Zjazd Forum Uniwersytetów Polskich

2018-06-22

Zjazd Forum Uniwersytetów Polskich gościł na Wydziale Prawa i Administracji UMK w weekend 23-24 czerwca 2018 r. W sobotnim panelu, który towarzyszył Zjazdowi, wziął udział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller.

Oprócz podsekretarza stanu w MNISW w spotkaniu uczestniczyli: poseł Iwona Michałek (członek Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży) oraz Tomasz Tokarski (przewodniczący Parlamentu Studentów RP).

Jednym z wiodących tematów była Konstytucja dla Nauki. Kwestie związane z Ustawą 2.0 są niezwykle istotne dla przedstawicieli samorządów studenckich polskich klasycznych uniwersytetów. W obliczu nadchodzących zmian pojawia się wiele pytań dotyczących spraw studenckich objętych regulacją. Spotkanie było również okazją do podsumowania juwenaliów. Nie zabrakło także rozmów na temat wypracowania nowych rozwiązań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa studentów.

Obrady miały miejsce w siedzibie WPiA UMK przy ul. Bojarskiego 3 w Toruniu.

Forum Uniwersytetów Polskich jest autonomicznym porozumieniem samorządów studenckich uczelni zrzeszonych w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Stanowi komisję branżową Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. To swego rodzaju platforma współpracy, komunikacji oraz wymiany opinii i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami samorządów studenckich polskich uniwersytetów. Głównym celem działalności FUniP jest m.in. reprezentowanie interesów i ochrona praw studentów uniwersytetów polskich. Przewodniczącym Forum Uniwersytetów Polskich w kadencji 2018/2019 jest student Wydziału Prawa i Administracji UMK Wojciech Kiełbasiński.