Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
dr hab. Mirosław Supruniuk w Muzeum Uniwersyteckim [fot. Andrzej Romański]

dr hab. Mirosław Supruniuk w Muzeum Uniwersyteckim

fot. Andrzej Romański

Milion na słownik USB

2018-03-27

Ponad 1,1 mln złotych na realizację projektu pn. "Słownik bio-bibliograficzny pracowników i studentów Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie (1919-1939)" otrzyma z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Biblioteka Uniwersytecka. Kierownikiem grantu, który uzyskał finansowanie w konkursie „Szlakami Polski Niepodległej”, jest dr hab. Mirosław Supruniuk.

Do rywalizacji zgłoszono 55 wniosków, spośród których tylko 10 zostało zakwalifikowanych do finansowania. Dla laureatów Ministerstwo przeznaczy łącznie 9 947 641,8 zł. Lista beneficjentów.

Celem projektu z UMK jest przygotowanie internetowego „Słownika bio-bibliograficznego pracowników i studentów Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie z lat 1919-1939”. Słownik zbierze pogłębione informacje o ponad 12 tysiącach osób, stanowiących elitę społeczną i intelektualną polskich Kresów północnych. Informacje obejmą: nazwisko i imiona, nazwisko rodowe, pseudonimy, datę i miejsce urodzenia, data i miejsce śmierci, imiona i nazwiska rodziców, narodowość, wyznanie, ukończone szkoły, datę rozpoczęcia studiów na USB, datę zakończenia studiów na USB, kierunek studiów, przynależność organizacyjną na USB, tytuł i stopień naukowy/zawód, datę rozpoczęcia pracy na USB, datę zakończenia pracy na USB, stanowisko i miejsce pracy na USB, sygnaturę teczki osobowej w Archiwum USB, inne źródła biograficzne, ikonografię w formie zeskanowanych fotografii i dokumentów, bibliografię przedmiotową w formie zestawień bibliograficznych oraz artykułów prasowych na temat osoby, bibliografię podmiotową w formie zestawień oraz skanów tekstów autorskich i linkowanie w Internecie. Najważniejszym elementem biogramów będzie w miarę szczegółowe opisanie przebiegu studiów lub pracy na USB oraz losów osoby po opuszczeniu USB (w wyniku zakończenia studiów/pracy lub likwidacji Uniwersytetu w 1939 roku). Słownik będzie zbudowany w formie bazy danych, którą będzie można uzupełniać w przyszłości w miarę pozyskiwania wiedzy o wojennych i powojennych losach studentów i absolwentów USB. Treść wpisana do bazy będzie generowana w formie haseł. Nie ma dobrego odpowiednika takiej bazy w nauce polskiej. Pewnym wzorem, choć w ograniczonym zakresie, może być „Wykaz legionistów” (wykaz.muzeumpilsudski.pl), z tą jednak różnicą, że zakres informacji w Słowniku będzie szerszy i bardziej kompletny. Bezwarunkowo ważna będzie też możliwość przeszukiwania bazy narzędziami, które umożliwią np. zebranie pracowników i studentów konkretnego wydziału, kierunku studiów, rocznika, członków korporacji, organizacji studenckiej, zmarłych w latach wojny, kontynuujących studia na konkretnym uniwersytecie po 1945 roku.

Dr hab. Mirosław Adam Supruniuk, twórca i kierownik Archiwum Emigracji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu oraz Muzeum Uniwersyteckiego, współredaktor serii wydawniczej "Archiwum Emigracji", twórca i redaktor naczelny czasopisma "Archiwum Emigracji". Specjalizuje się w badaniach nad dziejami i dorobkiem emigracji polskiej po 1939 roku - w tym głównie nad kulturowymi jej aspektami: historią sztuki, edytorstwem, źródłoznawstwem, biografistyką, bibliografią emigracyjną, emigracyjną prasą i wydawnictwami, a także w badaniach nad dziejami nauki polskiej w Wilnie w XX wieku i historią UMK. Kierował międzynarodowym projektem pn. "Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie 1919-1939 - monografia". Najważniejsze publikacje: "Kultura" Materiały do dziejów Instytutu Literackiego w Paryżu, t. 1-2, Toruń-Warszawa 1994-1995; Bibliografia. "Kultura" 1988-1996; "Zeszyty Historyczne" 1988-1996. Działalność wydawnicza 1988-1996, Paryż 1997 (wspólnie z A. Supruniuk); Sztuka polska w Wielkiej Brytanii 1940-2000 (antologia), Toruń 2006; Przyjaciele wolności. Kongres > Wolności Kultury i Polacy, Warszawa 2008; Uniwersytet Stefana Batorego 1919-1939 w fotografiach, Toruń 2009 (wespół z A. Supruniuk); Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu 1945-2010 w fotografiach, Toruń 2010 (wespół z A. Supruniuk); Uporządkować wspomnienia. Nieautoryzowane rozmowy z Jerzym Giedroyciem, Toruń 2011, za którą w 2012 roku otrzymał Nagrodę Historyczną 2012 tygodnika "Polityka" (w kategorii Dział Źródeł); Uniwersytet z łaski bożej. Lata 1945-1946 w historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w prasie i radio, Toruń 2015 (wspólnie z Anna Supruniuk); Życie sztetla w sztuce Żydów polskich na świecie w XX w., Toruń 2016; Malarstwo i rysunek Konstantego Brandla ze zbiorów Archiwum Emigracji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, Toruń 2016 (wspólnie z Katarzyna Moskała); Katalog malarstwa, rysunku i grafiki Mariana Kościałkowskiego, t. 1-2, Toruń 2017; (wspólnie z Marta Banaszak); Tajemnicze początki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Wilno i Lwów w Toruniu), Toruń 2017 (wspólnie z Anna Supruniuk); wydał: Leopold Tyrmand, Listy do redaktorów „Wiadomości”, Toruń 2014; Mieczysław Grydzewski, Silva rerum, Warszawa 2014; Gustaw Herling-Grudziński, Listy do redaktorów „Wiadomości”, Toruń 2015.
W 2013 roku dr hab. Mirosław A. Supruniuk został laureatem prestiżowego konkursu o Nagrodę i Tytuł Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej /Custos Monumentorum Rei Publicae/. Nagrodę przyznał Senat RP. Kierownik Archiwum Emigracji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu został uhonorowany za utworzenie tej unikatowej jednostki UMK (w kategorii nagroda krajowa dla osób fizycznych). W kadencji 2015-2018 zasiada w Komitecie Historii Nauki i Techniki przy Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk.

Konkurs „Szlakami Polski Niepodległej” został zorganizowany przez MNiSW w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem projektu jest wspieranie inicjatyw naukowych oraz artystycznych, które włączają w obieg kulturowy tematykę związaną z polskim dziedzictwem niepodległościowym. Program służyć ma także naświetleniu polskich idei niepodległościowych XIX i XX wieku. Ważnym elementem przedsięwzięcia jest również pogłębianie społecznej wiedzy na temat dróg prowadzących do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz losów Polaków walczących o wolność.