etapie należy zapisać się na kierunek lub kierunki studiów, wnieść opłatę rekrutacyjną, a następnie:
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Cały proces, od zapisania się kandydata na dany kierunek studiów, przez kwalifikację aż do złożenia dokumentów nazywany jest Turą rekrutacji. Tura może składać się z kilku etapów kwalifikacji - w przypadku pierwszej tury dla studiów stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich będą trzy takie etapy. Każdy z nich składa się z ogłoszenia listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia oraz z okresu zbierania dokumentów od osób, które zostały do tego przyjęcia zakwalifikowane. Szczegółowe informacje dotyczące terminów poszczególnych Tur i etapów zawiera harmonogram rekrutacji.
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Progi punktowe dla poszczególnych kierunków ustalane są na podstawie wyników matur zakwalifikowanych kandydatów. Odbywa się to w następujący sposób: na podstawie wyników matur tworzy się ranking wszystkich kandydatów, a następnie na daną liczbę miejsc (np. 100) kwalifikuje się nieco większą liczbę osób (np. 115). Liczba punktów uzyskanych przez ostatnią zakwalifikowaną osobę stanowi próg punktowy.
Limity przyjęć dla kierunków prowadzonych w Collegium Medicum ustala Minister Zdrowia. Na studia może zostać przyjęta tylko liczba osób zgodna z tym limitem. Jeżeli listę zamyka więcej niż jedna osoba z taką samą liczbą punktów, wszystkie osoby z tą samą liczbą punktów zostają przyjęte (lub nieprzyjęte) tak, aby wypełnienie było jak najbliższe ustalonego przez Ministra Zdrowia limitu.
To zależy od wyników, jakie kandydaci uzyskali w czasie egzaminów maturalnych. Po przeliczeniu ich zgodnie z zasadami rekrutacji tworzona jest lista rankingowa i dopiero wtedy Uczelniana Komisja Rekrutacyjna wyznacza próg punktowy, który trzeba osiągnąć (lub go przekroczyć), aby zostać zakwalifikowanym do przyjęcia na studia.
Informacja o tym, że kandydat został zakwalifikowany do przyjęcia na studia znajdzie się na jego indywidualnym koncie w IRK w zakładce "Zgłoszenia rekrutacyjne".
Jeżeli kandydat został zakwalifikowany do przyjęcia na studia na dany kierunek, to w tabeli przy opisie tego kierunku w pierwszym wierszu w polu "Status kwalifikacji" pojawi się napis (na zielonym tle: zakwalifikowana lub zakwalifikowany).
Jeżeli taki napis się nie pojawił, to kandydat nie został zakwalifikowany i bierze udział w kolejnych etapach kwalifikacji w ramach tej samej Tury (udział ten jest automatyczny, nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych kroków.
Nie, kandydat zakwalifikowany do przyjęcia na studia stacjonarne w Toruniu jest zobowiązany do dostarczenia w wyznaczonym terminie kompletu dokumentów do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej (ul. Gagarina 11, 87-100 Toruń). Dopiero po spełnieniu tego warunku zostanie przyjęty na studia - wówczas na jego indywidualnym koncie w IRK w zakładce "Zgłoszenia rekrutacyjne", przy opisie danego kierunku w pierwszym wierszu w polu "Decyzja" pojawi się informacja na zielonym tle przyjęta (lub przyjęty).
Uczelniana Komisja Rekrutacyjna Collegium Medicum w Bydgoszczy będzie przyjmowała dokumenty przy ul. Jagiellońskiej 13-15.
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Dostarczyć we wskazanym terminie stosowne dokumenty. Terminarz dostarczania dokumentów znajduje się w harmonogramie rekrutacji.
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Należy przy tym pamiętać, aby w przesyłce umieścić oryginał dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów (świadectwo maturalne lub dyplom i ewentualnie suplement lub jego poświadczoną kserokopię (przez UMK lub notariusza). Osoby, które wyraziły zgodę na pobranie wszystkich wyników matur z Krajowego Rejestru Matur mogą przesłać zwykłą kopię świadectwa.
Nie, do momentu wypełnienia limitu miejsc na danym kierunku wszystkie osoby, które jeszcze nie zostały zakwalifikowane do przyjęcia na ten kierunek, automatycznie biorą udział w dalszej rekrutacji. Nie trzeba podejmować w tej sprawie żadnych działań - nie dzwonić, nie wysyłać maili, nie wysyłać pism informujących itp.
Nie, nie ma takiej możliwości - w takim wypadku przyjęcie proponuje się albo wszystkim tym osobom, albo żadnej z nich. Np. na 100 miejsc proponuje się przyjęcie 94 lub 117, jeżeli osoby od 95 do 117 będą miały taką samą liczbę punktów.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie - wszystko zależy od specyfiki kierunku i możliwości dydaktycznych danego Wydziału. Jeżeli będzie taka możliwość, to taka propozycja się pojawi.
Nie, jeżeli nie ma możliwości wypełnienia limitu w 100%, a jego przekroczenie w znacznym stopniu przekracza możliwości dydaktyczne danego wydziału, to Uczelniana Komisja Rekrutacyjna zdecyduje się pozostawić te miejsca niewykorzystane.
Mogą być podobne, ale nie muszą - zależy to przede wszystkim od wyników uzyskanych w danym roku przez maturzystów, a także od tego, czy zasady przyjęcia na dany kierunek uległy zmianie.
Tak, pod warunkiem, że w danym etapie nie wykorzystany został limit przyjęć (nie wszyscy zakwalifikowani dostarczyli dokumenty). Jeżeli natomiast limit przyjęć został wykorzystany, wówczas nie nastąpi obniżenie progu punktowego.
Dlatego, że został wypełniony limit miejsc.
