Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
  1. Do jakich krajów można wyjechać na praktykę w ramach programu Erasmus+?
  2. Kto może wziąć udział w programie Erasmus+?
  3. Do jakich instytucji można wyjechać?
  4. Jakie są rodzaje praktyk?
  5. Co to jest kapitał mobilności?
  6. Jaka jest różnica między rekrutacją a kwalifikacją na praktykę?
  7. Jakie są terminy i warunki rekrutacji?
  8. Czy wypełnienie formularza on-line na stronie internetowej DMPiME jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem się na praktykę?
  9. Czy możliwe jest przedłużenie praktyki?
  10. Jaka jest wysokość stypendium?
  11. Jaki jest możliwy okres finansowania praktyki?
  12. Czy okres spędzony za granicą zostanie zaliczony przez macierzystą uczelnię bez konieczności powtarzania roku?
  13. Jaki wymiar czasowy/godzinowy obowiązuje praktykanta?
  14. Co muszę zrobić, aby rozliczyć się z wyjazdu?
  15. Co to jest Porozumienie o programie praktyki (Learning Agreement for Traineeships)?
  16. Jaka jest różnica między praktyką studencką a absolwencką?
  17. Jak dobrze trzeba znać język kraju, do którego się wyjeżdża?
  18. Co to jest OLS?
  19. Co to jest jest Europass Mobilność? Kto, kiedy i w jakim celu go wydaje?
  20. Jakiego rodzaju ubezpieczenia są wymagane na czas odbywania praktyki?


1. Do jakich krajów można wyjechać na praktykę w ramach programu Erasmus+?

Aktualnie mobilność jest możliwa do takich krajów jak:

  • 27 państw członkowskich Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Szwecja, Węgry, Włochy;
  • Członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) będący członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG): Islandia, Lichtenstein, Norwegia;
  • kraje przystępujące, kraje kandydujące i potencjalnie kandydujące do UE: Macedonia Północna, Serbia, Turcja.


2. Kto może wziąć udział w programie Erasmus+?

Na wyjazdy na praktyki mogą być kwalifikowani studenci, którzy:

  • są zarejestrowani na studiach pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia (dziennych, wieczorowych i zaocznych);
  • mają ukończony 1 rok studiów I stopnia;
  • dysponują odpowiednim kapitałem mobilności;

W przypadku wyjazdu na praktykę studencką - możliwe jest posiadanie najwyżej jednego warunku zaliczeniowego w momencie wyjazdu.

Ponadto, kandydaci do wyjazdu powinni:

  •  wykazać zgodność programu praktyki z kierunkiem studiów, a realizacja programu i rodzaj zadań muszą gwarantować tzw.   międzynarodowy wymiar praktyki,
  •  dobrze znać język obcy, który będzie językiem wiodącym praktyki,
  •  posiadać dobrą średnią ocen z całego przebiegu studiów, ustaloną na wydziale i poświadczoną przez dziekanat.

Praktyk Erasmus+ nie mogą realizować osoby:

  • będące słuchaczami studiów podyplomowych,
  • studenci/doktoranci zawieszeni w prawach studenta/doktoranta,
  • studenci/doktoranci, przeciwko którym toczy się postępowanie dyscyplinarne (do czasu wyjaśnienia),
  • studenci/doktoranci ukarani w wyniku postępowania dyscyplinarnego,
  • osoby skreślone z listy studentów/doktorantów.

Akceptacji kandydatów dokonują wydziałowi pełnomocnicy ds. mobilności wraz z kierunkowymi opiekunami praktyk/pełnomocnikami dziekana ds. praktyk (w przypadku praktyk realizowanych jako obowiązkowe) lub dyrektorzy szkół doktorskich. To u nich należy szukać szczegółowych informacji np. na temat ustalenia programu praktyki oraz sposobu realizacji stypendium Erasmus+ jako praktyki obowiązkowej, wpisanej w plan studiów i objętej punktami ECTS.


