Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

O wydarzeniu

Dzień na UMK

Dzień na UMK

6 marca 2024 roku, godz. 9:00-15:00, Aula UMK

„Stąd trafisz wszędzie!” – to hasło przewodnie Dnia na UMK, czyli wyjątkowych drzwi otwartych, w czasie których będzie można dowiedzieć się wszystkiego o rekrutacji na studia, poznać bliżej nasz Uniwersytet i perspektywy, które stwarza, a także ciekawie spędzić czas w kilku strefach tematycznych pełnych atrakcji.

Wydarzenie odbędzie się 6 marca 2024 roku w godz. 9:00-15:00 w Auli UMK (ul. Gagarina 11 w Toruniu). Do udziału w Dniu na UMK zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane studiowaniem na naszym Uniwersytecie oraz takie, które wahają się, jaką ścieżkę edukacji i rozwoju obrać po maturze.

W imprezie mogą uczestniczyć zarówno grupy zorganizowane (klasy szkolne), jak i indywidualni odbiorcy. Aby nasi goście mogli komfortowo i w pełni skorzystać z czekających na nich atrakcji, udział w wydarzeniu podzielony będzie na dwugodzinne tury (wejście co pół godziny od 9:00 do 13:00). Wszystkich chętnych obowiązuje elektroniczna rejestracja za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Zapisy potrwają do wyczerpania limitu miejsc.

W jak najlepszym poznaniu naszej Uczelni pomoże organizacja targowej przestrzeni i podział jej na strefy tematyczne.

Wiedzy o poszczególnych wydziałach i kierunkach będzie można zasięgnąć z pierwszej ręki – od osób studiujących i przedstawicieli kadry akademickiej, którzy będą do dyspozycji odwiedzających w Strefie informacyjnej, gdzie każdy z 16 wydziałów UMK będzie miał swoje stanowisko. Na pytania związane z ofertą edukacyjną oraz procesem naboru na studia odpowiedzi będzie można znaleźć przy stoisku informacyjnym Działu Rekrutacji i Spraw Studenckich, Działu Promocji i Komunikacji oraz Samorządu Studenckiego.

W decyzji o wyborze odpowiedniego kierunku studiów wesprą naszych gości doradcy zawodowi z Biura Karier UMK, którzy w Strefie kariery i rozwoju zaproszą zainteresowane osoby do wypełnienia testu predyspozycji zawodowych oraz do krótkiej rozmowy, która będzie pomocna w interpretacji wyniku testu. W tej strefie będzie można poznać również ofertę programów międzynarodowowych realizowanych na UMK: Erasmus+ i YUFE (Young Universities for the Future of Europe). Naukowy i kreatywny potencjał Uniwersytetu wypełni Strefę innowacji i sukcesów, gdzie zaprezentowane zostanie działanie wynalazków i nowatorskich rozwiązań autorstwa studentów, naukowców oraz absolwentów UMK.

Wizyta w Strefie mediów będzie natomiast okazją, by poznać i przetestować narzędzia, które w swojej codziennej pracy wykorzystują uniwersyteckie media: UMK TV oraz Radio Sfera. Zainteresowane osoby będą mogły aktywnie uczestniczyć w tworzeniu materiałów multimedialnych i poeksperymentować m.in. z green boxem.

Strefa atrakcji to z kolei miejsce, gdzie będzie można nie tylko świetnie się bawić, lecz również zawalczyć o uniwersyteckie gadżety. Na gości czekają tu: turniej w grę logiczną Skato, tablica celów edukacyjnych, zespołowe uwalnianie kreatywnej energii oraz quiz wiedzy o studiowaniu.

Przestrzenią, w której będzie można odpocząć i złapać oddech będzie pobliska Strefa relaksu.

W programie znalazła się także Strefa belfra, która powstała z myślą o nauczycielach. Będzie tu można zapoznać się z inicjatywami UMK w zakresie popularyzacji wiedzy(Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, YUFE Academy), porozmawiać przy kawie i nawiązać cenne kontakty.

