[fot. CPiI UMK] fot. CPiI UMK

Minister ponownie za jednością UMK

2016-02-21

20 lutego w Toruniu Minister Nauki Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin spotkał się z Rektorem prof. Andrzejem Tretynem.

Rozmowa nawiązywała do wcześniejszego spotkania poświęconego inicjatywie utworzenia uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy na bazie Collegium Medicum UMK. Premier podtrzymał stanowisko, że jest za integralnością Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który uważa za jedną z najlepiej rozwijających się uczelni w kraju. Dodał również, że dbałość o zachowanie jedności nie leży tylko po stronie uniwersytetu, ale także władz resortu szkolnictwa wyższego.

Rektor przedstawił uchwałę Senatu UMK z dnia 26 stycznia br. dotyczącą zachowania integralności UMK oraz zrelacjonował przebieg posiedzenia Rady Wydziału Lekarskiego w dniu 16 lutego br., której członkowie w większości opowiedzieli się za utrzymaniem integracji Collegium Medicum z UMK.

Minister Jarosław Gowin obiecał przyglądać się uważnie sytuacji środowiska naukowego Uniwersytetu, zadeklarował także dalsze wsparcie w tej sprawie. W rozmowie uczestniczyła również poseł Iwona Michałek, szef Gabinetu Politycznego MNiSzW Grzegorz Kądzielewski oraz Kanclerz UMK Justyna Morzy i Dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Jacek Kubica.