STUDIA
Zobacz, jakie możliwości oferuje YUFE.
W YUFE możesz stworzyć własny program nauczania, wybierając spośród zajęć akademickich i kursów językowych oferowanych na 9 partnerskich europejskich uniwersytetach. Za zgodą dziekana przedmioty realizowane w trakcie Student Journey, możesz wpisać na poczet swoich studiów.
Dodatkowo skorzystaj z programów wspierających przedsiębiorczość, innowacyjność oraz lokalną społeczność, dzięki którym zyskasz nowe umiejętności i doświadczenia.
Możesz studiować w dziesięciu różnych krajach, mieszkać np. w Hiszpanii, uczyć się włoskiego w Rzymie, pracować jako wolontariusz w Holandii oraz odbyć inspirujący staż na Cyprze lub w Finlandii. Możesz również wszystko to robić wirtualnie z UMK na ulubionej kanapie. Spróbuj i zdobądź YUFE Student Journey Certificate – dyplom jednego z pierwszych konsorcjów aspirujących do miana Europejskiego Uniwersytetu.
Za studencką aktywność przyznawane są YUFE Stars* (Mobility, Language, Professional lub Civic Star), będące dodatkowym poświadczeniem uczestnictwa, zaangażowania i rozwoju. Ten system zbudowaliśmy we współpracy z przedsiębiorcami, by jeszcze lepiej wyposażyć przyszłych absolwentów i przyszłe absolwentki na starcie ich drogi zawodowej.
YUFE kształtuje swój program w 4 obszarach tematycznych:
- tożsamość europejska i odpowiedzialność Europy w globalnym świecie
- dobrobyt obywateli,
- społeczeństwa cyfrowe,
- zrównoważony rozwój.
Z czego można skorzystać w trakcie YUFE Student Journey?
- Z wykładów prowadzonych na wszystkich partnerskich uczelniach, nie tylko w języku angielskim,
- z kursów językowych, i mniej oficjalnych, a równie skutecznych, kafejek i tandemów językowych,
- z programów wspierających przedsiębiorczość, praktyk zawodowych, a także szkoleń z zakresu umiejętności miękkich,
- z inicjatyw prospołecznych,
- a przede wszystkim, z korzyści płynących z międzynarodowego trybu studiowania.
Między kampusami YUFE można podróżować również wirtualnie i w trybie łączonym (blended mobility).
Pamiętaj, w YUFE to od Ciebie zależy:
- z ilu możliwości korzystasz,
- w jakim tempie realizujesz program,
- w którym momencie kończysz.
YUFE rozpoznaje i nagradza każdą aktywność przyznając dyplomy, certyfikaty i gwiazdki.
Obecnie rekrutacja do YUFE Student Journey została zakończona, kolejna planowana jest na 1 semestr 2022/2023.
Dla kogo jest YUFE Student Journey?
Program dedykowany jest osobom studiującym, które posługują się językiem angielskim na poziomie min. B2. Maksymalny okres uczestnictwa w programie to 2 lata. Osoby, które:
- zrealizują kursy akademickie YUFE za min. 12 ECTS
- otrzymają przynajmniej 1 YUFE Star,
- oraz skorzystają z min. 3 możliwości oferowanych w ramach YUFE Academy**[cyklu wykładów, talk show’ów i warsztatów otwartych, odbywających się online na wszystkich uniwersytetach YUFE]
uzyskają YUFE Student Journey Certificate – dyplom jednego z pierwszych konsorcjów aspirujących do miana Europejskiego Uniwersytetu.
Nie masz pewność, czy Twoja znajomość angielskiego jest wystarczająca?
Tu znajdziesz szczegółową informację o wymogach językowych >>>
Chcesz dowiedzieć się, jak to wygląda w praktyce? Przeczytaj historie osób biorących udział w YUFE Student Joureny. Swoimi doświadczeniami z programem dzielą się Mikail Yildiz, Adeniran Adewoye i Beatrice Carniato.
Jak aplikować?
Załóż konto na wirtualnym kampusie YUFE - używając swojego studenckiego adresu e-mail, uzupełnij profil i wypełnij formularz rejestracji online, a następnie prześlij przez wirtualny kampus list motywacyjny zawierający odpowiedzi na pytania (na każdą odpowiedź przeznaczając maksymalnie 150 słów):
- Co sprawia, że udział w YUFE jest dla Ciebie istotny i co wniesiesz do YUFE?