Z myślą o osobach, które nie mogą przyjechać na Dzień na UMK, powstała również Strefa wirtualna w miasteczku UMK na platformie Gather.Town. Na wydziały UMK można tu zajrzeć, spacerując po kampusie, który został odwzorowany za pomocą milionów pikseli.

UMK – stąd trafisz wszędzie

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu tworzy 16 wydziałów (13 w Toruniu i 3 w Bydgoszczy), które oferują możliwość studiowania na ponad 100 kierunkach.

Na UMK kształci się obecnie 17 878 osób, w tym 1024 studentów międzynarodowych, a także blisko 460 osób ze szczególnymi potrzebami. Każda z nich może liczyć na indywidualne wsparcie oraz skorzystać z wielu możliwości rozwoju: naukowego, osobistego, społecznego, kulturalnego etc. Priorytetem Uniwersytetu jest nie tylko rozwijanie potencjału badawczego i zagwarantowanie kształcenia na najwyższym poziomie, lecz również dbałość o dobrostan wszystkich osób tworzących wspólnotę UMK.

Przypomnij mi o wydarzeniu

6 marca spotkajmy się na UMK!

Mapka

 

Dodatkowa oferta wydziałów

 

Wydział Chemii

Organizatorzy zapraszają również tego dnia na wydarzenia związane z kierunkami prowadzonymi na Wydziale Chemii, w tym:

  • Strefa Erasmus, gdzie można poznać naszych zagranicznych studentów i dowiedzieć się więcej o programie Erasmus+;
  • gra wydziałowa, podczas której kandydaci zwiedzą Wydział i wykonają eksperymenty w bajkowym stylu;
  • stoiska kierunków, gdzie można dowiedzieć się, jakie kierunki oferuje WCh i jaką pracę można podjąć po ich ukończeniu;
  • konkursy i kalambury z nagrodami.

Wydarzenia na Wydziale Chemii rozpoczynają się o godzinie 10:00, a zakończą o godzinie 15:00. Zapisy drogą mailową: promocja-wch@umk.pl

Wydział Filozofii i Nauk Społecznych

Pracownicy i studenci Instytutu Nauk Pedagogicznych zapraszają na Dzień na UMK. W ramach tego wydarzenia przedstawiciele: pedagogiki, pedagogiki specjalnej, pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, pracy socjalnej, wychowania fizycznego i sportu czekają na kandydatów i innych zainteresowanych. Będzie to okazja do poznania oferty kierunków oraz rozmów ze studentami i studentkami. Zachęcamy do udziału w ciekawych warsztatach, grach oraz zabawach przygotowanych z myślą o wszystkich zainteresowanych.

Termin: 6.03.2024 w godz. 10:00 - 14:00

Miejsce: Instytut Nauk Pedagogicznych, ul. Lwowska 1

Prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa do dnia 20.02.2024 r. na adres: majewska@umk.p

 

Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych

Uczniów zainteresowanych studiowaniem kierunków: biologia, biotechnologia, biologia sądowa, sport i wellness, weterynaria zachęcamy do odwiedzenia budynku Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych przy ul. Lwowskiej 1 (wejście od strony Kampusu tj. naprzeciwko Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania), centrum wydarzeń - hol główny przed salą wykładową I.

Przygotowaliśmy dla Was:

  • możliwość obejrzenia w towarzystwie przewodnika „Kolekcji Przyrodniczej”, ze zbiorem unikatowych eksponatów zoologicznych,
  • możliwość samodzielnego wykonania eksperymentów w prawdziwym laboratorium, w którym odbywają się zajęcia praktyczne dla studentów,
  • pokaz sprzętu dostępnego w Klinice Weterynaryjnej,
  • możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i bystrości umysłu, dzięki zmierzeniu się z autorskimi „Grami biologicznymi”,
  • spotkania ze studentami różnych kierunków, którzy odpowiedzą na pytania o rekrutację, studiowanie i życie studenckie.

