COVID-19: informacje dla społeczności UMK

 Wiadomości

Katia Gritseva "Technical tissues histology"

Katia Gritseva "Technical tissues histology"

#RYSOWAĆ wirtualnie

2020-05-08

9. edycja Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego "RYSOWAĆ", organizowana przez Katedrę Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK, rozpocznie się 8 maja i będzie miała charakter pokazu on-line.

Podczas udostępnienia wystawy, które będzie miało miejsce 8 maja o godz. 18.30 na facebookowym profilu Galerii Sztuki Wozownia, poznamy prace zakwalifikowane do pokazu. Zostały one zrealizowane w różnych mediach: są wśród nich animacje, prace wideo, fotografie, grafiki cyfrowe, rysunki wykonywane przy pomocy tabletu graficznego, ale także prace odwołujące się do tradycyjnie rozumianych technik rysunkowych. Reprezentują one bogate spektrum artystycznych odpowiedzi na główne hasło projektu – #RYSOWAĆ – będąc równocześnie refleksją na temat wpływu narzędzi cyfrowych na współczesną sztukę oraz jej obecność w przestrzeni wirtualnej. - Rozwój mediów społecznościowych sprawił, że wielu ludzi funkcjonuje w wykreowanych światach Instagrama, Twittera, WhatsAppa – zauważa kuratorka wystawy, dr hab. Aleksandra Sojak-Borodo, prof. UMK. – W świecie sztuki też obserwujemy zjawisko przenoszenia życia do świata wirtualnego. Każda licząca się wystawa musi mieć stronę w Internecie, najlepiej relację na żywo z wernisażu, musi być dobrze sfotografowana. Coraz częściej wydaje się nam, że nie musimy czegoś realnie doświadczać, że dzięki przypięciu do niewielkiego ekranu i odpowiednim hashtagom zobaczymy wszystko. I w pewnym sensie tak jest... Z drugiej jednak strony takie hashtagowe odbieranie świata może być pułapką, polegającą na uproszczeniu, fragmentaryczności. Wśród prezentowanych prac są też takie, dla których punktem wyjścia jest sama znakowa forma hashtaga lub przypisana mu zwyczajowo funkcja. Znaczna część eksponowanych dzieł jest jednak także swoistym "dziennikiem czasu kwarantanny" – mówi o doświadczeniu izolacji, byciu "samemu ze sobą", które sprzyja autorefleksji.
Poszczególne prace, opatrzone odautorskimi komentarzami, będzie można poznać, odwiedzając specjalną zakładkę na stronie internetowej Galerii Sztuki Wozownia oraz blog Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego. Realizacje zaproszonych artystów będą prezentowane także codziennie w mediach społecznościowych galerii (na Facebooku i Instagramie).
Międzynarodowa Wystaw Rysunku Studenckiego wiąże się także z przyznawaniem nagród za najciekawsze propozycje artystyczne. Kto w tym roku je otrzyma, dowiemy się w czasie wirtualnego finisażu, który odbędzie się 21 czerwca o godz. 12:00.

Warto zauważyć, że prace organizacyjne nad wystawą #RYSOWAĆ napotkały na wyjątkową sytuację – epidemię koronawirusa, która pociągnęła za sobą różnego rodzaju obostrzenia, wpływające również na pracę instytucji kultury. Szczególne środki ostrożności wdrożył również Rektor UMK, odwołując wszystkie wydarzenia (w tym wystawy) prowadzone przez jednostki uniwersyteckie. Zmusiło to organizatorów #RYSOWAĆ do zmiany sposobu prezentacji prac. Ekspozycja, która miała odbywać się fizycznie w salach Galerii Sztuki Wozownia, przeniesiona została całkowicie do przestrzeni Internetu. Będzie miała więc wyłącznie charakter wirtualny – pokazywana będzie zarówno na specjalnej stronie internetowej, jak i wszystkich platformach społecznościowych, administrowanych przez Katedrę Rysunku UMK i Galerię Sztuki Wozownia.

Te nowe okoliczności sprawiają, że hasło tegorocznej edycji – #RYSOWAĆ – nabrało zupełnie nowych znaczeń i kontekstów…

Jury Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego w składzie: prof. Bogdan Chmielewski (honorowy członek jury), dr hab. Elżbieta Jabłońska, prof. Jędrzej Gołaś, prof. Marek Szary, dr hab. Witold Pochylski, dr hab. Krystyna Garstka-Saran, dr Katarzyna Łyszkowska, mgr Paulina Gołoś, dr hab. Aleksandra Sojak-Borodo rozpatrzyło w tym roku 186 zgłoszeń z 28 uczelni z Polski i zagranicy. Do udziału w wystawie zakwalifikowało się 60 artystów z następujących uczelni artystycznych:, Akademia Sztuki i Designu w Charkowie, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, , Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Collegium da Vinci w Poznaniu, College Nauczycielski Kibuców, Technologii i Sztuki w Tel Awiwie w Izraelu, Petersburska Akademia Sztuki i Przemysłu, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Jana Evangelisty Purkuně w Uście nad Łabą w Republice Czeskiej, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Śląski w Cieszynie.

Przydatne linki:

Blog Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego

Fanpage Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego

Instagram Katedry Rysunku UMK

Strona internetowa Galerii Sztuki Wozownia

Fanpage Galerii Sztuki Wozownia

Instagram Galerii Sztuki Wozownia

Kanał YouTube Galerii Sztuki Wozownia

Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego to seria cyklicznych wystaw, organizowanych przez pracowników Katedry Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK od roku 2008. Pierwsze edycje miały zasięg ogólnopolski, a obecnie są to pokazy o charakterze międzynarodowym i odbywają się w formule biennale. Każda z odsłon projektu jest odpowiedzią na zmieniający się temat przewodni, który zawsze związany jest z obszarem rysunku, interpretowanym w sposób bardzo szeroki. Selekcja prac odbywa się na zasadzie konkursu. Spośród zgłoszeń przysłanych w odpowiedzi na open call jury wybiera realizacje prezentowane na wystawie, a najciekawsze propozycje artystyczne nagradza.