Okres realizacji projektu: 01.01.2015 r. - 30.06.2015 r.
Priorytet: IV. - Szkolnictwo wyższe i nauka
Działanie: 4.2 Rozwój kwalifikacji kadr systemu B+R i wzrost świadomości nauki w rozwoju gospodarczym
Całkowita wartość projektu: 44 800,00 zł, w tym dofinansowanie z EFS: 38080,00 zł.

Opis projektu:
Projekt pn. „Nauka przez dotyk” był finansowany ze środków przyznanych przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej na podstawie umowy nr 105/UD/SKILLS/2014 o wykorzystanie nagrody przyznanej w konkursie eNgage w ramach projektu SKILLS współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem projektu była popularyzacja nauki z wybranych dziedzin biologii: fizjologii roślin, biologii molekularnej, biotechnologii oraz prezentacja wyników własnych badań wśród młodzieży uczęszczającej do Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego.

Popularyzacja objęła młodzież zamieszkującą mniejsze miejscowości woj. kujawsko-pomorskiego, które nie mają częstego kontaktu z pracownikami naukowymi. W ramach projektu poprowadzono 4 wykłady w szkołach:

- Liceum Ogólnokształcącym Towarzystwa Salezjańskiego w Aleksandrowie Kujawskim

- Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ciechocinku,

- Zespole Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu- Dobrzyniu,

- Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Orkana w Bieżuniu.

Uczniowie szkół, które wzięły udział w projekcie zaproszeni zostali również do udziału w specjalnie przygotowanych zajęciach laboratoryjnych, zorganizowanych na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UMK. Uczestnicy mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z naukowcami, poznania ich pracy oraz samodzielnego wykonania doświadczeń.

Uzyskano następujące efekty:

- popularyzacja wiedzy dotyczącej roślin transgenicznych oraz innych wybranych dziedzin biologii: fizjologii roślin, biologii molekularnej, biotechnologii

- dotarcie do zdolnych uczniów z mniejszych miejscowości i umożliwienie im rozwoju swoich zdolności,

- kreowanie pozytywnego wizerunku naukowców, przedstawienie specyfiki pracy naukowej oraz promocja kariery naukowej wśród młodzieży jako atrakcyjnej ścieżki kariery zawodowej,

- nawiązanie ścisłej, długoterminowej współpracy z nauczycielami i zainteresowaną młodzieżą.

Koordynator projektu: dr hab. Justyna Wiśniewska
tel.: (0-56) 611-25-11
e-mail: jwisniew@umk.pl

Opiekun projektu w BZFS: Joanna Staszewska
tel.: (0-56) 611-49-84
e-mail: jstaszewska@umk.pl

Papier firmowy

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.