[fot. FAUNC] fot. FAUNC

W europejskiej sieci

2018-05-29

Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici - organizator Uniwersytetu Dziecięcego przy UMK - stała się członkiem European Children's Universities Network.

EUCU.net ma siedzibę w Wiedniu i zrzesza uniwersytety dziecięce z całej Europy. Jego celem jest tworzenie ram współpracy, umożliwienie wymiany informacji oraz udzielanie wsparcia organizacjom, których jednym z głównych zadań jest działanie w obszarze edukacji pozaformalnej oraz wprowadzanie dzieci w świat społeczności akademickiej.

Uniwersytet Dziecięcy przy UMK to projekt edukacyjny Fundacji Amicus Universitatis Nicolai Copernici, który od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem torunian. Jest dedykowany uczniom klas I-VI szkoły podstawowej (w wieku od 6 do 12 lat). W roku akademickim 2017/2018 odbywa się już VIII edycja przedsięwzięcia, w której uczestniczy 350 małych studentów. Dzieci, podzielone na sześć grup wiekowych, co dwa tygodnie odwiedzają poszczególne wydziały UMK, by uczestniczyć w pasjonujących zajęciach z poszczególnych dziedzin nauki.
Początki Uniwersytetu Dziecięcego przy UMK sięgają 2010 r. Pomysł powołania uniwersytetu dla najmłodszych wynikał z chęci zainteresowania dzieci naukami ścisłymi oraz pokazania jak fascynująca może być nauka. Na starcie UD FAUNC współpracowała z czterema Wydziałami UMK: Chemii, ówczesnym Biologii i Nauk o Ziemi, Matematyki i Informatyki oraz Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Od III odsłony Uniwersytetu Dziecięcego wprowadzono również zajęcia humanistyczne i artystyczne.
Corocznie grafik UD jest aktualizowany oraz dostosowywany do potrzeb i oczekiwań młodych słuchaczy.

Więcej o Fundacji Amicus Universitatis Nicolai Copernici na stronie: www.fundacja.umk.pl