Nie, pozycja kandydata na liście jest ustalana na podstawie uzyskanych przez niego wyników maturalnych - w związku z tym nie ulega ona zmianie przez cały okres rekrutacji. Jednocześnie w związku z obowiązywaniem systemu priorytetów niektóre osoby nie są brane pod uwagę przy kwalifikacji na dany kierunek, ponieważ zostały zakwalifikowane na kierunek o wyższym priorytecie. W związku z tym do przyjęcia kwalifikuje się kolejne osoby z listy i robi się to tak długo, jak długo ich liczba nie przekroczy liczby limitu. W sytuacji opisanej w pytaniu spośród 347 osób (które na liście zajmowały pozycje od 1 do 347) np. 217 osób wybrało kierunek X jako niepriorytetowy, a wobec faktu, iż przekroczyły progi punktowe na swoich kierunkach priorytetowych zakwalifikowano je do przyjęcia na te kierunki, a nie na kierunek X. W efekcie do przyjęcia na kierunek X zakwalifikowano 130 osób, z których ostatnia zajmuje na liście pozycję 347.
Nie, na UMK nie wywiesza się i nie udostępnia w jakiejkolwiek formie listy osób przyjętych na studia.
System Internetowej Rejestracji Kandydatów (irk.umk.pl) służy do rekrutacji na studia dla obywateli polskich, stąd każdy kandydat posiada numer PESEL.
Harmonogram postępowania rekrutacyjnego został ogłoszony w formie załącznika do Zarządzenia Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w sprawie harmonogramu postępowania rekrutacyjnego na I rok studiów w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (patrz "Akty prawne").
Sprawdź:
W większości przypadków termin rejestracji mija o godz. 23.59 danego dnia określonego w harmonogramie rekrutacji. Wyjątkami od tej reguły jest:
Dokładne godziny zamknięcia zapisów należy sprawdzić w harmonogramie.
Nie, w przypadku kierunków artystycznych, na których przewiduje się egzaminy wstępne, termin ten jest wcześniejszy.
Nie, nie ma takiej możliwości.
Opłatę rekrutacyjną należy wpłacić do ostatniego dnia rejestracji określonego w harmonogramie rekrutacji, włącznie. Liczy się data dokonania wpłaty, a nie data wpłynięcia pieniędzy na konto bankowe.
W przypadku studiów stacjonarnych dokumenty składa się po zakwalifikowaniu do przyjęcia na studia. Jeżeli kandydat został zakwalifikowany na dany kierunek, to w zakładce "Zgłoszenia rekrutacyjne" w pierwszym wierszu opisu danego kierunku w polu "Status kwalifikacji" pojawi się napis: zakwalifikowana (lub zakwalifikowany).
Daty kolejnych kwalifikacji można znaleźć w harmonogramie rekrutacji.
W przypadku studiów niestacjonarnych dokumenty należy złożyć do ostatniego dnia zapisów. Terminy zapisów umieszczone są w harmonogramie.
W przypadku kierunków zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych, prowadzonych w Collegium Medicum, kandydat zakwalifikowany oraz wpisany na listę rezerwową składa dokumenty dopiero po ogłoszeniu wyników - zgodnie z harmonogramem.
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Tak, koniecznie. Niezłożenie dokumentów w pierwszym wyznaczonym terminie, bez względu na to, czy dotyczy to kierunku w systemie priorytetów umieszczonego najwyżej, czy kierunków mniej ważnych, jest równoznaczne z zaniechaniem ubiegania się o przyjęcie na studia na UMK.
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Nie, nie ma takiej możliwości - kandydat, który nie dostarczył dokumentów w wyznaczonym terminie, zostanie wykluczony z postępowania rekrutacyjnego.
Priorytety to system służący usprawnieniu procesu rekrutacji. Określając priorytety kandydat zapisujący/rejestrujący się na kilka kierunków studiów informuje, który kierunek jest dla niego najważniejszy, który wybiera jako drugi, w przypadku gdyby się nie dostał na pierwszy, który jako trzeci itd., mówiąc inaczej, ustawia kierunki w kolejności od najważniejszego (tego, na studiowaniu którego zależy mu najbardziej) do najmniej ważnego (tego, który studiować chce, gdy nie zostanie przyjęty na żaden z bardziej pożądanych).
Warunki i zasady przyjęcia na studia każda uczelnia w Polsce ustala samodzielnie. Jeżeli senat danej uczelni zdecydował, że system priorytetów będzie obowiązywał (lub nie będzie obowiązywał), to decyzja ta dotyczy wyłącznie tej uczelni.
Podstawą prawną wprowadzenia systemu priorytetów na UMK jest "Uchwała Nr 100 Senatu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z dnia 25 czerwca 2019 r. w sprawie warunków i trybu rekrutacji na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2020/2021 w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ze zmianami.", a w szczególności § 24 oraz § 41
System priorytetów obejmuje pierwszą Turę na studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie oraz oddzielnie pierwszą Turę na studia stacjonarne drugiego stopnia. Priorytety nie obowiązują na studia niestacjonarne oraz w kolejnych Turach.
Jeżeli kandydat zapisuje się tylko na jeden kierunek nie ma obowiązku ustawiania priorytetów - ten kierunek automatycznie staje się priorytetowym. Jeżeli kandydat zapisuje się na kilka kierunków studiów stacjonarnych pierwszego stopnia (lub jednolite magisterskie) lub na kilka kierunków studiów stacjonarnych drugiego stopnia - wówczas priorytety ustawione są w losowej kolejności. Kandydat powinien sprawdzić, czy kierunki są ustawione we właściwej kolejności i w razie potrzeby powinien ją zmienić.
Aby ustawić priorytety należy na indywidualnym koncie w IRK przejść do zakładki "Zgłoszenia rekrutacyjne", a następnie skorzystać z linku "Ustal priorytety". Następnie można poprzez przeciąganie poszczególnych kierunków, ustawić je w odpowiedniej kolejności. Po ustawieniu kierunków należy zapisać dokonane zmiany - przycisk "Zapisz".
Kolejność priorytetów można zmieniać do ostatniego dnia rejestracji.