3. Do jakich instytucji można wyjechać?

Student samodzielnie znajduje instytucję przyjmującą, której profil odpowiada jego bieżącemu kierunkowi studiów, zainteresowaniom, planom naukowo-badawczym, planom zawodowym i oczekiwaniom. Może w tym celu skorzystać z informacji zebranych w ankietach byłych stypendystów programu Erasmus+.

Praktyka może być zrealizowana w:

  • instytucji szkolnictwa wyższego (i w jej jednostkach np. szpitale, laboratoria, biblioteki, archiwa uniwersyteckie, jednostki administracji itd.), posiadającej kartę ECHE (Karta Erasmusa dla szkolnictwa wyższego) ważną w roku akademickim 2023/2024. Nie jest w tym przypadku wymagane zawarcie przez  UMK umowy międzyinstytucjonalnej Erasmus+ (IIA).
  • ambasadzie lub urzędzie konsularnym z siedzibą w uprawnionym kraju,
  • innej instytucji/podmiocie mającym siedzibę w uprawnionym kraju, do których zaliczają się np.: firmy/przedsiębiorstwa, muzea, galerie, instytucje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia, kancelarie, jednostki administracji publicznej itp.

Nie można odbyć praktyk w instytucjach unijnych, ani w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie programami unijnymi (wykaz instytucji).

UMK jako instytucja wysyłająca nie pokrywa kosztów pobieranych przez firmy pośredniczące w znalezieniu miejsca praktyk. Student dobrowolnie podejmuje decyzję o wyborze miejsca praktyki, a DMPiME nie gwarantuje wiarygodności informacji umieszczanych w ofertach instytucji przyjmujących.


4. Jakie są rodzaje praktyk?

Student/doktorant może realizować:

  • praktyki długoterminowe (min. 60 dni), również w formule mieszanej, oznaczającej połączenie mobilności fizycznej trwającej min. 60 dni i obowiązkowej mobilności wirtualnej (zdalnej),

Doktorant może realizować także:

  • praktyki krótkoterminowe (5-30 dni), również w formule mieszanej, obejmujących mobilność fizyczną (5-30 dni) połączoną z obowiązkową mobilnością wirtualną (zdalną).

Praktyka może być zrealizowana:

  • w trakcie studiów jako praktyka studencka,
  • do 12 mies. po ukończeniu studiów jako praktyka absolwencka (obowiązuje zakwalifikowanie na wyjazd podczas ostatniego roku studiów/przed ukończeniem studiów). W przypadku wyjazdów absolwenckich obowiązują dodatkowe dokumenty: umowa wekslowa, deklaracja wekslowa i weksel in blanco.

5. Co to jest kapitał mobilności?

Program Erasmus+ umożliwia wielokrotne wyjazdy na studia lub praktyki. Kapitał mobilności to pula miesięcy do wykorzystania w ramach programu Erasmus+ zarówno na studia jak i praktyki zagraniczne w ramach danego poziomu studiów. Kapitał mobilności jest przypisany do osoby (decyduje nr PESEL), a nie kierunku studiów czy też uczelni, co oznacza, że po wykorzystaniu kapitału mobilności na danym stopniu studiów, zmiana kierunku studiów lub uczelni nie powoduje udostępnienia kolejnej puli miesięcy na mobilność.

Student/przyszły absolwent musi posiadać dostępny kapitał mobilności na cały okres fizycznego wyjazdu do instytucji przyjmującej. Kapitał mobilności na studiach pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia wynosi 360 dni (12 miesięcy), a na studiach jednolitych magisterskich 720 dni (24 miesiące). Wcześniejsze wyjazdy na studia lub praktykę (zrealizowane w ramach programu Erasmus+ 2014-2020, Erasmus+ 2021-2027 oraz Erasmus Mundus) na danym stopniu studiów (także w ramach studiów odbytych w innych uczelniach i/lub bez finansowania tzn. ze stypendium zerowym w programie Erasmus+), pomniejszają dostępny na tym stopniu studiów kapitał mobilności.

