[fot. www.olsztyn24.com] fot. www.olsztyn24.com

Zasłużony dla Warmii i Mazur

2018-05-25

Prof. dr hab. Janusz Małłek, emerytowany wykładowca akademicki z Wydziału Nauk Historycznych UMK został uhonorowany Nagrodą im. Biskupa Ignacego Krasickiego 2018. Uroczystość wręczenia okolicznościowego Medalu historykowi z UMK, odbyła się 22 maja 2018 r. w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.

Nagroda Imienia Biskupa Ignacego Krasickiego została przyznana prof. dr. hab. Januszowi Małłkowi za całokształt dorobku naukowego, ze specjalnym uwzględnieniem dziejów Prus i Skandynawii.

Prof. dr hab. Janusz Małłek jest wybitnym znawcą historii Prus, zwłaszcza Prus Książęcych, którym poświęcił kilkanaście książek, reformacji w Polsce i w Europie, historii Polski w XVI i XVII wieku oraz  dziejów  krajów  skandynawskich (napisał m.in. „Historię Norwegii”). Jest synem Karola Małłka, działacza mazurskiego, publicysty i folklorysty. Studia historyczne odbył na UMK. Tytuł magistra uzyskał w 1960 r. na podstawie pracy pt. "Dzieje sejmu Prus Książęcych z 1566" napisanej pod kierunkiem prof. Karola Górskiego. Pracę na UMK rozpoczął w 1961 r. W 1965  r. obronił doktorat, habilitował się w 1974 r. W 1988 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. W 1991 r. odebrał nominację profesorską. W latach 1993-1999 był pierwszym dziekanem Wydziału Nauk   Historycznych UMK,  a w latach 1999-2002 prorektorem UMK. W 2007 r. przeszedł na emeryturę.
Profesor jest laureatem wielu odznaczeń i wyróżnień. Został członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności w 1996 r., a członkiem czynnym PAU 20 czerwca 2009 r. Został członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności w 1996 r., a członkiem czynnym PAU 20 czerwca 2009 r. Otrzymał również Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Jest doktorem h. c. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Nagroda im. Biskupa Ignacego Krasińskiego została ustanowiona w 1989 r. (tegoroczna edycja jest 30. odsłoną Nagrody). Są nią honorowane osoby zasłużone dla Warmii i Mazur. Nagroda jest przyznawana za znaczące dzieło lub całokształt działań twórczych i artystycznych związanych z tym regionem Polski (w następujących dziedzinach: literatura, plastyka, muzyka, dziennikarstwo, fotografika, teatr, architektura, ochrona dóbr kultury, muzealnictwo, edytorstwo, szeroko pojęte nauki humanistyczne).