Rok Mikołaja Kopernika - Światowy Kongres Kopernikański
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Coraz wyżej w rankingu QS

2020-12-18

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu po raz kolejny znalazł się w pierwszej setce rankingu Emerging Europe and Central Asia, organizowanym przez jedną z trzech najbardziej prestiżowych organizacji rankingowych - QS. Nasza uczelnia odnotowała awans o kolejne trzy miejsca względem ostatnich dwóch lat.

Swój pierwszy duży sukces w rankingu QS Emerging Europe and Central Asia Uniwersytet Mikołaja Kopernika odnotował w 2019 roku, kiedy awansował o 19. pozycji i trafił na 88. miejsce. Rok później utrzymał swoją pozycję w pierwszej setce najlepszych uczelni tej części świata. W rankingu EECA 2021 UMK uplasował się na 85. miejscu.

Na podium tegorocznego rankingu QS Emerging Europe and Central Asia znalazły się Lomonosov State University (Rosja), University of Tartu (Estonia) i Saint Petersburg State University (Rosja).

W rankingu brane są pod uwagę następujące kryteria: opinia wykładowców (30% oceny ogólnej), opinia pracodawców (20%), stosunek liczby studentów do liczby wykładowców (10%), stosunek liczby publikacji w bazie Scopus w relacji do liczby pracowników (10%), tzw. cytacyjność publikacji naukowych na podstawie Scopus (5%), Web impact (5%), odsetek wykładowców zagranicznych (2.5%) oraz odsetek studentów zagranicznych (2.5%).

Ranking przeprowadzany jest od 2004 roku przez organizację Quacquarelli Symonds zajmującą się problematyką nauczania na poziomie wyższym. Najważniejszym celem rankingu jest umożliwienie kandydatom na studia racjonalnego wyboru uczelni oraz popularyzacja idei studiowania poza krajem ojczystym.

Ranking EECA 2021