Przykłady:

Przykład 1: Student studiów licencjackich wyjechał na 5-miesieczne studia w ramach programu Erasmus+, obecnie kontynuuje studia licencjackie, ma więc do wykorzystania jeszcze 7 miesięcy na wyjazdy na studia lub praktyki.

 

Przykład 2: Student studiów licencjackich wyjechał w ramach programu Erasmus+ na 9,5-miesięczne studia oraz 2,5-miesięczną praktykę, nie może więc zrealizować już żadnego wyjazdu w ramach programu Erasmus+ na studiach I stopnia, jednakże po rozpoczęciu studiów II stopnia będzie miał możliwość wyjazdu na kolejne 12 mies. w sumie (studia/praktyki).

 

Przykład 3: Student ukończył studia II stopnia na kierunku ekonomia i wykorzystał w ich trakcie cały kapitał mobilności (12 mies.) Następnie rozpoczął w innej uczelni studia II stopnia na kierunku marketing i zarządzanie, ale w tej sytuacji - na tym stopniu studiów nie ma już żadnej możliwości wyjazdu.


6. Jaka jest różnica między rekrutacją a kwalifikacją na praktykę?

Rekrutacja odbywa się na wydziale/w szkole doktorskiej, a kwalifikacja w Dziale Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej (DMPiME). Student przechodzi przez etap rekrutacji w swojej jednostce macierzystej wg. zasad określonych przez pełnomocnika ds. mobilności. Pełnomocnik/Dyrektor Szkoły Doktorskiej jest osobą odpowiedzialną za merytoryczne zakwalifikowanie kandydata do udziału w programie. Ma prawo zweryfikować jego osiągnięcia dydaktyczne, kompetencje językowe i inne predyspozycje do odbycia zagranicznej praktyki. 

DMPiME koordynuje wyjazd pod względem administracyjno-finansowym.


7. Jakie są terminy i warunki rekrutacji?

  • obowiązuje otwarty tryb naboru, do momentu wyczerpania środków finansowych,
  • rekrutacja ma charakter ciągły, niezależnie od zakończenia semestru/roku akademickiego,
  • w ramach umowy finansowej z Narodową Agencją Programu Erasmus+ na lata 2022-2024 wyjazdy z powinny zostać rozliczone pod względem formalnym do 31.07.2024 r., natomiast w ramach umowy finansowej na lata 2023-2025 wyjazdy powinny zostać rozliczone pod względem formalnym do 31.07.2025 r.

Ze względu na ograniczoną pulę środków z Narodowej Agencji Programu Erasmus+ finansowane są praktyki na okres od 2 do 3 miesięcy. Liczba miejsc i tym samym pula środków finansowych może się zwiększyć w przypadku rezygnacji z wyjazdów i/lub skróceń pobytu.

Podstawowe kryteria rekrutacji:

  • obowiązkowa zgodność programu praktyki z profilem studiów/dziedziną kształcenia,
  • osiągnięcia w nauce (w tym średnia ocen potwierdzona przez jednostkę),
  • wypełnione porozumienie o programie praktyki: Learning Agreement for Traineeships – część Before the Mobility,
  • znajomość języka, w którym ma być realizowana praktyka,
  • międzynarodowy wymiar praktyki,
  • w przypadku wyjazdu na praktykę studencką – możliwe posiadanie tylko jednego warunku zaliczeniowego na dzień kwalifikacji.


8. Czy wypełnienie formularza on-line na stronie internetowej DMPiME jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem się na praktykę?

Nie! O zakwalifikowaniu na praktykę Erasmus+ decyduje data złożenia kompletu dokumentów w Dziale Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej, tj.:

  •  wydrukowanego i podpisanego formularza aplikacyjnego, wypełnionego wcześniej on-line na stronie internetowej DMPiME (oryginał),
  •  porozumienia o programie praktyki (Learning Agreement for Traineeships -  I część „Before the mobility”); podpisanego przez studenta, wydziałowego pełnomocnika ds. mobilności oraz instytucję zewnętrzną (wystarczą skany LA),
  •  skierowania z wydziału, podpisanego przez pełnomocnika ds. mobilności, a w przypadku praktyki obowiązkowej również przez opiekuna praktyk/pełnomocnika dziekana ds. praktyk (oryginał)

    oraz dostępność środków finansowych.