 

Wydział Nauk Historycznych

W ramach Dnia na UMK Wydział Nauk Historycznych zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykłady, które odbędą się w Collegium Humanisticum UMK przy ul. W. Bojarskiego 1.

Oferta:

  • Prof. dr hab. Anna Drążkowska wygłosi wykład "Wakacje z duchami" czyli badania krypt grobowych w godz. 9:00-10:30
  • Dr hab. Krzysztof Kania, prof. UMK wygłosi wykład Wielcy Polacy nieznani. Casus Edwarda Raczyńskiego w godz. 11:00-12:00
  • Dr Alicja Bartnicka wygłosi wykład Wojna nie ma w sobie nic z kobiety? O „słabej płci” w konflikcie zbrojnym Hitlera w godz. 12:30-14:00.
  • Wszystkie wykłady odbędą się w Auli Collegium Humanisticum UMK (sala AB 1.22).

Zapisy przyjmujemy pod adresem: izakuj@umk.pl (wystarczy podać tytuł wykładu, liczbę osób oraz nazwę szkoły i dane osoby do kontaktu).

  

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej

Oprócz udziału w głównej części zdarzenia na terenie Auli UMK (stoiska wszystkich wydziałów), przygotowaliśmy dla Państwa na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej (sala 104 – parter) cykl 45 minutowych wykładów popularnonaukowych.

Zgłoszenia na poszczególne wykłady należy wysyłać do 3 marca poprzez formularz: https://forms.gle/Ba4yoX545rw6uymeA

Opis wykładów:
Wydarzenie na FBhttps://fb.me/e/3wkqb25cv


9:00 - 9:45
Rowerem przez miasto – co pomaga, a co przeszkadza w rozwoju miejskiej mobilności aktywnej?
- dr Michał Kwiatkowski

 
Jazda na rowerze jest uznawana za korzystną dla zdrowia i środowiska formę mobilności w mieście. Przestrzeń miejska jest jednak zaprojektowana w taki sposób, który promuje zmotoryzowane formy transportu. W ostatnich latach działania na rzecz rozwoju mobilności aktywnej (zasilanej siłą mięśni osoby przemieszczającej się) zyskują coraz większe zainteresowanie wśród decydentów, szczególnie w miastach. Wykład będzie związany z tematyką mobilności rowerowej w kontekście działań prowadzonych w ramach polityki rowerowej przez samorządy. W trakcie wykładu zostaną omówione podstawowe elementy infrastruktury rowerowej oraz zasady ich stosowania w przestrzeni. Słuchacze zapoznają się także z barierami związanymi z jazdą na rowerze oraz działaniami promującymi rower jako proekologiczny i zrównoważony środek transportu w mieście.
 
10:00 - 10:45
Nie taki wilk straszny: współczesny stan wiedzy o drapieżniku
- dr hab. inż. Piotr Sewerniak, prof. UMK


W ostatnich latach w Polsce zwiększa się liczebność wilków. Spotkania z tym drapieżnikiem są coraz częstsze, jednak czy może on być dla człowieka niebezpieczny? Czy wilka należy traktować jako szkodnika, czy może jest to zwierzę pełniące w środowisku pożyteczne funkcje? Jakie są interakcje burych drapieżników z innymi mieszkańcami lasu, takimi jak jelenie, sarny i dziki? Odpowiedzi na te i inne pytania postaram się udzielić podczas wykładu pt. "Nie taki wilk straszny: współczesny stan wiedzy o drapieżniku". Podczas spotkania prezentowane będą m.in. filmy wykonane w podtoruńskich lasach prezentujące sceny z życia wilków oraz innych zwierząt zamieszkujących lasy regionu.
 
