Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Informacje o kierunku studiów

Kierunek: filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie (s1)

Czym jest filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie?

Szczerze – to humanistyczne studia dla ludzi odważnych, pracowitych i gotowych na wyzwania. Nie wszystkie drogi prowadzą do Rzymu.

Proponujemy Ci dwie specjalności: literacko-kulturową oraz nauczycielską.

Na specjalności literacko-kulturowej nauczysz się łaciny i greki tak, aby czytać w oryginale tworzone w nich dzieła od starożytności po czasy nowożytne. To tu uzyskasz wiedzę i umiejętności, które pozwolą Ci na głębokie zrozumienie podstaw kultury społeczeństw europejskich.

Na specjalności nauczycielskiej będziesz mieć możliwość zrealizować przedmioty z zakresu przygotowania psychologiczno-pedagogicznego, umożliwiające zdobycie kompetencji nauczycielskich.

Kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela obejmuje przygotowanie merytoryczne oraz pedagogiczne osiągane podczas studiów I i II stopnia łącznie. Kwalifikacje nauczycielskie uzyska osoba, która ukończy studia I i II stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem (lub na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu).


Dlaczego warto studiować filologię klasyczną i studia śródziemnomorskie na UMK?

  • Uzyskasz dyplom jednego z wiodących uniwersytetów badawczych w Polsce.
  • Mamy pełną pasji i zaangażowania kadrę naukową. Nasi pracownicy prowadzą oryginalne badania naukowe, zdobywają prestiżowe granty, a ich osiągnięcia są rozpoznawalne międzynarodowo.
  • Wszystkie nasze zajęcia prowadzone są w kameralnych grupach w pięknej przestrzeni Collegium Maius, a wykładowcy podchodzą indywidualnie do każdej z osób studiujących – tak, jak na najlepszych światowych uczelniach.
  • Będziesz miał/miała więcej czasu na samodzielną pracę badawczą, ponieważ liczba godzin dydaktycznych na specjalności literacko-kulturowej to tylko 1680.
  • Będziesz miał/miała do dyspozycji zbiory jednej z najbogatszych bibliotek w Polsce.
  • Każdy student ma możliwość wyjazdu na semestralne lub roczne stypendium zagraniczne w ramach programu Erasmus+ (Bolonia, Padwa, Freiburg, Halle czy Trewir, ale również do szeregu innych ośrodków, z którymi umowy podpisał Wydział Humanistyczny).
  • Razem ze studentami organizujemy wydarzenia kulturalne i edukacyjne, które od lat przyciągają wielu uczestników, takie jak Liga Starożytnicza, Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej czy Międzynarodowy Dzień Czytania tekstów starożytnych. To w naszej katedrze powstał studencki Teatr Perpetuum Mobile, który zdobywał przez lata nagrody na studenckich przeglądach teatralnych, a dzisiaj jego członkowie stanowią grono pedagogiczne w Katedrze Filologii Klasycznej. Możesz stać się częścią tej grupy pasjonatów!
  • Wielu naszych absolwentów kontynuuje swój rozwój jako akademicy. Jeśli marzysz o karierze naukowej, studia na kierunku filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie na UMK są doskonałym początkiem.
  • Realizujemy nowoczesne projekty cyfrowej humanistyki, z których korzystają i które doceniają ludzie na całym świecie – takie jak Scrinium Augustini.

 

Studiuj na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu!


Co po studiach?

Nasi absolwenci podejmują pracę w zawodzie jako wykładowcy akademiccy, pracownicy naukowi bibliotek i instytutów badawczych lub nauczyciele w szkołach.

Uniwersalne umiejętności naszych absolwentów, ich szeroka wiedza i umiejętności wyszukiwania informacji, krytycznej refleksji nad tekstami kultury oraz jasnego, przekonującego wypowiadania się powoduje, że świetnie sprawdzają się także jako analitycy danych, specjaliści od PR i marketingu, coachowie, instruktorzy teatralni, animatorzy kultury, pracownicy biurowi, wydawcy, redaktorzy i korektorzy, publicyści, przewodnicy turystyczni, lektorzy, tłumacze, pisarze.

Gdzie pracują absolwenci UMK?


Filologia klasyczna to przygoda, która zmieni Cię na zawsze

Ciężka praca nad antycznymi tekstami procentuje w późniejszym życiu zawodowym. Filologami klasycznymi są, m.in.: autorka „Harry’ego Potera” J.K. Rowling, pisarz Marek Krajewski, były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, Anthony Leggett - noblista z fizyki, Bryan Doerries, założyciel i dyrektor artystyczny Theater of War Productions, czy aktor Tom Hiddleston.

 

Dodatkowe informacje

Katedra Filologii Klasycznej

Galeria zdjęć