Podpisanie wydrukowanego formularza aplikacyjnego jest jednocześnie złożeniem oświadczenia o wcześniejszym uczestnictwie w programie Erasmus+. Osoba wypełniająca wniosek on-line musi uwzględnić wszystkie odbyte stypendia Erasmusa+ (z finansowaniem lub bez), nawet jeśli instytucją wysyłającą nie było UMK.

9. Czy możliwe jest przedłużenie praktyki?

Istnieje możliwość realizacji praktyki dłuższej niż 2 miesiące, za pisemną zgodą instytucji przyjmującej, władz wydziału/szkoły doktorskiej i Prorektora ds. Kształcenia. Jednak maksymalny okres przedłużenia pobytu jest zależny od dostępnego kapitału mobilności danego studenta/absolwenta.

Ze względu na ograniczone środki finansowe możliwe jest przyznanie stypendium na max. 30 kolejnych dni od dnia wygaśnięcia umowy indywidualnej. Pozostały okres przedłużonego pobytu będzie pobytem ze stypendium zerowym. Cały okres przedłużenia pobytu (okres finansowany + okres ze stypendium zerowym) musi być uwzględniony w zmianach do LA (II Część „During the mobility”) i zatwierdzony przez trzy strony. Miesiące ze stypendium zerowym wliczają się do wykorzystanego „kapitału mobilności”. 
 
Podanie o przedłużenie długości pobytu powinno zostać przesłane do DMPiME najpóźniej na 30 dni przed zakończeniem umowy.

Po uzyskaniu zgody na przedłużenie do umowy indywidualnej zostanie sporządzony aneks, a dla absolwentów również aneks do umowy wekslowej (oba dokumenty przygotowuje DMPiME). W nowym okresie mobilności wysokość stypendium wzrośnie proporcjonalnie do przedłużanego okresu pobytu, na max. okres 30 dni.

10. Jaka jest wysokość stypendium i jak stypendium jest wypłacane?

Stypendium Erasmus+ jest z założenia jedynie dofinansowaniem kosztów związanych z podróżą i pobytem za granicą i ma na celu zredukowanie różnicy w kosztach utrzymania między krajem macierzystym a krajem docelowym odbywania praktyki.  Stawki miesięczne stypendium są ustalane przez Narodową Agencję Programu Erasmus+. Stawki mają charakter ogólnopolski i obowiązują UMK bez prawa jakiejkolwiek zmiany (co znaczy, że każdy student/absolwent wyjeżdżający z Polski do danego kraju otrzyma stypendium w takiej samej wysokości miesięcznej). Grupy krajów zostały ustalone przez Komisję Europejską.

Podstawowe stawki stypendialne dla wyjazdów na praktyki w roku 2023/2024 (projekt KA131 2022-2024):

  • I oraz II grupa - 700 EUR/30 dni - Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja,  Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Malta, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Włochy
  • III grupa - 600 EUR/30 dni - Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Macedonia Północna, Litwa, Łotwa, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry

Podstawowe stawki stypendialne dla wyjazdów na praktyki w roku 2024/2025 (projekt KA131 2023-2025):

  • I oraz II grupa - 820 EUR/30 dni - Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja,  Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Malta, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Włochy
  • III grupa - 750 EUR/30 dni - Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Macedonia Północna, Litwa, Łotwa, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry

Stypendium będzie przyznane na maksymalnie 90 dni mobilności fizycznej oraz na dni podróży (jeśli dotyczy). Mobilność wirtualna w praktyce mieszanej nie podlega finansowaniu.

Ponadto, studenci/doktoranci będą mogli zawnioskować w związku z "ekpodróżą" o jednorazowy dodatek (50 EUR) oraz stypendium na max. 4 dni podróży.

