Prorektor UMK prof. W. Wysota w towarzystwie dyrektora GWBH w Tajpej Macieja Gacy [fot. Nadesłane]

fot. Nadesłane

Azja: ciąg dalszy

2018-03-21

O współpracy z uczelniami tajwańskimi w zakresie wspólnych projektów naukowych oraz ofercie studiów medycznych i kursów językowych rozmawiali przedstawiciele delegacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która pod przewodnictwem prorektora UMK prof. dr. hab. Wojciecha Wysoty przebywała w dniach 14-17 marca 2018 r. na Tajwanie.

Przedstawiciele UMK spotkali się z władzami National Chengchi University w Tajpej i partnerskiego National Central University oraz z Dyrektorem Generalnym Warszawskiego Biura Handlowego w Tajpej Maciejem Gacą.

Wśród najważniejszych tematów podjętych przez delegację UMK znalazły się m.in. współpraca Wydziału Nauk o Ziemi w zakresie realizacji wspólnych projektów badawczych dotyczących zmian klimatu, kursy języka polskiego dla Tajwańczyków na UMK (obecnie na różnych rodzajach kursów języka polskiego uczy się w Tajpej ponad 200 uczniów) oraz możliwość studiowania w Collegium Medicum UMK tajwańskich studentów (od kilku lat ich liczna reprezentacja kształci się na kierunkach medycznych w Polsce). Ponadto strona tajwańska przedstawiła ofertę stypendialną dla studentów uczących się języka chińskiego na UMK, na kierunku kulturoznawstwo (specjalność: Kultura Dalekiego Wschodu).

W skład delegacji z UMK z prorektorem prof. dr. hab. Wojciechem Wysotą na czele weszli także przedstawiciele Wydziału Filologicznego, Centrum Języka i Kultury Chińskiej, Studium Kultury i Języka Polskiego dla Obcokrajowców oraz Działu Współpracy Międzynarodowej.

Delegacja UMK na Tajwanie (marzec 2018) Delegacja UMK na Tajwanie (marzec 2018)