Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Wirtualna Noc Naukowców

2020-09-18

Wykłady, pokazy i wirtualna rzeczywistość to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez naukowców i studentów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na tegoroczną Noc Naukowców. Będzie można uczestniczyć w nich online 25 września.

Mgr Ewa Wielocha, mgr Natalia Stawarz, mgr Magdalena Kozicka i mgr Patryk Banasiak z Koła Naukowego Studentów Archeologii opowiedzą o tym, jak wyglądają badania archeologiczne średniowiecznych karczm podczas pokazu pt. "Za ostatni grosz - czyli wieczór w średniowiecznej karczmie", który rozpocznie się o 18.00.

O 18.40 prof. Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej wygłosi wykład pt. "Sztuczna inteligencja i przyszłość cywilizacji". W erze stałej transformacji i ekspansji technologii informatycznych warto zadać sobie pytanie, co w tej dziedzinie jest możliwe, a co jest fantazją? Czy wkrótce podłączymy komputery bezpośrednio do naszych mózgów? Czy doprowadzi nas to do katastrofy, zagłady ludzkości, czy raczej do utopijnej wizji transhumanistów, ery powszechnej szczęśliwości?

O 19.20 mgr Agata Szumera i dr hab. Marek Wiśniewski, prof. UMK z Wydziału Chemii UMK opowiedzą o "Chemii zwykłej i niezwykłej". Będzie to okazja do zobaczenia efektownych doświadczeń i ciekawych zjawisk.

40 minut później będzie można wysłuchać wykładu dr. n. med. Marka Jurgowiaka z Wydziału Farmaceutycznego "Dietą w starość". Liczne przeprowadzone do tej pory badania wykazały, że redukcja spożycia kalorii ma wpływ na wydłużenie średniego i maksymalnego czasu życia nawet o 20-50 procent. Co więcej, restrykcja kaloryczna jest obecnie uznawana za jedyny niezwiązany z manipulacjami genetycznymi sposób wydłużania życia przy zachowaniu dobrej kondycji zdrowotnej. Efekt ten jest skutkiem zmian, jakie zachodzą w przemianach biochemicznych organizmu.

"Efekt Proteusa - czy wirtualna rzeczywistość może nas zmienić (na lepsze)?" - na to pytanie spróbują odpowiedzieć kognitywiści z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych: dr Daniel Żuromski, dr Adam Fedyniuk i Sebastian Larma. W prezentacji, która rozpocznie się o 20:40. naukowcy przybliżą zjawisko nazywane efektem Proteusa i pokażą, jak można je wykorzystywać do lepszego zrozumienia natury ludzkiego umysłu, ale również do tego, abyśmy stali się lepszymi ludźmi.

Podobnie jak w ubiegłym roku, imprezę uświetnią błyskawiczne prezentacje w wykonaniu naukowców z UMK. Poświęcone będą odpowiedziom na pytanie „Czym jest…?”. W programie trzy miniwykłady:

  • 21.20-21.30: dr Adrian Wójcik z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych - "Czym jest denializm klimatyczny?"
  • 21.30-21.40: dr Marcin Nowak z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej - "Czym są dla nas polarne lodowce i dlaczego Polacy tak się nimi interesują?"
  • 21.40-21.50: mgr Piotr Gładysz z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej - "Czym jest polaryzacja?"

Wydarzenia przygotowane przez naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika będzie można śledzić na żywo za pośrednictwem kanału UMK TV na Youtube.

Transmisję z UMK będzie można zobaczyć także na dużym ekranie w przestrzeni wystawy "Rzeka" w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w godzinach 18.00-22.00.

Ponadto, również w CNMW,  o 17.30 rozpocznie się próba bicia rekordu w doświadczeniu "pasta dla słonia". W trakcie trwania Nocy Naukowców będzie można także zwiedzić stanowiska doświadczalne.

Wydarzenie na Facebooku