Stawki dla studentów/doktorantów wyjeżdżających na praktyki w roku 2023/2024, posiadających stypendium socjalne i/lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (projekt KA131 2022-2024):

  • I oraz II grupa - 950 EUR/30 dni - Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja,  Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Malta, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Włochy
  • III grupa - 850 EUR/30 dni - Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Macedonia Północna, Litwa, Łotwa, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry

Stawki dla studentów/doktorantów wyjeżdżających na praktyki w roku 2024/2025, posiadających stypendium socjalne i/lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (projekt KA131 2023-2025):

  • I oraz II grupa - 1070 EUR/30 dni - Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja,  Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Malta, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Włochy
  • III grupa - 1000 EUR/30 dni - Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Macedonia Północna, Litwa, Łotwa, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry

Stawki stypendialne - praktyki krótkoterminowe/krótkoterminowe mieszane:

Stypendium będzie przyznane na maksymalnie 30 dni mobilności fizycznej oraz na dni podróży (jeśli dotyczy). Mobilność wirtualna w praktyce mieszanej nie podlega finansowaniu.

Wysokość stypendium niezależnie od kraju docelowego wynosi:
        70 EUR/dzień od 5 do 14 dni pobytu,
        50 EUR/dzień od 15 do 30 dnia pobytu.
Dodatek dla doktorantów kwalifikujących się do grupy osób z tzw. mniejszymi szansami, tzn. z orzeczonym stopniem niepełnosprawności i/lub otrzymujących w momencie rekrutacji stypendium socjalne, wynosi:
        100 EUR/wyjazd - dla wyjazdów trwających od 5 do 14 dni łącznie lub
        150 EUR/wyjazd - dla wyjazdów trwających od 15 do 30 dni łącznie.

Ponadto, doktoranci będą mogli zawnioskować o stypendium na dni podróży, dodatek z tytułu "ekopodróży" lub ryczałt na koszty podróży/ryczałt na koszty "ekopodróży" - zależnie od: terminów podróży, środka transportu, kwalifikowania się do grupy osób z tzw. mniejszymi szansami.

Osoby wyjeżdżające, którym przyznano stypendium socjalne i/lub naukowe zatrzymują prawa do otrzymywania niniejszych świadczeń przez cały okres pobytu za granicą.

Stypendium jest wypłacane w dwóch ratach. Pierwsza rata, która stanowi ok. 90% środków, jest wypłacana (w zależności od terminu podpisania umowy indywidualnej na wyjazd) albo jeszcze przed wyjazdem, albo krótko po jego rozpoczęciu. Student/doktorant musi być właścicielem lub współwłaścicielem konta, na które stypendium będzie wypłacone. Stypendium może być wypłacone na konto złotówkowe, lub konto walutowe w EUR (krajowe lub zagraniczne).

11. Jaki jest możliwy okres finansowania praktyki?

Możliwe jest finansowanie praktyk trwających od 2 do 3 m-cy, bez względu na stopień wykorzystania kapitału mobilności.
Student/absolwent ma prawo odbyć praktykę zagraniczną bez stypendium (stypendium zerowe) z zachowaniem wszystkich praw i obowiązków Uczestnika programu Erasmus+.

Instytucja przyjmująca może zaoferować praktykantowi dodatkowe wsparcie w postaci zakwaterowania, posiłków w trakcie godzin pracy albo tzw. „kieszonkowego”. Dodatkowe wynagrodzenie ze strony instytucji zagranicznej nie jest sprzeczne z zasadami programu Erasmus+. Informacje na ten temat odnotowywane są w części LA dotyczącej instytucji przyjmującej.

