Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Leksykon współczesnego miasta

2018-05-16

Naukowcy z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu są autorami wyjątkowej publikacji - „Leksykonu współczesnego miasta”. Jest ona efektem współpracy Urzędu Miasta Torunia i UMK w ramach projektu Gen-Y City.

Wydawnictwo zostało opracowane przez pracowników Katedry Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego UMK: dr Stefanię Środę-Murawską, dr hab. Elżbietę Grzelak-Kostulską (kierownika Katedry), dr Jadwigę Biegańską, dr Justynę Chodkowską-Miszczuk, dr. inż. Krzysztofa Rogatkę oraz studenta turystyki i rekreacji II stopnia UMK lic. Leszka Dąbrowskiego.

Publikacja jest autorską próbą zestawienia i opisania haseł, które najbardziej trafnie korespondują z pojęciem nowoczesnego miasta. Lista terminów włączonych do opracowania daje przegląd wielu istotnych wątków, obejmujących różnorodną problematykę od architektury, poprzez urbanistykę, bioekologię do inteligentnych rozwiązań stosowanych w miastach.

- Leksykon zawiera wiele terminów, które dotyczą poszczególnych zjawisk, które obserwujemy w miastach. Nie wszystkie z nich odnoszą się bezpośrednio do Torunia, ale chodziło nam również o opisanie pewnych elementów i sytuacji, które w nowoczesnych miastach mogą wystąpić, z którymi trzeba się liczyć. Pokazujemy wiele różnych rozwiązań, przeniesionych z innych miast europejskich - mówiła na zorganizowanej w dniu 15 maja br. z okazji prezentacji „Leksykonu współczesnego miasta” konferencji prasowej dr hab. Elżbieta Grzelak-Kostulska.

Leksykon jest dostępny w wersji elektronicznej na czytniki (wersja .mobi oraz .kindle) w serwisie Woblink.

Celem projektu Gen-Y City, w ramach którego powstał wspomniany leksykon, jest wsparcie rozwoju branż kreatywnych i przedsiębiorstw innowacyjnych. Liderem utworzonej sieci Gen Y City jest miasto Poznań. Projekt w Fazie 2 realizowany jest w partnerstwie z jedenastoma miastami: Granadą (Hiszpania), Wolverhampton (Wielka Brytania), Kłajpedą (Litwa), Dyneburgiem (Łotwa), Genuą (Włochy), Kristiansand (Norwegia), Coimbrą (Portugal), Bolognią (Włochy), Nantes (Francja), Sabadell (Hiszpania) oraz Toruniem.
Jego realizacja polegała m.in. na utworzeniu, w każdym z uczestniczących miast, międzysektorowych sieci. Połączenie młodych przedsiębiorców, sektora publicznego i organizacji pozarządowych będzie służyć opracowaniu i wdrażaniu polityki wspierania branży innowacyjnej i kreatywnej.