Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Informacja

Oświadczenie o sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby zamierzającej skorzystać ze świadczeń finansowanych z UFŚS

  1. Świadczenia socjalne przyznaje się na podstawie złożonych w dziale socjalnym:
    1) oświadczenia o sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej, zwanego dalej „oświadczeniem”, które stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu;
    2) właściwego wniosku, zgodnie z załącznikami nr 2–6 do Regulaminu.
  2. Oświadczenie składa się wraz z pierwszym wnioskiem składanym w danym roku. Dopuszcza się przyznanie świadczenia na podstawie oświadczenia z roku poprzedniego zawierającego dane o przychodach, określone w ust. 4 i ust. 16. Małżonkowie zatrudnieni w tej samej części  Uniwersytetu mogą złożyć jedno oświadczenie, na którym każdy z nich składa podpis. Wraz z oświadczeniem przedkłada się do wglądu dokumenty potwierdzające przychody, wymienione w pkt 4. Składane wraz z oświadczeniem lub wnioskiem dokumenty sporządzone w języku obcym należy przedłożyć wraz z ich tłumaczeniem na język polski, dokumenty urzędowe wymagają tłumaczenia przysięgłego.
  3. Wysokość świadczeń z funduszu uzależniona jest od średniego miesięcznego przychodu albo dochodu w odniesieniu do osób prowadzących działalność rolniczą, zwanego dalej „przychodem”, przypadającego na jednego członka rodziny, obliczonego w oparciu o dane z oświadczenia oraz przedłożone dokumenty i jest ustalana procentowo lub kwotowo.
  4. Średni miesięczny przychód oblicza się z przychodów wszystkich uprawnionych do świadczeń osób w rodzinie wnioskodawcy, takich jak:
    1) przychody wykazane w rocznym zeznaniu podatkowym za ostatni rok podatkowy (w przypadku nieposiadania wymaganego zeznania za rok poprzedni, do 30 kwietnia danego roku wykazuje się i przedkłada przychody z rocznego zeznania za rok poprzedzający ostatni rok podatkowy, co należy uaktualnić przy wnioskowaniu o świadczenia po rozliczeniu wymaganego rocznego zeznania);
    2) przychody nieujęte w zeznaniu podatkowym, a uzyskane w roku poprzednim: alimenty oraz świadczenia przyznawane w ramach programu Rodzina 800+;
    3) przychody z gospodarstw rolnych, obliczone w oparciu o zaświadczenie z właściwego urzędu o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonego w ha przeliczeniowych, obliczone jako: ilość ha przeliczeniowych x stawka przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z roku poprzedniego, ogłoszona przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego;
    4) przychody z działalności gospodarczej rozliczanej w formie karty podatkowej obliczane w oparciu o wykazane składki na ubezpieczenia zdrowotne, zapłacony podatek oraz na podstawie obwieszczenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości dochodu z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
  5. Osoby, które nie uzyskały przychodów w ostatnim roku podatkowym przedkładają do wglądu zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego o braku przychodów. Osoby, które po raz pierwszy podjęły pracę w roku bieżącym, przedkładają do wglądu dokumenty potwierdzające przychody osiągnięte do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym złożą w dziale socjalnym wnioski o świadczenia socjalne.
  6. W przypadku zmiany liczby uprawnionych osób w rodzinie wnioskodawcy wprowadza się obowiązek uaktualnienia danych wpisanych w oświadczeniu w rozumieniu pkt 1 ppkt 1, co będzie skutkowało ponownym przeliczeniem przychodów.
  7. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, pogarszających sytuację życiową, rodzinną i materialną, na prośbę wnioskodawcy, świadczenia z funduszu mogą być przyznane