12. Czy okres spędzony za granicą zostanie zaliczony przez macierzystą uczelnię bez konieczności powtarzania roku?

Tak być powinno. Jest to jeden z wymogów programu Erasmus+. Okres praktyki odbytej za granicą w ramach Erasmus+ uznawany jest za integralną część studiów w uczelni macierzystej, jeżeli przed wyjazdem ustalono, iż praktyka odbędzie się na zasadach nieobowiązkowej lub obowiązkowej (wpisanej w bieżący  program studiów), opatrzonej odpowiednią liczbą punktów ECTS. Gwarancją uznania okresu praktyki za granicą powinno być podpisanie trójstronnego porozumienia o praktyce - Learning Agreement for Traineeships oraz skierowania z wydziału (zaakceptowanego zarówno przez wydziałowego pełnomocnika ds. mobilności/dyrektora szkoły jak i opiekuna praktyk/pełnomocnika dziekana ds. praktyk). W przypadku przedmiotów realizowanych na macierzystym wydziale, których zaliczenie przypada na okres praktyki za granicą, rekomenduje się złożenie podania do Dziekana z prośbą o IPS - Indywidualny Plan Studiów. Niniejsze pismo jest podstawą do uzgodnienia wymagań i zasad wywiązania się ze swoich dydaktycznych obowiązków z prowadzącymi (np. dopuszczalna liczba nieobecności, forma i czas zaliczania danego przedmiotu). Odbywanie praktyki zagranicznej nie zwalnia z zaliczania przedmiotów obowiązkowych/nieobowiązkowych przewidzianych do zrealizowania w danym roku akademickim!

13. Jaki wymiar czasowy/godzinowy obowiązuje praktykanta?

Minimalny okres trwania praktyki długoterminowej musi wynosić 2 miesiące (60 dni), przy czym Komisja Europejska w zasadach liczenia długości pobytu przyjęła, że każdy miesiąc liczy 30 dni. Długość praktyki będzie szczegółowo określona za pomocą systemu sprawozdawczego "Beneficiary Module", opracowanego przez Komisję Europejską.
Program zakłada, że praktyka ma być "pełnowymiarowa". Zatem, godzinowy wymiar praktyki powinien odpowiadać pełnemu etatowi według kodeksu pracy kraju, w którym praktyka się odbędzie. Zazwyczaj ta liczba nie przekracza 40 godzin w tygodniu.

14. Co trzeba zrobić, aby rozliczyć się z wyjazdu?

Każdy Uczestnik musi:

  • dostarczyć do DMPiME (osobiście lub korespondencyjnie) oryginał lub skan Traineeship Certificate (część LA "After the Mobility") z rzeczywistą długością pobytu potwierdzoną przez zagranicznego koordynatora praktyki,
  • wypełnić ankietę Narodowej Agencji (tylko online),
  • wypełnić ankietę online DMPiME

15. Co to jest Porozumienie o programie praktyki (Learning Agreement for Traineeships)?

Porozumienie o programie praktyki to umowa między studentem/przyszłym absolwentem, jego instytucją wysyłającą (UMK) i instytucją przyjmującą, określająca warunki odbywania praktyki, w tym program merytoryczny, który będzie realizowany w instytucji zagranicznej. Program praktyki musi być adekwatny do kierunku studiów kandydata. Student uzgadnia jego treść wraz z wydziałowym pełnomocnikiem ds. mobilności, ew. opiekunem praktyk/pełnomocnikiem dziekana ds. praktyk (w przypadku praktyk obowiązkowych) oraz koordynatorem instytucji przyjmującej. Kwestia ustalenia programu podlega negocjacjom, a każda z trzech stron może proponować ważne dla siebie treści. LA musi być przygotowane przed wyjazdem i opatrzone podpisami/pieczątkami wszystkich trzech stron porozumienia. Na etapie kwalifikacji wymagana jest zeskanowana wersja LA. Do LA można wprowadzić zmiany pod warunkiem, że zostaną zaakceptowane przez instytucje wysyłającą, przyjmującą oraz studenta. Zrealizowanie programu praktyki obowiązkowej za granicą powinno gwarantować jej zaliczenie przez macierzysty wydział po powrocie.
Learning Agreement for Traineeships nie jest tożsame z indywidualną umową finansową, zawieraną między uczestnikiem programu Erasmus+ a UMK.