11:00 - 11:45
Odnawialne źródła energii a bezpieczeństwo energetyczne Polski
- prof. dr hab. Justyna Chodkowska-Miszczuk


Bezpieczeństwo energetyczne Polski, plasującej się na piątej pozycji w Unii Europejskiej pod względem liczby ludności, to obecnie kluczowe wyzwanie dla rozwoju naszego kraju, tak w kontekście gospodarczym, społecznym, politycznym, jak i przestrzennym, szczególnie w dobie licznych przeobrażeń i niepewności geopolitycznych oraz rosnącego zapotrzebowania na energię (tylko w okresie 2015-2021 zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło o 10%). Czy szansą na zbudowanie niezależnego, przewidywalnego, niskoemisyjnego i zapewniającego realizację bieżących potrzeb mieszkańców Polski i krajowej gospodarki, sektora energetycznego jest rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE)? Proponowany wykład zakłada rozważanie odpowiedzi na powyższe pytanie. Nie oferujemy gotowej recepty, ale wskazujemy na kilka zasadniczych zagadnień. W pierwszej kolejności warto uwzględnić różnorodność OZE. Nie jest to bowiem jednolity wór znanych powszechnie trzech OZE zamkniętych w skrócie - WSW, czyli energii wiatru, promieniowania słonecznego i hydroenergii. Istotna jest także kwestia: w jaki sposób należy budować krajowy system energetyczny, aby pokonać nierówności w dostępie do zasobów naturalnie występujących w przestrzeni geograficznej? Nie można pominąć także możliwości infrastrukturalnych wpływających na tempo i zakres zmian, które powszechnie są określane mianem transformacji energetycznej.
 
12:00 - 12:45
Nasi Olimpijczycy! – kim byli wybitni sportowcy z województwa toruńskiego końcówki XX wieku
- dr Anna Michalska


W latach 1975–1998 w igrzyskach olimpijskich uczestniczyło dziewięciu sportowców, którzy w momencie startu w rywalizacji olimpijskiej reprezentowali kluby z województwa toruńskiego. W tym niewielkim gronie było siedmiu olimpijczyków oraz dwie olimpijki. Największym osiągnięciem był występ Bronisława Malinowskiego podczas igrzysk olimpijskich w Moskwie. Zawodnik GKS „Olimpia” Grudziądz zdobył wówczas pierwszy złoty medal olimpijski dla tego regionu oraz drugi – po srebrnym medalu na igrzyskach w Montrealu w 1976 roku – w swojej karierze. Był to niewątpliwie najbardziej utytułowany sportowiec województwa toruńskiego, jedyny który w rywalizacji olimpijskiej zdobył medale. Obok medalowych osiągnięć grudziądzkiego lekkoatlety, wyróżniający poziom sportowy prezentowali wioślarze toruńskiego AZS, wioślarki KKW „Wisła” Grudziądz, jak również kolarze KS „Agromel" Toruń. Najbardziej udany – dla reprezentantów województwa toruńskiego – występ olimpijski odnotowano w 1980 roku. Wówczas do kadry olimpijskiej zakwalifikowało się najwięcej zawodników, pochodzących z klubów województwa toruńskiego. Choć wyniki badań jasno wskazują, iż osiągnięcia ruchu olimpijskiego województwa toruńskiego nie należały do wybitnych na tle innych ośrodków w Polsce, są częścią tradycji tego regionu, którą warto przedstawić szerszemu gronu. Czy województwo toruńskie dostatecznie wykorzystało swój potencjał sportowy? Co miało bezpośredni wpływ na ruch olimpijski tego regionu? Z jakimi problemami borykali się sportowcy tamtych lat? Na te i wiele innych pytań, autorka wystąpienia postara się odpowiedzieć. Ponadto, podczas wykładu zostaną przedstawione sylwetki poszczególnych sportowców, dokumentacja fotograficzna oraz szczegółowe osiągnięcia sportowe.
 