System priorytetów działa w ten sposób, że jeżeli kandydat przekroczy progi punktowe na kilka kierunków, o przyjęcie na które się ubiega, to zostanie zakwalifikowany do przyjęcia na ten, który na liście jego priorytetów znajduje się wyżej od pozostałych.
Przedstawmy to na przykładzie.
Jan Kowalski i Tomasz Nowak ubiegają się o przyjęcie na studia na UMK i obu kandydatom zależy na studiowaniu na kierunku Prawo; w przypadku, gdyby nie dostali się na Prawo chcieliby studiować Filologię angielską. Każdy z nich zapisał się na Filologię angielską i na Prawo (w systemie kolejność kierunków została ustawiona w takiej kolejności). Jan Kowalski zignorował konieczność ustalenia priorytetów i pozostawił te dwa kierunki w takiej kolejności, natomiast Tomasz Nowak je uszeregował zgodnie ze swoimi priorytetami. W efekcie ich listy priorytetów (z wyliczonymi już punktami na podstawie matury) wyglądają następująco:
|
|
Po ogłoszeniu wyników progi punktowe ułożyły się następująco (są to wartości przykładowe):
Jak widać, obaj kandydaci przekroczyli progi punktowe na wybranych przez siebie kierunkach. Zostali więc zakwalifikowani do przyjęcia na kierunek o najwyższym priorytecie, na którym przekroczyli próg punktowy.
Taka sytuacja jest możliwa w przypadku, gdy kandydat źle ustawi priorytety (zobacz przykład z pytania wcześniejszego). W tym przykładzie Jan Kowalski nie został zakwalifikowany na kierunek Prawo, gdyż został zakwalifikowany na kierunek o wyższym priorytecie (Filologia angielska), na którym również przekroczył próg punktowy. Jego kolega Tomasz Nowak, został zakwalifikowany na kierunek Prawo mając mniej punktów niż Jan Kowalski (79,5 pkt.), gdyż ten kierunek był kierunkiem o wyższym priorytecie, na którym przekroczył próg punktowy.
To nieprawda. Wszyscy kandydaci przy pierwszym zapisie na dowolny kierunek studiów muszą potwierdzić "Informację dotyczącą rekrutacji", która zaczyna się od: "Zapoznałem się z warunkami i trybem rekrutacji na pierwszy rok studiów w roku akademickim..."
Składając to oświadczenie, kandydat potwierdza, iż przeczytał UCHWAŁĘ Nr 100 Senatu Mikołaja Kopernika w Toruniu z dnia 25 czerwca 2019 r. ze zmianami w sprawie warunków i trybu rekrutacji na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2020/2021.
Jeżeli zaś kandydat ową Uchwałę przeczytał, to zapoznał się także z § 24 oraz § 41 rzeczonej Uchwały, które głoszą:
"Kandydat na studia stacjonarne, który zarejestrował się na więcej niż jeden kierunek studiów zobowiązany jest określić priorytety - uszeregować kierunki poczynając od kierunku, na który kandydat chciałby być przyjęty w pierwszej kolejności, odrębnie, w ramach rejestracji:
- na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie, oraz
- na studia drugiego stopnia."
oraz
"1. Kandydat na studia stacjonarne może być zakwalifikowany do przyjęcia tylko na jeden kierunek studiów w ramach:
- studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich,
- studiów drugiego stopnia.
2. Przy podejmowaniu decyzji o zakwalifikowaniu Uczelniana Komisja Rekrutacyjna uwzględnia priorytety określone przez kandydata.
3. Kandydat, który zarejestrował się na kilka kierunków studiów i został zakwalifikowany na kierunek o wyższym priorytecie, nie jest kwalifikowany na kierunki o priorytecie niższym."
Kierunki studiów, na które kandydat się zapisze są ustawiane przez system w losowej kolejności.
Kandydat nie zatwierdził zmian za pomocą przycisku "zmień". W przeciwnym wypadku nie ma takiej możliwości, aby ustawienie kierunków w priorytetach uległo zmianie. Ani system IRK, ani żadne osoby trzecie nie dokonują żadnych zmian na indywidualnych kontach w IRK. Poza tym każda zmiana na koncie jest zapisywana w bazie historii logowania, więc Uczelniana Komisja Rekrutacyjna może te dane zweryfikować.
Właśnie w ten sposób działa system priorytetów. Kandydat sam określa kolejność kierunków ustawiając je w kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego (robi to przed zakończeniem rejestracji). W kolejnych etapach kwalifikacji może otrzymać propozycję przyjęcia wyłącznie na jeden kierunek.
Tak, koniecznie. Niezłożenie dokumentów w pierwszym wyznaczonym terminie, bez względu na to, czy dotyczy to kierunku w systemie priorytetów umieszczonego najwyżej, czy kierunków mniej ważnych, jest równoznaczne z zaniechaniem ubiegania się o przyjęcie na studia na UMK.
Patrz: § 44, pkt. 2 Uchwały Nr 100 Senatu UMK w Toruniu z dnia 25 czerwca 2019 r. w sprawie warunków i trybu rekrutacji na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2020/2021 ze zmianami
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Nie, nie ma takiej możliwości.
Nie, ma możliwości zmiany priorytetów po ogłoszeniu wyników. Kandydat może zmieniać swoje priorytety do ostatniego dnia rejestracji w ramach danej Tury. Po tym czasie zmiana priorytetów zostaje zablokowana.
Ad. a) Nie, sekretarz Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej przełoży te dokumenty automatycznie.
Ad. b) Sekretarz Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej.
Ad. c) Nie. Sekretarz Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej, przekładając dokumenty, albo skreśli nazwę kierunku o niższym priorytecie i wpisze ten o wyższym, albo (jeżeli będzie to niemożliwe) wydrukuje nowe podanie z nazwą odpowiedniego kierunku i dołączy do pozostałej dokumentacji. Wówczas osoba przyjęta na studia będzie musiała złożyć podpis na podaniu w chwili odbierania legitymacji studenckiej (w dziekanacie).