16. Jaka jest różnica między praktyką studencką a absolwencką?

W obu przypadkach proces rekrutacji na praktykę niczym się nie różni, bowiem podczas składania dokumentów kwalifikacyjnych kandydat musi posiadać status studenta (pyt. nr 5).
Praktykę absolwencką można zrealizować w ciągu 12-stu miesięcy od momentu uzyskania tytułu absolwenta (tzn. od dnia obrony pracy dyplomowej).

Regulamin studiów, Rozdział 16: Ukończenie studiów:
§ 80
1. Na studiach kończących się egzaminem dyplomowym dniem ukończenia studiów jest dzień złożenia egzaminu dyplomowego.
2. W przypadku studiów na kierunku lekarskim i kierunku weterynaria, dniem ukończenia studiów jest dzień złożenia ostatniego wymaganego programem studiów egzaminu.
3. W przypadku studiów na kierunku farmacja i kierunku fizjoterapia dniem ukończenia studiów jest dzień zaliczenia ostatniej wymaganej programem studiów praktyki.

Indywidualna umowa finansowa z UMK podpisywana jest po obronie pracy dyplomowej w DMPiME, do której dodatkowo sporządzane są: umowa wekslowa, deklaracja wekslowa oraz weksel in blanco. Weksel stanowi zabezpieczenie finansowe Uczelni na wypadek nie wywiązania się z warunków umowy przez absolwenta. Ponadto, najpóźniej w dniu podpisywania umowy, absolwenci muszą dostarczyć do DMPiME zaświadczenie z dziekanatu potwierdzające ukończenie studiów. 

Praktyka absolwencka jest nieobowiązkowa i realizowana po ukończeniu studiów, dlatego odnotowanie jej w suplemencie do dyplomu nie jest możliwe.

Absolwenci tracą dostęp do indywidualnego konta USOS po 3 m-cach od dnia ukończenia studiów. Dostęp do konta pocztowego USOS jest niezbędny przy formalnym rozliczeniu się z praktyki (wypełnienie ankiety DMPiME), pobieraniu dokumentów sporządzonych przez KE i DMPiME czy wypełnianiu formularza danych bankowych. Aby go odzyskać najlepszym sposobem jest zgłoszenie się do Programu „Absolwent UMK” w celu wystawienia karty absolwenta UMK.

Osoba realizująca praktykę studencką nie może dopuścić do utraty statusu studenta przez cały okres jej realizacji np. poprzez nieuregulowanie zaległości dydaktycznych. Podobnie, osoby odbywające stypendium jako studenci, nie mogą zerwać warunków umowy ze względu na obronę pracy dyplomowej i kontynuować rozpoczętej praktyki jako absolwenckiej.

17. Jak dobrze trzeba znać język kraju, do którego się wyjeżdża?

Student/absolwent powinien znać język w którym zamierza odbyć praktykę w stopniu gwarantującym swobodę porozumiewania się oraz sprawną realizację powierzonych mu zadań w miejscu pracy. Pełnomocnicy ds. mobilności mogą oczekiwać od kandydata poświadczenia stopnia znajomości języka obcego na etapie rekrutacji. Również wiele instytucji przyjmujących weryfikuje kompetencje językowe przed przyjęciem na praktykę. Najczęściej odbywa się to poprzez przedstawienie dyplomu, certyfikatu językowego, za pomocą rozmowy telefonicznej lub komunikatora internetowego Skype. Ponadto uczestnicy programu Erasmus+ są zobowiązani do wypełnienia testu biegłości językowej on-line Online Linguistic Support (OLS) przed rozpoczęciem praktyki. Niniejszy test dotyczy stypendystów, dla których językiem realizacji praktyki jest: angielski, estoński, irlandzki, francuski, hiszpański, litewski, łotewski, maltański, niderlandzki, niemiecki, włoski, portugalski, bułgarski, chorwacki, czeski, duński, fiński, grecki, polski, rumuński, słowacki, słoweński,  szwedzki, węgierski. Osiągnięty rezultat w żaden sposób nie wpływa na realizację praktyki i wypłatę stypendium. Ma jedynie zweryfikować poziom znajomości języka.

