Polsko-chiński projekt chemików

2018-06-06

Prof. Wojciech Kujawski z Wydziału Chemii UMK został laureatem polsko-chińskiego konkursu na wymianę osobową na lata 2018-2019.

W ramach przedsięwzięcia Kierownik Katedry Chemii Fizycznej i Fizykochemii Polimerów UMK i JIN Wanqin z Nanjing Tech University będą wspólnie realizować projekt pt. Novel mixed matrix membranes (MMMs) for separation of liquid and gas mixtures.

Konkurs został rozstrzygnięty 25 maja 2018 r. podczas 37. posiedzenia Polsko-Chińskiej Międzyrządowej Komisji ds. współpracy naukowo-technologicznej w Pekinie. Do udziału w wymianie osobowej zakwalifikowano 20 projektów badawczych koordynowanych wspólnie przez polskie i chińskie uczelnie.

Więcej szczegółów

Dr hab. Wojciech Kujawski, prof. UMK kieruje Katedrą Chemii Fizycznej i Fizykochemii Polimerów UMK. W obecnej kadencji pełni funkcję pełnomocnika Dziekana Wydziału Chemii ds. mobilności. Przewodniczy również Radzie ds. Innowacji i Wdrożeń na UMK. W pracy naukowej zajmuje się zastosowaniami technik membranowych, zwłaszcza separacją gazów i par (mogącą mieć zastosowanie np. przy wydobyciu gazu łupkowego), a także perwaporacją pozwalającą na rozdzielenie mieszanin ciekłych, których nie da się oddzielić poprzez destylację (pomocną przy produkcji biopaliw).
Prof. Kujawski aktywnie działa na arenie międzynarodowej: jest m.in. polskim koordynatorem projektu dotyczącego „Innowacyjnych membran polimerowych zawierających polimeryzowalne ciecze jonowe”, który jest realizowany wraz z francuskim Uniwersytetem w Rouen w ramach Programu POLONIUM; kierował również polsko-austriackim projektem pn. Doświadczalne i teoretyczne badania mechanizmu transportu rozpuszczalników organicznych przez membrany. Poza tym jest laureatem wielu konkursów, m.in. trzeciej edycji TOP 500 Innovators i wielokrotnym stypendystą Rektora UMK za wysoko punktowane publikacje naukowe.