Textus et pictura II

2018-06-06

Studia nad skryptorium i spuścizna rękopiśmienna doby średniowiecza (do pocz. XVI wieku) będą tematem obrad II konferencji z cyklu „Textus et pictura”, którą organizują Wydział Sztuk Pięknych UMK i Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 czerwca.

Celem cyklu, zapoczątkowanego w 2017 r.,  jest kontynuacja interdyscyplinarnego panelu badawczego i stworzenie forum dla wymiany doświadczeń i wyników badań nad średniowiecznymi skryptoriami i manuskryptami (historyków, filologów, kodykologów, bibliologów, paleografów, historyków sztuki i konserwatorów dzieł sztuki).

Przedmiotem zainteresowania uczestników będą m.in. kodeksy, rozumiane jako istotna część dziedzictwa kulturowego i analizowane zarówno od strony treści i tekstu, jak i struktury materialnej oraz formy artystycznej.

Komitet naukowy konferencji: pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej - dr Krzysztof Nierzwicki (dyrektor) i dr Marta Czyżak oraz Wydziału Sztuk Pięknych UMK - dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, kierownik Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej i dr Jolanta Czuczko z Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry.

Obrady będą miały miejsce w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu przy ul. Gagarina 13.

Szczegółowy program konferencji