Nie - jest to zbędne, a nawet niepożądane. Dokumenty i tak są przekładane do foliowej koszulki. Proszę pamiętać o skserowaniu świadectwa dojrzałości lub dyplomu ukończenia studiów i ewentualnie suplementu do dyplomu (jeżeli jest wymagany).
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
VII. OLIMPIADY, KONKURSY I OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE
Nie, wszystkie osoby korzystające ze zwolnienia z procesu kwalifikacyjnego nie wnoszą opłaty rekrutacyjnej za kierunek, na którym korzystają ze zwolnienia.
Należy dostarczyć (najpóźniej do ostatniego dnia rejestracji) poświadczoną kserokopię (poświadczenia może dokonać sekretarz UKR na miejscu na podstawie przedłożonego oryginału):
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Z postępowania kwalifikacyjnego mogą być zwolnione osoby, które uzyskały tytuł laureata lub finalisty olimpiady, uzyskały tytuł laureata w konkursie ogólnopolskim lub posiadają osiągnięcia sportowe – szczegóły: Uchwała Nr 32 Senatu UMK z dnia 28 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad przyjmowania na studia laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego, laureatów konkursów ogólnopolskich oraz kandydatów posiadających osiągnięcia sportowe ze zmianami.
Zasady zwolnień są opisane w Uchwała Nr 32 Senatu UMK z dnia 28 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad przyjmowania na studia laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego, laureatów konkursów ogólnopolskich oraz kandydatów posiadających osiągnięcia sportowe ze zmianami. Na większości kierunków następuje zwolnienie z całości postępowania rekrutacyjnego (to znaczy, że kandydat, który dostarczy dokumenty w odpowiednim czasie, zostaje automatycznie przyjęty na studia). Na części kierunków (głównie artystycznych) zwolnienie obejmuje tylko konkurs świadectw (jeden z elementów rekrutacji), a przez pozostałe etapy rekrutacji kandydat przechodzi w standardowy sposób. W rekrutacji na kierunek Psychologia nie obowiązują żadne zwolnienia.
Zasady zwolnień są opisane w Uchwała Nr 32 Senatu UMK z dnia 28 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad przyjmowania na studia laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego, laureatów konkursów ogólnopolskich oraz kandydatów posiadających osiągnięcia sportowe ze zmianami. Na wszystkich kierunkach prowadzonych przez wydziały kampusu toruńskiego, na których nie obowiązują egzaminy wstępne, osoba posiadająca zaświadczenie o uzyskanych osiągnięciach sportowych jest zwalniana z całego postępowania kwalifikacyjnego.
Ze zwolnienia z postępowania kwalifikacyjnego można skorzystać w ciągu trzech lat od uzyskania świadectwa dojrzałości lub w ciągu dwóch lat od daty wydania zaświadczenia o aktualnej klasie sportowej lub uzyskanych osiągnięciach sportowych.
Zaświadczenie o tytule laureata/finalisty lub o osiągnięciach sportowych należy dostarczyć do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej do ostatniego dnia rejestracji określonego w harmonogramie rekrutacji.
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Zaświadczenie o olimpiadzie należy przedstawić sekretarzowi Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej.
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Nie, w tym roku z uwagi na sytuację epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier) na adres:
Tylko w przypadku opinii polskiego związku sportowego, który nie przyznaje klas sportowych, wymagana jest pozytywna opinia Dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Sportowego. W pozostałych przypadkach wystarczy dostarczenie do Komisji Rekrutacyjnej oryginału zaświadczenia lub poświadczonej kserokopii. Uczelniana Komisja Rekrutacyjna również może poświadczyć kserokopię.
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Kandydat, który chce skorzystać z uprawnień olimpijczyka powinien wprowadzić do systemu IRK (zakładka "Formularze osobowe" - "Wykształcenie" w części "Olimpiady i konkursy" informacje dotyczące uzyskanych osiągnięć. Przy zapisie na studia, jeśli zasady kwalifikacji umożliwiają skorzystanie z uprawnień olimpijczyka, należy w polu "Olimpiada/konkurs" wskazać wcześniej zdefiniowane osiągnięcia.
Do bazy IRK należy wpisać wynik ze świadectwa (nawet jeśli kandydat jest laureatem olimpiady z danego przedmiotu).
Tak, wszystkie osoby, które dostarczą do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej oryginał zaświadczenia (lub poświadczoną kserokopię) o olimpiadzie zostaną przyjęte pod warunkiem dostarczenia w odpowiednim czasie pozostałych dokumentów.
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Wszyscy olimpijczycy będą przyjęci na studia, jeśli w odpowiednim czasie dostarczą dokumenty do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Nie, egzaminów wstępnych nie przewiduje się.
Informacje dotyczące terminów, godzin i miejsc przeprowadzenia egzaminów są dostępne na stronie harmonogramu rekrutacji
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce egzaminy praktyczne na kierunki prowadzone przez Wydział Sztuk Pięknych zostały zastąpione przeglądem portfolio oraz autoprezentacją kandydata. Obydwa elementy oraz skan podpisanego oświadczenia o autorstwie przesyłanych prac kandydat musi przesłać przez platformę IRK do ostatniego dnia rejestracji na dany kierunek.
W zależności od sytuacji epidemicznej w Polsce rozmowy kwalifikacyjne będą odbywały się stacjonarnie lub przez Internet - informacja o sposobie przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej będzie umieszczona w Aktualnościach systemu IRK najpóźniej na dwa tygodnie przed egzaminem.
Tak, osoby, które nie będą w stanie przedstawić dowodu osobistego lub paszportu nie zostaną dopuszczone do egzaminu/rozmowy kwalifikacyjnej.
Jeżeli rozmowy kwalifikacyjne będą odbywały się przez Internet, Komisja Egzaminacyjna może zażądać okazania dowodu tożsamości.
Kandydat, którego opłata rekrutacyjna nie została zaksięgowana, powinien najpóźniej dzień po upływie terminu wnoszenia opłaty przesłać elektronicznie do Komisji Rekrutacyjnej dowód jej wniesienia.
