Rok Mikołaja Kopernika - Światowy Kongres Kopernikański
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

UMK w rankingu U.S. News

2020-12-18

W najnowszym rankingu najlepszych uniwersytetów świata przygotowanym przez U.S. News UMK uplasował się na 9. miejscu w Polsce i 1083. na świecie.

W tegorocznej, siódmej edycji rankingu News & World Report Best Global Universities, Uniwersytet Mikołaja Kopernika zajął 1083. miejsce wśród uczelni na świecie i 425. w Europie. UMK, razem z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, uplasował się na 9. miejscu w Polsce, wyprzedzając między innymi Uniwersytet Gdański czy Uniwersytet Śląski.

W rankingu dziedzinowym nasz uniwersytet został uwzględniony na trzech listach: astronomia (miejsce 232., ex aequo z kanadyjskim Uniwersytetem w Waterloo), chemia (miejsce 611.) oraz fizyka (miejsce 746., ex aequo z Rikkayo University w Tokio w Japonii).

Przy tworzeniu rankingu wzięto pod uwagę 13 wskaźników. Szkoły wyższe są charakteryzowane i porównywane z innymi uczelniami na świecie, na kontynencie i w kraju. Pod uwagę brane są także osiągnięcia naukowców w poszczególnych dziedzinach. Wskaźnikami o największej wadze dla wyniku końcowego jest globalna i regionalna reputacja badawcza danej uczelni. Ponadto uwzględnia się także między innymi liczbę publikacji, cytowań czy poziom współpracy międzynarodowej.

Ogólny ranking Best Global Universities obejmuje prawie 1500 najlepszych instytucji w 86 krajach. Pierwszym krokiem do stworzenia tych rankingów, które są obsługiwane przez Clarivate, było utworzenie puli 1748 uniwersytetów, która posłużyła do uszeregowania 1500 najlepszych szkół. Podium najlepszych uczelni na świecie zajmują Harvard University, Massachusetts Institute of Technology i Stanford University.

2021 Best Global Universities Rankings