Oświadczenie Władz Rektorskich UMK

2018-06-11

Władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wystosowały oświadczenie dotyczące projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym (tzw. Konstytucji dla Nauki):

Władze rektorskie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wielokrotnie publicznie podkreślały, że projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym (tzw. Konstytucja dla Nauki) tworzy dogodne warunki dla koniecznych zmian w organizacji i funkcjonowaniu polskich uczelni, zwiększenia jakości kształcenia, a w ślad za tym otwiera szanse dla rozwoju nauki. Analiza proponowanych zmian nie potwierdza obaw o zakres autonomii uniwersytetów. Przeciwnie, ustawa przenosi na poziom uczelni szereg decyzji dotyczących sposobu ich organizacji, w tym wewnętrznej struktury, i wzmacnia pozycję Senatów.

Nowa ustawa jest szansą dla tych ośrodków, które nie boją się zmian, chcą osiągać coraz wyższą pozycję naukową, mają ambitne cele rozwoju oraz wolę i potencjał, by je zrealizować. Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest takim ośrodkiem. Naszym celem jest budowa uczelni badawczej liczącej się w międzynarodowym obiegu naukowym. Władze UMK są przekonane, że Konstytucja dla Nauki pomoże nam w jego realizacji. Całą naszą społeczność będzie czekać ambitne zadanie przygotowania i wdrożenia konsekwentnego programu zmian, nieraz zasadniczych, ale bardzo potrzebnych. Będzie to wymagać od nas odwagi w przejmowaniu odpowiedzialności za własny rozwój.

Rektor i Prorektorzy
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Toruń, 11 czerwca 2018 r.