Ogólne informacje na temat terminów egzaminów i rozmów kwalifikacyjnych znajdują się na stronach rekrutacyjnych UMK. Natomiast informacje szczegółowe można uzyskać kontaktując się z Uczelnianą Komisją Rekrutacyjną.
W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce egzaminy praktyczne na kierunki prowadzone przez Wydział Sztuk Pięknych zostały zastąpione przeglądem portfolio oraz autoprezentacją kandydata. Obydwa elementy oraz skan podpisanego oświadczenia o autorstwie przesłanych prac kandydat musi przesłać przez platformę IRK do ostatniego dnia rejestracji na dany kierunek.
Przyjęcie na te kierunki odbywa się tylko na podstawie konkursu matur.
Listę dokumentów, które kandydat jest zobowiązany do dostarczenia do Komisji Rekrutacyjnej określa Rektor w zarządzeniu. Poniżej wymienione są dokumenty wymagane od kandydatów na studia:
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
W przypadku niewydania jeszcze dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia. Kandydat musi dostarczyć do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej zaświadczenie o ukończeniu studiów.
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Zamiast suplementu można dostarczyć zaświadczenie z uczelni o uzyskanych wynikach. Zaświadczenie powinno zawierać:
Takie zaświadczenie może również zastąpić dyplom pod warunkiem, że rekrutacja odbywa się w roku ukończenia studiów.
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
W tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną w Polsce, Komisja w Toruniu przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier). Proszę jednak wziąć pod uwagę wymóg, iż dokumenty muszą dotrzeć do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej w wyznaczonym terminie określonym w harmonogramie rekrutacji.
UWAGA!! Liczy się zatem data dotarcia dokumentów na UMK, a nie data stempla pocztowego.
W przypadku wysłania dokumentów pocztą (lub kurierem) nie jest konieczne przesyłanie oryginału dyplomu i suplementu, jednak kserokopie tych dokumentów muszą być poświadczone notarialnie lub przez UMK.
UWAGA!!! W przypadku kandydatów na studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie, którzy wyrazili zgodę na udostępnienie wszystkich wyników matur przez Krajowy Rejestr Matur (KReM) wystarczy zwykła kserokopia świadectwa - nie dotyczy kandydatów na kierunek Lekarski.
Decyzję, jak również całą odpowiedzialność z niej wynikającą, w sprawie formy i drogi dostarczenia dokumentów na UMK ponosi kandydat.
Nie, w tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną w Polsce, Komisja w Toruniu przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Najprawdopodobniej nie, proces rekrutacji odbywa się w okresie urlopowym, więc może się zdarzyć, że dokumenty trafią na biurko osoby, która akurat rozpoczęła urlop i przeleżą tam dłużej niż trwa czas zbierania dokumentów.
Osoba, która wysłała dokumenty w inne miejsce niż do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej powinna jak najszybciej wysłać drugi komplet dokumentów na właściwy adres, biorąc pod uwagę, że dokumenty muszą dotrzeć do Komisji w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji.
Osoba, która została zakwalifikowana do przyjęcia na studia, widzi na swoim koncie w IRK (zakładka: "Zgłoszenia rekrutacyjne") przy opisie kierunku zapis (w polu "Status kwalifikacji"): zakwalifikowana (lub zakwalifikowany). W momencie, gdy dokumenty dotrą do Komisji Rekrutacyjnej i są kompletne, w polu obok ("Decyzja") pojawi się napis: przyjęta (lub przyjęty). Pojawienie się tego drugiego zapisu oznacza, że dokumenty dotarły do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej, jego brak oznacza, że jeszcze nie dotarły.
Wydruk podania na studia dokonywany jest z indywidualnego konta kandydata w IRK - zakładka: "Zgłoszenia rekrutacyjne", ostatni wiersz tabeli z opisem kierunku: "Dokumenty i dalsze kroki".
Nie, podanie nie musi być wydrukowane w kolorze, może być czarno-białe.
Tak, podanie o przyjęcie na studia musi być podpisane.
Nie, jednak osoba zakwalifikowana do przyjęcia na studia, która dostarczy podanie niepodpisane, musi niezwłocznie (w najbliższym możliwym terminie) zgłosić się do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej (a po przekazaniu dokumentów na wydziały - do odpowiedniego dziekanatu) celem podpisania podania.
Tak.
Nie, świadectwo dojrzałości jest wydawane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w oryginale i odpisie (druk w kolorystyce: żółto-niebieskawej, bez zdjęcia), natomiast świadectwo ukończenia szkoły jest wydawane przez dyrekcję danej szkoły (druk różowawy).
Nie, kserokopia świadectwa ukończenia szkoły nie jest wymagana.
W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce, Komisja w Toruniu przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier). Osoby, które wyraziły zgodę na pobranie wszystkich wyników matur z Krajowego Rejestru Matur (KReM) mogą przesłać zwykłą kserokopię świadectwa maturalnego. Wszystkie pozostałe osoby muszą przesłać oryginał (odpis, duplikat) świadectwa lub kopię poświadczoną przez notariusza.
W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja w Toruniu przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier). Osoby, które wyraziły zgodę na pobranie wszystkich wyników matur z Krajowego Rejestru Matur (KReM) mogą przesłać zwykłą kserokopię świadectwa maturalnego. Wszystkie pozostałe osoby muszą przesłać oryginał (odpis, duplikat)świadectwa lub kopię poświadczoną przez notariusza.
Jedynym organem uprawnionym do wydawania odpisów świadectwa dojrzałości jest Okręgowa Komisja Egzaminacyjna.
Tak.
Tak.
W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce, Komisja w Toruniu przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier). Osoby, które wyraziły zgodę na pobranie wszystkich wyników matur z Krajowego Rejestru Matur (KReM) mogą przesłać zwykłą kserokopię świadectwa maturalnego oraz aneksu. Pozostałe osoby muszą przesłać oryginał świadectwa i aneksu lub ich kopie poświadczone przez notariusza.
