COVID-19: Wracamy na zajęcia stacjonarne

Studia

STUDIA W YUFE

W YUFE możesz stworzyć własny program nauczania, wybierając spośród zajęć akademickich oferowanych na partnerskich uniwersytetach. W przeciwieństwie do zwykłej wymiany, masz możliwość połączenia studiów z kursami językowymi, szkoleniami zawodowymi i wolontariatem. Możesz studiować w dziesięciu różnych krajach, mieszkać np. w Hiszpanii, uczyć się włoskiego w Rzymie, pracować jako wolontariusz w Holandii oraz odbyć inspirujący staż na Cyprze lub w Finlandii.

Z czego można skorzystać w trakcie YUFE Student Journey?

 • Z wykładów prowadzonych na wszystkich partnerskich uczelniach, nie tylko w języku angielskim,
 • z kursów językowych, i mniej oficjalnych, a równie skutecznych, kafejek i tandemów językowych,
 • z programów wspierających przedsiębiorczość, praktyk zawodowych, a także szkoleń z zakresu umiejętności miękkich,
 • z inicjatyw prospołecznych,
 • a przede wszystkim, z korzyści płynących z międzynarodowego trybu studiowania. Między kampusami YUFE można podróżować również wirtualnie i w trybie łączonym (blended mobility).

Pamiętaj, w YUFE to od Ciebie zależy:

 • z ilu możliwości korzystasz, 
 • w jakim tempie realizujesz program, 
 • w którym momencie kończysz.  

YUFE rozpoznaje i nagradza każdą aktywność przyznając dyplomy, certyfikaty i gwiazdki.  

Zobacz poniżej, co możesz zyskać w trakcie YUFE Student Journey:

 

REKRUTACJA

Rekrutacja do programu YUFE Student Journey aktualnie jest zakończona. Kolejna planowana jest na wiosnę 2022 r., jednak już dziś możesz skorzystać z niektórych możliwości jakie daje YUFE:

- wykłady oferowane w ramach YUFE Academy
- cykliczne spotkania dotyczące przedsiębiorczości i innowacyjności – YUFE Talk Show
- wsparcie Poradni Studenckich

Załóż konto na YUFE Virtual Campus i korzystaj z ofert 10 Europejskich Uniwersytetów jednocześnie.

Jeśli potrzebujesz wskazówek, jak założyć konto na Wirtualnym Kampusie YUFE, zobacz film, w którym proces ten został zaprezentowany krok po kroku. Możesz również skorzystać z Virtual Campus Students' Manual.

 

 

Drodzy uczestnicy YUFE Student Journey – Diploma Supplement Track!

 

Jeśli chcielibyście, by zajęcia w których braliście udział w ramach Projektu YUFE zostały Wam zaliczone w poczet programu studiów, złóżcie stosowne podanie do dziekana odpowiedzialnego za sprawy studentów na Waszym wydziale. Wzór wniosku w wersji edytowalnej znajdziecie poniżej.

Wniosek o dodanie przedmiotu do programu.docx

Do wniosku należy dołączyć kartę osiągnięć okresowych/Transcript of Records z uczelni, na której studiowaliście. Być może potrzebne będą też sylabusy wybranych przez Was zajęć, więc powinniście się liczyć z koniecznością ich dostarczenia.

Zachęcamy do przeglądania oferty na YUFE Virtual Campus. To nowa odsłona witryny. Aby ułatwić poruszanie się po stornie przygotowaliśmy YUFE Virtual Campus Students' Manual. Mamy nadzieję, że pomoże to Wam skorzystać z pełnej oferty YUFE.

 

WIĘCEJ O OFERCIE YUFE

Uczestnictwo w YUFE może mieć róże oblicza. Mogą to być pojedyncze zajęcia spośród kursów YUFE Academy realizowane poza głównym tokiem studiów lub droga do otrzymania suplementu do dyplomu (YUFE Diploma Supplement with Star(s)), uruchomiona w listopadzie 2020 r.

Jak otrzymać suplement do dyplomu YUFE? W ciągu dwóch lat:

 • zrealizuj kursy akademickie (online/fizycznie/mieszane) za co najmniej 12 punktów ECTS na uczelni należącej do YUFE, innej niż Twoja macierzysta;
 • zdobądź co najmniej 2 gwiazdki YUFE (w tym Gwiazdkę Mobilności)*;
 • weź udział w minimum 3 wykładach Akademii YUFE**;
 • weź udział we wszystkich kursach wprowadzających

*System YUFE Star składa się z 4 gwiazdek: Gwiazdka Mobilności, Gwiazdka Językowa, Gwiazdka Zawodowa i Gwiazdka Obywatelska. To zachęta do inwestowania w rozwój osobisty i zawodowy w oparciu o szanse wynikające z międzynarodowego charakteru projektu.

**Akademia YUFE (YUFE Academy) to cykl wykładów otwartych, odbywających się online na wszystkich uniwersytetach YUFE. W ubiegłym roku każda z uczelni przedstawiła po dwa wykłady, których motywem przewodnim była Tożsamość Europejska. W tegorocznej edycji tematyka dotyczyć będzie Dobrobytu Obywateli, a dodatkowo oferta zostanie wzbogacona o kursy prowadzone w językach narodowych.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w ramach YUFE Academy 2020 wykłady wygłosili: prof. dr hab. Justyna Maliszewska-Nienartowicz i dr Michał Piechowicz z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie (temat „Promoting European Union Values in International Relations”) oraz prof. dr hab. Maciej Serowaniec z Wydziału Prawa i Administracji (temat „Parliamentary Democracy in Europe”). W edycji 2021 prof. dr hab. Ewa Bińczyk z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych poprowadziła wykład na temat „Paradoxes of the Antropocene”, zaś dr hab. n. med. Michał Wiciński z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum opowiedział w języku polskim o faktach i mitach dotyczących Marihuany i innych substancji psychoaktywnych.

 

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby rozpocząć YUFE Student Journey?

 • Być przynajmniej na 2 roku studiów licencjackich.
 • Założyć konto na wirtualnym kampusie YUFE - używając swojego studenckiego adresu e-mail.
 • Posługiwać się językiem angielskim (minimum poziom B2 - tu możesz sprawdzić swoje możliwości, a tu jakie zaświadczenia możesz załączyć).
 • Przesłać po przez wirtualny kampus list motywacyjny zawierający odpowiedzi na pytania (na każdą odpowiedź przeznacz maksymalnie 150 słów):
 1. Co sprawia, że udział w YUFE jest dla Ciebie istotny i co wniesiesz do YUFE?
 2. Jak sądzisz, w jaki sposób program YUFE zmieni Twoje doświadczenia związane ze studiowaniem? Podaj kilka konkretnych przykładów zmian, których się spodziewasz.
 3. Jakie są Twoje plany po ukończeniu studiów i w jaki sposób YUFE może przyczynić się do ich realizacji?
 • Jeśli chcesz korzystać z oferty University of Essex i Universidad Carlos III De Madrid, należy dodać również listę swoich ocen. Można ją wygenerwoać w USOSie.
 • Podpisać umowę o współtworzeniu konsorcjum również na wirtualnym kampusie. Dlaczego? W YUFE wszystkie zaangażowane osoby mają wpływ na kurs obierany przez konsorcjum, a społeczność studencka jest częścią organu decyzyjnego. Dołączając do nas, staniesz się współwierzycielem naszego modelu Europejskiego Uniwersytetu.

Grafika ilustruje wyniki badania zadowolenia studentek i studentów biorących udział w YUFE Introduction Offer.