UMK piątym uniwersytetem w Polsce

2013-05-13

UMK utrzymał wysokie pozycje w rankingu szkół wyższych 2013 przygotowanym przez miesięcznik "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita". UMK coraz częściej jest także zauważany w prestiżowych rankingach międzynarodowych.

Zestawienie "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw" uznawane jest za najważniejszy ranking szkół wyższych w Polsce. O miejscu poszczególnych uczelni decydują m.in. jakość kształcenia, potencjał naukowy i kwalifikacje kadry, oceny parametryczne wydziałów, zaplecze innowacyjne, warunki studiowania, umiędzynarodowienie, wysokość zdobytych środków zewnętrznych, a także badania opinii pracodawców czy wybory laureatów olimpiad przedmiotowych.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika oceniony został jako piąty najlepszy uniwersytet w kraju, w rankingu wszystkich uczelni w Polsce znalazł się na dziewiątym miejscu.

Redakcje przygotowały także ranking wybranych kierunków. Kierunki prowadzone na UMK znalazły się w pierwszej dziesiątce trzynastu takich zestawień. Fizyka i astronomia oraz teologia znalazły się wśród trzech najlepszych takich kierunków w Polsce. Na piątym miejscu znaleźć można filologie obce, filologię polską, historię, kulturoznawstwo i dziennikarstwo.

W ostatnim czasie opublikowano dwa rankingi międzynarodowe, w których znalazł się UMK. Pierwszy z nich to doroczny raport Grupy Badawczej Scimago (SIR World Report 2012 Global Ranking) określający pozycję naukową instytucji badawczych ze 106 krajów świata określoną m.in. na podstawie liczby i znaczenia publikacji czy aktywności we współpracy międzynarodowej. UMK zajął 9 miejsce wśród badanych instytucji naukowych w Polsce i 33 w Europie Środkowo-Wschodniej. W ogólnym rankingu obejmującym prawie 2000 instytucji toruńska uczelnia znalazła się na 863 pozycji.

W rankingu URAP przygotowywanym przez Graduate School of Informatics w Ankarze UMK został sklasyfikowany na ósmym miejscu wśród polskich uczelni wyższych.