Tak, niezłożenie w wyznaczonym terminie poświadczonej kserokopii świadectwa dojrzałości jest równoznaczne z rezygnacją z ubiegania się o przyjęcie na studia.
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Tak, kandydat jest zobowiązany do złożenia dokumentów (patrz pytanie nr 1).
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Od wielu lat w komplecie dokumentów, które należy dostarczyć do Komisji Rekrutacyjnej w kampusie toruńskim, jest poświadczona przez UMK kserokopia świadectwa dojrzałości. Nie ma więc problemu, aby kandydat (nawet, jeśli jest już studentem UMK) przy składaniu dokumentów okazał oryginał świadectwa dojrzałości. Jeżeli oryginał znajduje się w dziekanacie jakiegoś wydziału UMK, to kandydat może przedłożyć poświadczoną przez pracownika tego dziekanatu kserokopię świadectwa.
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Nie dotyczy kierunków Collegium Medicum.
Nie, kserokopia świadectwa dojrzałości może być czarno-biała.
Nie, nie ma specjalnych wymogów dotyczących technicznej strony wykonania kserokopii - jedyny warunek to czytelność kserokopii.
Osoby, które wyraziły zgodę na pobranie wszystkich wyników matur z Krajowego Rejestru Matur (KReM) mogą przesłać zwykłą kserokopię świadectwa maturalnego oraz aneksu. Pozostałe osoby muszą przesłać oryginał świadectwa i aneksu lub ich kopie poświadczone przez notariusza.
Osoby, które wyraziły zgodę na pobranie wszystkich wyników matur z Krajowego Rejestru Matur (KReM) mogą przesłać zwykłą kserokopię świadectwa maturalnego oraz aneksu. Pozostałe osoby muszą przesłać oryginał świadectwa i aneksu lub ich kopie poświadczone przez notariusza.
W części toruńskiej UMK zaświadczenie lekarskie wydawane przez lekarza medycyny pracy jest wymagane od kandydatów ubiegających się WYŁĄCZNIE na kierunek weterynaria. Skierowanie na to badania lekarskie będzie wysłane pocztą po zakończeniu rekrutacji w pierwszej Turze. Zaświadczenie o wykonanych badaniach należy dostarczyć do dziekanatu.
W Collegium Medicum na większość kierunków studiów wymagane jest orzeczenie lekarskie wydane przez lekarza medycyny pracy.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia musi dostarczyć tylko jedno zdjęcie w postaci pliku elektronicznego (zdjęcie zeskanowane do pliku JPG lub png musi zostać wgrane do IRK).
Nie, kandydat, który wgrał zdjęcie do bazy IRK, nie musi dostarczać go w wersji elektronicznej do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej. Prosimy zatem nie wysyłać tych zdjęć z resztą dokumentów na nośnikach typu: dyskietka / płyta CD / płyta DVD / pendrive ani pocztą elektroniczną.
Zdjęcie elektroniczne w formacie JPG powinno mieć wymiar 500 x 625 pikseli. Akceptowane są również zdjęcia o większych wymiarach i zbliżonych proporcjach.
Tak, zdjęcie musi być kolorowe.
Tak.
Należy mu powiedzieć, że ma to być zdjęcie do dowodu osobistego. Dodatkowo warto wziąć ze sobą nośnik elektroniczny - wówczas będzie można pobrać od fotografa zdjęcie w wersji elektronicznej potrzebnej do wgrania do systemu IRK.
Zdjęcie przesyłane do systemu IRK musi mieć odpowiedni format (jpg lub png), minimalne wymiary 500 x 625 pikseli oraz maksymalną wielkość ok. 1 MB.
Jeżeli przyczyną błędu jest zły typ pliku/zła wielkość pliku/złe proporcje, to należy zdjęcie odpowiednio zmodyfikować i ponownie spróbować przesłać do systemu. Gdyby to nie pomogło i po kilku próbach nie udało się wgrać zdjęcia, prosimy o kontakt z Uczelnianą Komisją Rekrutacyjną.
Zdjęcie kadruje się dopasowując je do wymaganego konturu. Aby to uczynić, trzeba zainstalować sobie aplikację Java (SUN).
Należy skontaktować się z Uczelnianą Komisją Rekrutacyjną.
Oznacza to tyle, że zdjęcie zostało wgrane, ale informatycy, którzy zajmują się obróbką tych zdjęć dla potrzeb wydruku legitymacji studenckich, jeszcze go nie zaakceptowali.
Akceptacji są poddawane wyłącznie zdjęcia kandydatów, którzy mogą być przyjęci na studia i po ogłoszeniu wyników złożyli dokumenty. Proces akceptacji zdjęć trwa kilka dni.
Wgrać nowe zdjęcie o właściwych parametrach.
Tak, ponieważ zdjęcie będzie dołączone do podania o przyjęcie na studia.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. (Dz.U. z dnia 28.09.2018 r. poz. 1861) opłata rekrutacyjna wynosi 150 zł na kierunki: architektura wnętrz, grafika, konserwacja i restauracja dzieł sztuki, malarstwo oraz sztuka mediów i edukacja wizualna; na pozostałe kierunki opłata wynosi 85 zł.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na kilka kierunków studiów wnosi opłatę za każdy z nich. Wszystkie opłaty mogą być zrealizowane przy pomocy jednego przelewu.
Opłata rekrutacyjna jest przeznaczana na obsługę rekrutacyjną - druk i wysyłkę decyzji i innej korespondencji, zakup sprzętu i materiałów biurowych, obsługę informatyczną i biurową itd. W związku z powyższym osoby, które przystąpią do rekrutacji i przez nią przejdą, a nie zostaną przyjęte na studia, nie mogą liczyć na zwrot opłaty rekrutacyjnej.
Nie. Każda osoba, która podlegała kwalifikacji na dany kierunek nie może się ubiegać o zwrot opłaty rekrutacyjnej przypisanej do tego kierunku.
Wysokość opłaty rekrutacyjnej jest ustalana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Nie.
