YUFE to szansa na wzbogacenie i rozwój ścieżki kariery pracowników akademickich i pozaakademickich między innymi dzięki programom moblinościowym i szkoleniowym (job shadowing, kursy doskonalenia zawodowego i specjalistyczne szkolenia budujące kompetencję dla wszystkich grup pracowników).
Zapraszamy do zapoznania się z nową odsłoną YUFE Staff Portal na Virtual Campus. Na tej platformie zebrano wszystkie kursy doskonalące dedykowane dla pracowników Uniwersytetu oraz oferty pracy na partnerskich uczelniach.
Od 1 października do 31 grudnia 2023 r. trwać będzie 2. nabór do programu YUFE4Postdocs. Czytaj dalej, aby poznać szczegóły.
Konsorcjum uniwersytetów europejskich uruchamia program rozwoju karier młodych naukowców, współfinansowany z Marie Skłodowska-Curie Actions Cofund. Z inicjatywy będzie mogło skorzystaćmaksymalnie 51 postdoków w 9 partnerskich uczelniach YUFE.Kandydaci i kandydatki mogą pochodzić z dowolnej instytucji, niekoniecznie zrzeszonej w ramach sojuszu.
Stanowiska, na których uczestnicy będą pracować przez 36 miesięcy trwania programu, będą oferowane we wszystkich uczelniach YUFE w dwóch naborach: w kwietniu i październiku 2023 r.
Osoby aplikujące swobodnie określają swój projekt badawczy związany z możliwościami i wyzwaniami miejskimi w obszarach tematycznych YUFE związanych z dobrostanem obywateli lub tożsamością europejską, następnie wskazują we wniosku grupę badawczą i opiekuna (Host University) oraz grupę badawczą i opiekuna (Co-Host University) z sojuszu YUFE.
Mobilność w ramach programu:
Kandydaci i kandydatki, gdy są powołani w swojej uczelni, muszą przestrzegać zasady mobilności w ramach akcji Marie Sklodowska-Curie. Nie mogą mieszkać ani prowadzić głównej działalności w kraju przyjmującym dłużej niż 12 miesięcy w ciągu ostatnich 36 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków. Ponadto muszą odbyć mobilność w ramach YUFE trwającą max. 6 miesięcy w innym (lub więcej niż jednym) uniwersytecie YUFE (Co-Host University). Pobyty mogą być krótkie lub dłuższe, pojedyncze lub wielokrotne, a celem mobilności jest nawiązanie współpracy w zakresie R&I.
Osoby przyjęte mogą podjąć mobilność międzysektorową w podmiocie gospodarczym lub nieprzedsiębiorczym, zaproponowanym przez Partnerów Stowarzyszonych w ramach ekosystemu uczelni goszczącej lub uczelni partnerskiej YUFE.
Postdokom oferowany jest kompleksowy program szkoleniowy dotyczący interakcji z interesariuszami, otwartej nauki i innowacji. W ramach treningu przygotowane zostały 3 filary:
Filar 1: dwudniowe warsztaty, z udziałem i trenerami od interesariuszy zewnętrznych;
Filar 2: dedykowane szkolenia dla każdej grupy, dotyczące umiejętności przekrojowych, oferowane wspólnie przez uczelnie partnerskie;
Filar 3: oferta indywidualna w uczelni przyjmującej.
19 organizacji interesariuszy – jako Partnerzy Stowarzyszeni – zobowiązało się do udziału w szkoleniach i mentoringu, a pośród nich rady miejskie i regionalne oraz organizacje biznesowe znajdujące się w ekosystemie uczelni YUFE. Podmioty te będą doradzać lub uczestniczyć w działaniach związanych z interakcją z zainteresowanymi stronami.
Współpraca z nimi może objawiać się na różne sposoby:
- mogą brać udział w komisjach selekcyjnych, dodając perspektywę interesariusza;
- mogą zapewnić lub pomóc w znalezieniu nieakademickiego mentora dla postdoców po ich mianowaniu;
- mogą wnieść wkład do programu szkoleniowego dotyczącego interakcji z zainteresowanymi stronami oraz otwartej nauki i innowacji (np. warsztaty w ramach filaru 1).
Nabór pierwszy (zamknięty):
26 stanowisk post-docs
2 obszary tematyczne: zrównoważony rozwój i cyfrowe społeczeństwo
Zaproszenie otwarte: 01/03/2023-07/05/2023
Proces selekcji: 01/06/2023-30/10/2023
Nominacja: około 01/01/2024
Nabór drugi:
25 stanowisk post-docs
2 obszary tematyczne: dobrostan społeczny oraz tożsamość europejska.