13:00 - 13:45
Współczesne technologie pozyskiwania danych przestrzennych, praktyczne zastosowanie i metody wizualizacji
- dr Radosław Golba


W ramach wykładu zostaną omówione nowoczesne technologie pozyskiwania danych o terenie oraz dostępne obecnie źródła danych przestrzennych m.in. w postaci skaningu laserowego, stereofotogrametrii cyfrowej, mobilnych systemów inwentaryzacyjnych, interferometrii radarowej, baz danych przestrzennych oraz dane teledetekcyjne niskiego pułapu (z dronów), lotnicze i satelitarne. W drugiej części wykładu uczestnicy zobaczą przykłady praktycznego zastosowania danych o terenie oraz metody ich wizualizacji - „od mapy do modeli 3D”. 

 

Wydział Sztuk Pięknych

Przedstawiciele ośmiu kierunków prowadzonych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK czekają na kandydatów i innych zainteresowanych w wydziałowych salach i pracowniach trzech budynków zlokalizowanych w Toruniu.

Termin: 6.03.2024

Miejsce:

Grafika – ul. Sienkiewicza 30/32, parter, s. 10:00-15:00

Malarstwo – ul. Sienkiewicza 30/32, I piętro, s. 112, 115, 117, 119

Krytyka artystyczna, historia sztuki i ochrona dóbr kultury – ul. Sienkiewicza 30/32, I piętro, hol przed s. 105

Konserwacja i restauracja dzieł sztuki - ul. Sienkiewicza 30/32 (nowy budynek, wejście od ul. Fałata)  

Architektura wnętrz, sztuka mediów i edukacja wizualna - ul. Szosa Bydgoska 50/56 

Porozmawiajmy o kierunkach i rekrutacji, zadajcie pytania, zobaczcie pracownie. Zapraszamy na Dzień na UMK!

  

Wydział Teologiczny

Wydział Teologiczny proponuje szereg zajęć o tematyce teologicznej, familiologicznej (czyli dotyczącej rodziny), społecznej i psychologicznej. Oferta dostępna będzie zarówno 6 marca, podczas Dnia na UMK, jak i 19 marca.

Wykład (do wyboru przy zgłoszeniu uczestnictwa)

• Pomiędzy gigachadem a przegrywem – kim jestem?

• Wirtualna tożsamość – o poszukiwaniu siebie w XXI w.

• Fakty i mity o psychoterapii.

• A-teista też wierzy. Poszukiwanie sensu we współczesnym świecie.

Warsztaty:

• Wykuj w sobie lidera (prezentacja kursu liderskiego)

• Nowoczesna edukacja z iPad-em

• aBoRcja czy aDoPcja – dwie litery ukazujące dzisiejsze podejście do ŻYCIA

Quiz:

• SprintExpress ze św. Janem Pawłem II

Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie się grup i osób indywidualnych na poszczególne zajęcia drogą mailową, w tytule podając: „ZGŁOSZENIE – Dni Otwarte”, najpóźniej do 29.02.2024 r. na adres email: teologia@umk.pl

 

Uniwersyteckie Centrum Sportowe

Konkurencje/zabawy w Auli UMK:

  1. Ergometr- kilka ergometrów do spróbowania i poznania techniki, na jednym z nich wyścig 300 metrów na czas- będziemy prowadzić tablicę wyników z najlepszymi czasami.
  2. Air Bike-kilka rowerów do poznania techniki, na jednym z nich wyścig po kalorie- ustalona ilość kalorii do wykręcania-będziemy prowadzić tablicę z wynikami najlepszych czasów.
  3. Podnoszenie hantli jedną ręką- kilka hantli ze zwiększającym się obciążeniem. Każdy uczestnik, który weźmie udział w którejś z konkurencji otrzymuje gadżet.

 

Kontakt do organizatorów:

Dział Promocji i Komunikacji UMK
Sekcja Promocyjna
tel. 56 611 46 57
e-mail: promocja@umk.pl