Numer konta bankowego, na które należy wnieść opłatę rekrutacyjną, można znaleźć na swoim indywidualnym koncie w IRK w zakładce "Płatności" na dole strony (- "Twoje indywidualne konto do wpłat").
System IRK generuje numer konta bankowego dla każdego kandydata w taki sposób, iż ostatnie cyfry tego numeru odpowiadają numerowi identyfikacyjnemu kandydata w systemie IRK. Stąd każdy kandydat ma osobne konto, na które winien dokonać wpłaty.
Nie. Uczelniana Komisja Rekrutacyjna nie przeksięgowuje opłat z jednego konta na drugie.
Osoby, które uiściły opłatę rekrutacyjną nie na swoje indywidualne konto bankowe w systemie IRK postępują następująco (w zależności od tego, na jakie konto tę opłatę uiściły):
UWAGA!!! Uczelniana Komisja Rekrutacyjna nie ma kompetencji do dysponowania środkami finansowymi zgromadzonymi na innych kontach niż indywidualne konta kandydatów na studia na UMK!
Kandydat zwracający się podaniem o zwrot nadpłaty winien zawrzeć w podaniu następujące dane:
Podanie o zwrot nadpłaty należy przesłać e-mailem na adres Komisji Rekrutacyjnej.
Nie ma znaczenia, z którego konta dokonywany jest przelew. Ważne jest, aby pieniądze zostały przelane na indywidualny numer konta wygenerowany z systemu IRK podczas rejestracji.
Jeżeli został podany prawidłowy numer konta, na który pieniądze mają wpłynąć, to opłata zostanie zaksięgowana. Wpisy w polu: "zleceniodawca" oraz "tytuł przelewu" są w tym momencie mniej ważne.
Jeżeli został podany prawidłowy numer konta, na który pieniądze mają wpłynąć, to opłata zostanie zaksięgowana. Wpisy w polu: "zleceniodawca" jest w tym momencie mniej ważny.
Każdy kandydat, logując się na swoje konto w IRK może sprawdzić w dwóch miejscach, czy jego opłata została zaksięgowana:
Każda jeszcze niewykorzystana wpłata jest przydzielana do nieopłaconego kierunku studiów w kolejności zgodnej z listą preferencji (priorytetów) kandydata. W celu przypisania opłaty do kierunku wystarczy przejść do zakładki "Płatności" i kliknąć na przycisk "Ustal priorytety". Na kolejnej stronie należy sprawdzić (po prawej stronie, wartość "Niewykorzystane;"), czy na koncie jest zaksięgowana wystarczająca kwota. Jeżeli tak, wystarczy kliknąć na ikonie przy opłacie rekrutacyjnej dla danego kierunku.
Jeśli rejestracja jest jeszcze aktywna, to można zmieniać opłacone kierunki. W tym celu należy przejść na zakładkę "Płatności" wybrać przycisk "Ustal priorytety" i poprzez kliknięcie na ikonie umieszczonej przy opłacie rekrutacyjnej przypisać opłatę do kierunku lub zdjąć opłatę z kierunku.
Jeśli rejestracja jest jeszcze aktywna, to można zmieniać opłacone kierunki. W tym celu należy przejść na zakładkę "Płatności" wybrać przycisk "Ustal priorytety" i poprzez kliknięcie na ikonie umieszczonej przy opłacie rekrutacyjnej przypisać opłatę do kierunku lub zdjąć opłatę z kierunku.
O zwrot opłaty rekrutacyjnej mogą się ubiegać osoby, które:
O zwrot opłaty rekrutacyjnej nie mogą ubiegać się osoby, które przeszły przez cały proces rekrutacji i nie zostały przyjęte na studia lub z nich zrezygnowały.
Osoby ubiegające się o zwrot opłaty rekrutacyjnej mogą to uczynić na trzy sposoby:
część toruńska UMK:
W Collegium Medicum:
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje podania o zwrot opłaty przesłane tylko drogą elektroniczną (e-mail) lub korespondencyjną (poczta, kurier).
Podania o zwrot opłaty rekrutacyjnej można składać do 30 listopada 2020 roku, a dla kandydatów na kierunki, które zaczynają się od semestru letniego, termin ten upływa w dniu 31 marca 2021 roku.
Kandydat zwracający się podaniem o zwrot opłaty winien zawrzeć w podaniu następujące dane:
Podanie o zwrot opłaty należy przesłać e-mailem na adres Komisji Rekrutacyjnej.
Uczelniana Komisja Rekrutacyjna UMK rozpatruje podania o zwrot opłaty rekrutacyjnej w ciągu 2-3 dni roboczych (niekiedy zdarza się, że podanie wyprzedza wpływ środków na konto kandydata w systemie IRK). Po rozpatrzeniu negatywnym kandydat zostaje o tym powiadomiony mailem. Po rozpatrzeniu pozytywnym dokumentacja zostaje przekazana do działu finansowego, który zleca dokonanie stosownego przelewu.
W Collegium Medicum opłaty będą zwracane po zakończeniu rekrutacji.
Opłaty są księgowane w IRK raz na dobę i odbywa się to automatycznie (członkowie Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej nie mają na to żadnego wpływu). A zatem od momentu, gdy pieniądze wpływają na stosowne konto bankowe, do momentu, kiedy stają się one widoczne w systemie IRK, mogą upłynąć najwyżej 24 h z wyłączeniem sobót i niedziel, gdy to księgowanie nie jest dokonywane. Najczęściej czas zaksięgowania opłaty wynosi 3-4 dni (w wypadku, gdy przelew był dokonywany w banku lub za pośrednictwem bankowości internetowej) i stosownie 5-10 (gdy przelew był dokonywany na poczcie). Za ewentualne opóźnienia w tym zakresie nie ponosi winy UMK, lecz instytucje przesyłające pieniądze na konto bankowe kandydata.
Jeżeli po upływie tego czasu na koncie kandydata w IRK nie pojawi się informacja o dokonaniu wpłaty, kandydat może w tej sprawie kontaktować się z Uczelnianą Komisją Rekrutacyjną.