- Jak sądzisz, w jaki sposób program YUFE zmieni Twoje doświadczenia związane ze studiowaniem? Podaj kilka konkretnych przykładów zmian, których się spodziewasz.
- Jakie są Twoje plany po ukończeniu studiów i w jaki sposób YUFE może przyczynić się do ich realizacji?
Wszystkie odpowiedzi muszą być przygotowane w języku angielskim.
Nie zwlekaj z aplikacją, w tym naborze możemy przyjąć 40 osób.
Jeśli potrzebujesz wskazówek, jak założyć konto na Wirtualnym Kampusie YUFE, zobacz film, w którym proces ten został zaprezentowany krok po kroku. Możesz również skorzystać z Virtual Campus Students' Manual.
Jeśli chcesz korzystać z oferty University of Essex i Universidad Carlos III De Madrid, należy dodać również listę swoich ocen. Można ją wygenerwoać w USOSie.
Drodzy uczestnicy YUFE Student Journey!
Jeśli chcielibyście, by zajęcia w których braliście udział w ramach Projektu YUFE zostały Wam zaliczone w poczet programu studiów, złóżcie stosowne podanie do dziekana odpowiedzialnego za sprawy studentów na Waszym wydziale. Wzór wniosku w wersji edytowalnej znajdziecie poniżej.
Wniosek o dodanie przedmiotu do programu.docx
Do wniosku należy dołączyć kartę osiągnięć okresowych/Transcript of Records z uczelni, na której studiowaliście. Być może potrzebne będą też sylabusy wybranych przez Was zajęć, więc powinniście się liczyć z koniecznością ich dostarczenia.
Zachęcamy do przeglądania oferty na YUFE Virtual Campus. Aby ułatwić poruszanie się po stronie przygotowaliśmy YUFE Virtual Campus Students' Manual. Mamy nadzieję, że pomoże to Wam skorzystać z pełni możliwości.
Grafika ilustruje wyniki badania zadowolenia studentek i studentów biorących udział w YUFE Introduction Offer.
*System YUFE Star składa się z 4 gwiazdek: Gwiazdka Mobilności, Gwiazdka Językowa, Gwiazdka Zawodowa i Gwiazdka Obywatelska. To zachęta do inwestowania w rozwój osobisty i zawodowy w oparciu o szanse wynikające z międzynarodowego charakteru projektu.
**Akademia YUFE (YUFE Academy) to cykl wykładów otwartych, odbywających się online na wszystkich uniwersytetach YUFE. W ubiegłym roku każda z uczelni przedstawiła po dwa wykłady, których motywem przewodnim była Tożsamość Europejska. W tegorocznej edycji tematyka dotyczyć będzie Dobrobytu Obywateli, a dodatkowo oferta zostanie wzbogacona o kursy prowadzone w językach narodowych.
Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w ramach YUFE Academy wykłady wygłosili:
- prof. dr hab. Justyna Maliszewska-Nienartowicz i dr Michał Piechowicz z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie - „Promoting European Union Values in International Relations”,
- prof. dr hab. Maciej Serowaniec z Wydziału Prawa i Administracji - „Parliamentary Democracy in Europe”,
- prof. dr hab. Ewa Bińczyk z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych - „Paradoxes of the Antropocene”,
- dr hab. n. med. Michał Wiciński z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum "Fakty i mity dotyczące Marihuany i innych substancji psychoaktywnych",
- prof. dr hab. Maria Lewicka z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych - "Place attachment in mobile, diverse, and urbanized societies",
- dr hab. Rafał Moczkodan, prof UMK, z Wydziału Humanistycznego - "Empatia - klucz do przyszłości".
Masz pytanie, napisz:
Mateusz Magalski
Oferta YUFE dla studentów i studentek; rekrutacja do YUFE
admission_yufe@umk.pl
tel.: 56 611 4968
Joanna Wińska
Gwiazdka językowa YUFE; potwierdzenie znajomości języka angielskiego
joanna.winska@umk.pl
tel.: 56 611 4965
Krzysztof Szatkowski
Mobilności YUFE w ramach Erasmus+
krzyszat@umk.pl
tel.: 56 611 4928
Małgorzata Błaszczak
Uzyskiwanie Gwiazdek YUFE
malgorzatablaszczak@umk.pl
tel.: 56 611 4254
Karol Mojkowski
Koordynator instytucjonalny
karol.mojkowski@umk.pl
tel.: 56 611 4963