Zaproszenie otwarte: 01/10/2023-31/12/2023
Proces selekcji: 01/01/2024-30/05/2024
Nominacja: około 01/09/2024
Co Y4P może zaoferować opiekunowi akademickiemu?
- To dodatkowy badacz/badaczka w Twojej grupie, z potencjałem do wspólnego dorobku naukowego.
- Dobra perspektywa dla doskonałych kandydatów i kandydatek, biorąc pod uwagę atrakcyjne warunki, w pełni opłacane przez Twoją uczelnię lub wydział przy wsparciu grantu Komisji Europejskiej.
- Konkurencyjne wynagrodzenie, zgodnie ze standardem określonym przez KE, w tym stypendium mobilnościowe w wysokości 200 euro/miesiąc.
- Opłata za badania (zarządzana przez opiekuna) w wysokości 200-400 euro/miesiąc (do określenia przez Twoją uczelnię).
- Dodatek mobilnościowy w wysokości 1200 euro/miesiąc na maksymalnie 6-miesięczny pobyt na uczelni współgospodarza.
- Postdoc będzie pełnił rolę łącznika do rozwoju współpracy z grupą badawczą współgospodarza w ramach sojuszu YUFE i poza nim.
- Rozszerzenie swojej sieci kontaktów w ramach uniwersytetów YUFE, z radami miast i regionów i/lub organizacjami biznesowymi.
- Bezpośrednie zaangażowanie w nowatorski program szkoleniowy, kształtujący przyszłych badaczy i badaczki.
- Widoczność Twojej grupy badawczej dzięki działaniom komunikacyjnym i upowszechniającym YUFE4Postdoc!
Co Y4P może zaoferować akademickiemu współopiekunowi?
- To dodatkowy badacz/badaczka w Twojej grupie, z potencjałem do wspólnego dorobku naukowego,
- a zarazem osoba pełniącą rolę łącznika do rozwoju współpracy z grupą badawczą współgospodarza w ramach sojuszu YUFE i poza nim.
- Rozszerzenie sieci kontaktów w ramach uniwersytetów YUFE, z radami miast i regionów lub organizacjami biznesowymi.
- Bezpośrednie zaangażowanie w nowatorski program szkoleniowy, kształtujący przyszłych naukowców.
- Widoczność Twojej grupy badawczej dzięki działaniom komunikacyjnym i upowszechniającym YUFE4Postdoc!
Kwalifikacja opiekunów i współopiekunów:
Aby zostać opiekunem należy posiadać wykształcenie wyższe oraz być zatrudnionymi co najmniej na 10% etatu na uniwersytecie partnerskim YUFE. Naukowo można wspierać maksymalnie dwie osoby składające wnioski w ramach naboru. Dodatkowo należy przygotować list motywacyjny dla wnioskodawców, zarazem pamiętając, że wnioskodawcy sami określają i opracowują swoją aplikację.
Dopasowanie pomiędzy grupami badawczymi gospodarzy i grupami badawczymi współgospodarzy będzie ułatwione poprzez specjalnego Nawigatora na każdej uczelni (od 1/1/2023), który
- pomoże potencjalnym osobom kandydującym w poszukiwaniu informacji na temat uczelni przyjmującej (np. warunki zatrudnienia, wizy, mobilność) i dostępnych obszarów specjalizacji,
- będzie wspierał proces dopasowania opiekuna i współopiekuna,
Co możesz zrobić już teraz:
- Wyszukać obiecujących kandydatów oraz obiecujące kandydatki w swojej sieci i zwrócić ich uwagę na przyszłe nabory,
- Poznać potencjalne zainteresowane osoby na innych uniwersytetach partnerskich YUFE.
Co możesz zrobić od startu projektu:
- Przyjmuj spontanicznych kandydatów, poszukujących opiekuna,
- ale praktykuj "selekcję u drzwi": działaj jako opiekun tylko dla kandydatów o wysokiej jakości!
- Prowadź kandydatów do alternatywnych lub bardziej odpowiednich osób akademickich na Twojej uczelni.
- Działaj jako recenzent dla lokalnych osób kontaktowych YUFE4Postdoc.
Sukces YUFE4Postdocs zależy w dużej mierze od dobrze przygotowanych pracowników naukowych!
Szczegóły na www.yufe4postdocs.eu oraz euraxess.ec.europa.eu
Kontakt:
Alicja Kostrzak,
56/611 4428
a.kostrzak@umk.pl
Agata Wiśniewska,
56/611 4826
a_wis@umk.pl