UMK NIEZMIENNIE W CZOŁÓWCE

2010-10-05

Uniwersytet Mikołaja Kopernika należy do pięciu najlepszych uniwersytetów w kraju. Również w 2010 roku utrzymał tę pozycję w rankingu miesięcznika "Perspektywy" i dziennika "Rzeczpospolita".

Coroczny ranking przygotowywany jest m.in. na podstawie szczegółowych informacji o uczelni, danych z ministerstwa nauki, opinii studentów, znawców szkolnictwa wyższego i pracodawców. Największym atutem UMK jest jego potencjał naukowy. Najwyższą liczbę punktów otrzymaliśmy za oceny parametryczne, liczbę publikacji, liczbę uprawnień do doktoryzowania i nadawania habilitacji, rozwój naukowy kadry. Aż 91 punktów na sto przyznano za warunki korzystania ze zbiorów biblioteki (same zbiory także oceniono bardzo wysoko). Najwięcej do poprawienia jest w kwestii umiędzynarodowienia studiów, w tym zwiększenia liczby studentów z zagranicy.

Wyniki rankingu zostały ogłoszone 13 maja na uroczystości w Warszawie. Najlepszym uniwersytetem w kraju okazał się tym razem Uniwersytet Warszawski, który wyprzedził prowadzący w ubiegłych latach Uniwersytet Jagielloński. Na kolejnych miejscach znalazły się uniwersytety w Poznaniu i Wrocławiu. W zestawieniu wszystkich szkół publicznych w Polsce UMK znalazł się na 11 miejscu.