COVID-19: zajęcia zdalne od 11 grudnia do 9 stycznia

Informacje o kierunku studiów

Kierunek: informatyka stosowana (s1) - studia inżynierskie

Czym jest informatyka stosowana?

Informatyka stosowana to dyscyplina łącząca zagadnienia teoretyczne z rozwiązaniami praktycznymi, niezbędna w projektowaniu i realizacji efektywnych systemów komputerowych. W programie studiów znajdziesz języki programowania, które będziesz wykorzystywał do realizacji ciekawych projektów. Studiując informatykę stosowaną uzyskasz głęboką wiedzę o budowaniu i analizie algorytmów i struktur danych, o programowaniu obiektowym, o systemach UNIX/Linux i administracji systemami informatycznymi. Programujemy w środowisku Windows oraz uczymy programowania zespołowego. Nauczymy Cię tworzenia profesjonalnych stron internetowych przy zastosowaniu najnowszych technologii webowych. Uczymy również baz danych oraz efektywnego modelowania i przetwarzania danych.


Dlaczego warto studiować informatykę stosowaną na UMK?

Naszą specjalnością jest inteligencja obliczeniowa, uczenie maszynowe oraz analiza danych. Zapoznasz się z podstawami sztucznej inteligencji, tworząc programy modelujące wiedzę i wspomagające podejmowanie decyzji.

Przyznajemy certyfikaty Microsoft już po I roku, a część zajęć prowadzonych jest przez pracowników znanych firm IT. Od lat działamy jako Akademia Cisco i współpracujemy z Linux Professional Institute. Studenci biorą udział w certyfikowanych kursach eksperckich, np. Cisco CCNA Routing&Switching oraz Introduction to Cybersecurity czy Fortinet z zakresu sieci bezprzewodowych i bezpieczeństwa. Jako że informatykę stosujemy, studenci mogą tworzyć swoje prace inżynierskie łącząc informatykę z fizyką, automatyką, robotyką czy kognitywistyką, włączając się w prace badawcze różnych zespołów naukowych.


Co po studiach?

Informatyka stosowana daje Ci nieograniczone możliwości, w szczególności przygotowuje do pracy jako:

 • programista i web developer
 • administrator systemów informatycznych
 • specjalista ds. technologii sieciowych
 • programista i projektant gier
 • programista aplikacji mobilnych
 • programista i administrator baz danych oraz rozwiązań chmurowych
 • projektant oprogramowania komputerowego
 • projektant systemów decyzyjnych i eksperckich
 • projektant systemów sterowania robotami
 • inżynier systemów komputerowych
 • bioinformatyk

 

Gdzie pracują absolwenci UMK?


Neurokognitywistyka i Data Science

Jesteśmy wszechstronni i otwarci. Znakomicie współpracujemy z humanistami, rozwijamy nowe interdyscyplinarne dziedziny badań i komercjalizujemy wyniki swoich prac. Z badaczami z Wydziału Humanistycznego utworzyliśmy Polskie Towarzystwo Kognitywistyczne, w interdyscyplinarnych zespołach badamy związki pomiędzy działaniem mózgów i umysłów, opracowujemy nowe gry terapeutyczne. Opracowaliśmy jedyny, jak do tej pory, zrobiony w Polsce, komercyjny pakiet do data mining GhostMiner dla Fujitsu.

Galeria zdjęć

informatyka stosowana [fot. WFAiIS] informatyka stosowana [fot. WFAiIS] informatyka stosowana [fot. WFAiIS] informatyka stosowana [fot. WFAiIS] informatyka stosowana [fot. WFAiIS] informatyka stosowana [fot. WFAiIS] informatyka stosowana [fot. WFAiIS] informatyka stosowana [fot. WFAiIS] informatyka stosowana [fot. WFAiIS] informatyka stosowana [fot. WFAiIS] informatyka stosowana [fot. WFAiIS] informatyka stosowana [fot. WFAiIS] informatyka stosowana [fot. WFAiIS]