18. Co to jest OLS?

Osoby, które podczas realizacji praktyki będą posługiwać się jednym z niniejszych języków: angielskim, estońskim, irlandzkim, francuskim, hiszpańskim, litewskim, łotewskim, maltańskim, niderlandzkim, niemieckim, włoskim, portugalskim, bułgarskim, chorwackim, czeskim, duńskim, fińskim, greckim, polskim, rumuńskim, słowackim, słoweńskim,  szwedzkim lub węgierskim mogą skorzystać w możliwości wypełnienia testów językowych on-line stworzonych przez Komisję Europejską w centralnym systemie wsparcia językowego on-line OLS (Online Linguistic Support). Dostęp do platformy umożliwiającej skorzystanie z przygotowania językowego on-line przyznaje macierzysta uczelnia.

Każdy Uczestnik posługujący się jednym z ww. języków podczas realizacji praktyki, może wypełnić test biegłości językowej przed wyjazdem.

Uczestnicy mobilności mogą też dobrowolnie skorzystać z kursu językowego on-line. Kurs może być w głównym języku stażu (w tym samym, w którym został rozwiązany test) lub w lokalnym języku kraju (local language), pod warunkiem, iż język ten jest dostępny na platformie OLS.

19. Co to jest Europass Mobilność? Kto, kiedy i w jakim celu go wydaje?

Europass Mobilność jest bezpłatnym certyfikatem potwierdzającym umiejętności i kompetencje nabyte podczas praktyki. Przygotowuje się go na prośbę Uczestnika programu Erasmus+, który wypełniając Learning Agreement, zgłasza chęć otrzymania takiego dokumentu w odpowiednim polu formularza części "Before the Mobility". Szczególnie rekomendowany jest absolwentom uczelni wyższych, którzy dzięki niemu chcieliby przedstawić zakres swoich kompetencji przyszłemu pracodawcy. Wydawaniem Europass Mobilność zajmuje się Krajowe Centrum Europass na wniosek instytucji wysyłającej (zgłoszenia dokonuje DMPiME). Procedura przygotowania certyfikatu odbywa się już po zakończeniu praktyki. Podobnie jak LA, Europass podpisuje strona wysyłająca oraz przyjmująca. Od 1 października 2019 roku weszła w życie nowa formuła potwierdzania dokumentów Europass-Mobilność. Dotychczasowa wersja papierowa dokumentu zastąpiona została wersją cyfrową generowaną w Systemie Europass Mobilność On-Line (EMOL): https://emol.frse.org.pl

Każdy zatwierdzony dokument Europass Mobilność otrzymuje unikalny kod QR.

20. Jakiego rodzaju ubezpieczenia są wymagane na czas odbywania praktyki?

Na czas praktyki Uczestnik musi posiadać ubezpieczenia w zakresie: kosztów leczenia (KL); następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), obejmujące co najmniej szkody poniesione w miejscu pracy i ubezpieczenie związane z wypadkiem, jakiemu praktykant może ulec w miejscu pracy; ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym i zawodowym (na realizację praktyki), które obejmuje także szkody spowodowane przez praktykanta w miejscu pracy. Dodatkowym ubezpieczeniem ad. kosztów leczenia jest Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ) wydawana przez NFZ. Co ważne, w przypadku studentów prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wygasa po upływie 4 miesięcy od ukończenia studiów albo skreślenia z listy studentów. Na prośbę kandydata DMPiME wystawia stosowne zaświadczenia celem przedłożenia w oddziale NFZ. Wydanie karty przez oddział wojewódzki NFZ jest bezpłatne. Osoba wyjeżdżająca na praktykę zobowiązana jest, najpóźniej w momencie podpisywania umowy indywidualnej z UMK, dostarczyć do DMPiME (osobiście bądź mailowo) kopie wszystkich rodzajów ubezpieczeń.