    w oparciu o przychody, o których mowa w pkt 4 oraz dokumenty potwierdzające bieżącą sytuację.
  8. Wskaźniki i kwoty przyznanych świadczeń oraz dofinansowania ustala się w formie tabel opracowywanych przez dział socjalny, w terminie do 15-go listopada każdego roku (w odniesieniu do roku następnego). Po uzgodnieniu z właściwymi organami związków zawodowych kanclerz przedkłada tabele rektorowi do zatwierdzenia.
  9. Decyzje w sprawie przyznania świadczeń podejmuje i świadczenia przyznaje kanclerz, w oparciu o uzgodnione z właściwymi organami związków zawodowych, plany finansowe oraz wskaźniki i kwoty, o których mowa w pkt 8.
  10. W celu usprawnienia procesu uzgadniania stanowiska pracodawcy i związków zawodowych przy podejmowaniu decyzji w sprawie przyznania zapomóg, pożyczek, dofinansowań do form wypoczynku organizowanych przez pracodawcę, powołuje się komisje socjalne w części toruńskiej i w części bydgoskiej Uniwersytetu w składzie:
    1) po jednym przedstawicielu delegowanym przez każdy związek zawodowy;
    2) jeden pracownik działu socjalnego delegowany przez kanclerza, pełniący funkcję przewodniczącego komisji socjalnej.
  11. Komisja socjalna w części toruńskiej i komisja socjalna w części bydgoskiej Uniwersytetu obradują niezależnie, na posiedzeniach zwoływanych przez przewodniczących, nie rzadziej niż raz w miesiącu.
  12. Komisja socjalna nie rozpatruje wniosków osób, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 Regulaminu świadczeń socjalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, których w dniu posiedzenia nie łączy z pracodawcą stosunek pracy.
  13. Przewodniczący komisji socjalnej przedstawia kanclerzowi propozycje dotyczące przyznania świadczeń ustalone na posiedzeniach komisji socjalnej.
  14. Decyzje kanclerza w sprawie przyznawania świadczeń z funduszu są ostateczne.
  15. W celu uzyskania świadczeń z funduszu, osoby ubiegające się o świadczenia przedkładają do wglądu w dziale socjalnym dokumenty potwierdzające przychody wykazane w oświadczeniu, wymienione w pkt 3, z tym że:
    1) wymagane jest przedłożenie rocznego zeznania podatkowego wraz z potwierdzeniem złożenia/wysłania dokumentu do urzędu skarbowego lub zaświadczenia o przychodach z urzędu skarbowego;
    2) w przypadku osiągania dochodu z gospodarstwa rolnego wymagane jest zaświadczenie z właściwego urzędu o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych;
    3) w przypadku dzieci uczących się w wieku od 19 do 25 roku życia wymagane są dokumenty potwierdzające naukę w szkole albo na uczelni, które należy uaktualniać w przypadku utraty ich ważności w momencie wnioskowania o kolejne świadczenia.
  16. W przypadku, gdy średni miesięczny przychód przypadający na jednego członka rodziny przekracza najwyższy próg przychodowy określony w tabelach, o których mowa w pkt 8, wnioskodawca może nie składać dokumentów potwierdzających przychody, za wyjątkiem ubiegania się o bezzwrotną pomoc finansową, o której mowa w § 18 ust. 1 pkt 1 i 3 Regulaminu świadczeń socjalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz zwrotną pomoc finansową na cele mieszkaniowe, o której mowa w § 20 ust. 1.
  17. W przypadku, o którym mowa w pkt 16 przyjmuje się, że średni miesięczny przychód na osobę w rodzinie kwalifikuje do przyznania świadczeń w najniższej wysokości określonej w tabelach, o których mowa w pkt 8.
  18. Przyznawanie świadczeń socjalnych zależne jest od środków finansowych zgromadzonych na koncie funduszu. W przypadku braku środków finansowych wypłata przyznanych świadczeń może nastąpić w terminie późniejszym niż termin określony w Regulaminie.

Przydatne dokumenty:
Oświadczenie o sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby zamierzającej skorzystać ze świadczeń finansowanych z UFŚS (452KB, pdf)