Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
Współautorzy nagrodzonego wynalazku: dr Joanna Kujawa i dr hab. Wojciech Kujawski, prof. UMK z Wydziału Chemii [fot. Andrzej Romański]

Współautorzy nagrodzonego wynalazku: dr Joanna Kujawa i dr hab. Wojciech Kujawski, prof. UMK z Wydziału Chemii

fot. Andrzej Romański

Wynalazek na medal

2019-10-21

Wynalazek zespołu naukowców UMK pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Kujawskiego, prof. UMK został nagrodzony podczas Targów Macao Innovative Invention Expo 2019.

Celem Międzynarodowych Targów Wynalazków Innovative Invention Expo 2019 w Makao („MIIEX”) jest prezentacja postępów w nauce i technologii oraz propagowania wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej. Głównym organizatorem Targów od 2012 r. jest Stowarzyszenie Innowacji i Wynalazków w Makao.

W tym roku MIIEx odbyły się w Cotai Expo, w weneckiej części Makao. Udział wzięło 430 wystawców oraz 336 wynalazków z ponad 20 krajów świata, w tym m. in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Rosji, Korei, Japonii, Kataru, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Filipin, Rumunii, Chorwacji i Polski.

Nagrodzone rozwiązanie z UMK „Smart materials” – inteligentne materiały separacyjne na aktywowanym substracie polimerowym ze zdefiniowaną nanoarchitekturą powierzchni” jest efektem współpracy naukowców z Polski i Jordanii. Jego autorami są dr hab. Wojciech Kujawski, dr Joanna Kujawa z Wydziału Chemii UMK oraz prof. Samer Al-Gharabli z GJU w Ammanie. Na targach Expo wynalazek nagrodzono:

  • złotym medalem Targów;
  • nagrodą specjalną organizatorów dla wynalazku, który wspiera inicjatywę reaktywacji „Jedwabnego Szlaku” pn. “Best Belt and Road Initiative Award” (puchar).

Planowana komercjalizacja rozwiązania umożliwi wytwarzanie wysoce wyspecjalizowanych materiałów separacyjnych o zdefiniowanych właściwościach powierzchniowych, charakteryzujących się kontrolowanymi właściwościami separacyjnymi. Modyfikacja powierzchni materiałów separacyjnych, według wynalazku, otwiera także nowe możliwości ich dalszej modyfikacji i różnorodnego zastosowania, m.in. do wytwarzania dedykowanych sensorów, czy membran do efektywnego oczyszczaniu wody i powietrza.

Udział w konkursie i prezentacja na targach w Makao była finansowana z funduszy projektu „KUBUS 2.0- Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług” wykonywanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK w ramach Programu MNiSW „Inkubator Innowacyjności 2.0”.

Więcej o wynalazku