Opłatę rekrutacyjną należy wnieść do końca zapisów na dany kierunek. Dokładne daty zostały podane w harmonogramie rekrutacji.
W procesie rekrutacji brana jest pod uwagę data dokonania wpłaty, nie zaś data zaksięgowania środków na koncie w IRK. Osoby, które znajdą się w sytuacji, jak ta opisana powyżej, nie muszą nic robić - wystarczy poczekać kilka dni na zaksięgowanie opłaty.
Nie.
Brak zaksięgowanej opłaty uniemożliwia wzięcie udziału w rekrutacji. Osoby, które nie uiściły opłaty rekrutacyjnej oraz dzień przed ogłoszeniem wyników nie mają jej zaksięgowanej w systemie IRK powinny skontaktować się z Uczelnianą Komisją Rekrutacyjną.
W przypadku, gdy dzień przed ogłoszeniem wyników kwalifikacji kandydat nie będzie miał zaksięgowanej opłaty, należy przesłać potwierdzenie do Komisji Rekrutacyjnej (rekrutacja@umk.pl).
Niedopłata wynika z konieczności uiszczenia opłaty za wyrobienie legitymacji.
Osoba przyjęta na studia wnosi opłatę za legitymację studencką na to samo konto, na które wpłacała opłatę rekrutacyjną.
W przypadku braku opłaty za legitymację studencką kandydat przyjęty na studia nie otrzyma legitymacji studenckiej.
Opłata winna zostać wniesiona w terminie pięciu dni od pojawienia się na koncie kandydata w IRK informacji, iż kandydat został przyjęty na studia. Opóźnienia w zakresie wnoszenia tej opłaty mogą skutkować późniejszym wydrukowaniem legitymacji, w znacznym stopniu może utrudnić szereg czynności związanych z procesem studiowania (dostęp do bibliotek, korzystanie ze zniżek itp.).
W Rektoracie UMK (gdzie urzęduje Uczelniana Komisja Rekrutacyjna) znajduje się Agencja PKO BP (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00), więc opłatę za legitymację można uiścić przy okazji składania dokumentów. Agencja PKO BP mieści się na IV piętrze Rektoratu UMK.
Teoretycznie i technicznie jest to możliwe, a jednocześnie bezzasadne.
Jeżeli kandydat posiada legitymację studencką wydaną po 1 października 2019 r. i został zakwalifikowany do przyjęcia na studia, nie musi wnosić opłaty rekrutacyjnej. W tym celu powinien zaznaczyć opcję "Posiadam legitymację".
Jeżeli kandydat posiada legitymację studencką wydaną po 1 października 2019 r. i wniósł opłatę za legitymację - może starać się o zwrot tej opłaty. Pozostałe osoby, z uwagi na zmianę przepisów i wzoru legitymacji, w rekrutacji na rok akademicki 2020/2021, które zostały przyjęte będą miały wymienioną legitymację.
Tak, istnieje taka możliwość, jednak jest ona ograniczona czasowo. W momencie, gdy zostaną podjęte prace nad drukowaniem legitymacji studenckich (tzn. środki na to przeznaczone zaczną być wydatkowane), zwrot ten nie będzie możliwy.
Osoby ubiegające się o zwrot opłaty za legitymację mogą to uczynić na trzy sposoby:
Część toruńska UMK:
W Collegium Medicum:
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje podania o zwrot opłaty przesłane tylko drogą elektroniczną (e-mail) lub korespondencyjnie (poczta, kurier).
Kandydat zwracający się z podaniem o zwrot opłaty winien zawrzeć w podaniu następujące dane:
Podanie o zwrot opłaty należy przesłać e-mailem na adres Komisji Rekrutacyjnej.
Od 2009 roku na UMK nie ma indeksów, więc opłaty się nie wnosi.
Odwoławcza Komisja Rekrutacyjna UMK opiniuje odwołania od decyzji o nieprzyjęciu na studia na wszystkie kierunku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich realizowanych na UMK, a swoją opinię przekazuje Rektorowi.
Odwoławcza Komisja Rekrutacyjna jest powoływana przez Rektora UMK. W jej skład wchodzi Przewodniczący i Członkowie. Obok tego powoływany jest zespół sekretarzy OKR, którzy zajmują się gromadzeniem odwołań.
Odwołanie może złożyć osoba, która nie została przyjęta na studia i otrzymała pisemną decyzję o nieprzyjęciu na studia. Informacja o nieprzyjęciu na studia umieszczona w systemie IRK nie może stanowić podstawy złożenia odwołania.
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje odwołania od decyzji o nieprzyjęciu na studia przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Nie. Odwołanie należy złożyć dopiero po otrzymaniu decyzji na piśmie.
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje odwołania od decyzji o nieprzyjęciu na studia przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Zgodnie z pouczeniem zawartym w każdej decyzji o nieprzyjęciu na studia, osoba nieprzyjęta ma dwa tygodnie (od dnia otrzymania decyzji) na złożenie odwołania od tej decyzji.
Osoba odwołująca się jest zobowiązana do złożenia:
UWAGA!!! W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Komisja przyjmuje odwołania od decyzji o nieprzyjęciu na studia przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier).
Nie, odwołania bez kserokopii świadectwa dojrzałości lub dyplomu nie będą rozpatrywane.
Nie.
Rektor, przy rozpatrywaniu odwołań, bierze pod uwagę: liczbę punktów uzyskanych przez kandydata w rekrutacji, próg punktowy ustalony przez Uczelnianą Komisję Rekrutacyjną oraz liczbę wolnych miejsc na danym kierunku. Nie są natomiast brane pod uwagę czynniki społeczne (trudna sytuacja rodzinna, materialna, zdrowotna), oświadczenia woli, dokumenty potwierdzające dotychczasowe pozaszkolne wykształcenie czy osiągnięcia itp.
Pierwsze rozpatrywanie odwołań planowane jest pod koniec września.