Siła naukowa UMK

2014-05-28

UMK znalazł się na 7. miejscu w rankingu najlepszych uczelni w Polsce opublikowanym przez tygodnik "Polityka". Ranking uwzględnia pozycję naukową uczelni na podstawie tzw. indeksu Hirscha.

Współczynnik zaproponowany w 2005 r. przez argentyńskiego profesora fizyki Jorge Hirscha to jedno z podstawowych narzędzi badania wagi i znaczenia prac naukowych. Jego podstawą jest liczba artykułów publikowanych w najważniejszych światowych czasopismach naukowych i cytowanych odpowiednią ilość razy.

Wartość indeksu Hirscha dla UMK wynosi 95 (a więc 95 artykułów pracowników UMK było cytowanych co najmniej 95 razy). Daje to naszemu Uniwersytetowi 7. miejsce wśród wszystkich polskich uczelni i 5. wśród uniwersytetów. UMK utrzymał w rankingu pozycję sprzed roku, wówczas wartość indeksu wynosiła 89.

Tegoroczny ranking otwierają: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Warszawska. Więcej