Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Działania YUFE podczas pandemii

2020-04-03

Pandemia SARS-CoV-2 zmienia życie ludzi na całym świecie. Zmienia sposób, w jaki pracujemy, uczymy się i żyjemy. Ma również wpływ na konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE).

YUFE ma na celu stworzenie młodego, skoncentrowanego na studentach, nieelitarnego, otwartego i integracyjnego Uniwersytetu Europejskiego. Jednym z jego kluczowych elementów będzie fizyczna, mieszana i wirtualna mobilność studentów i pracowników. Ograniczenia w przemieszczaniu się i gromadzeniu, narzucone w tym momencie w całej Europie, podkreślają znaczenie możliwości kształcenia on-line. Zamiast koncentrować się głównie na czasach po Covid-19 - kiedy fizyczna mobilność znów będzie możliwa - YUFE postanowiło położyć większy nacisk na swój Wirtualny Kampus. To platforma internetowa, która wirtualnie połączy obywateli, studentów i pracowników w całej Europie. Mamy nadzieję, że już wkrótce będzie można czerpać z tego korzyści i wzmocnić zasoby internetowe, które wszystkie instytucje akademickie w YUFE już uruchomiły wobec konieczności przeniesienia zajęć do przestrzeni on-line. Dzięki tym połączonym wysiłkom YUFE dąży do osiągnięcia celu, jakim zrekrutowanie pierwszych studentów, którzy rozpoczną naukę w roku akademickim 2020/2021.

W codziennej pracy Uniwersytetu Europejskiego kierujemy się w jak największym stopniu potrzebami i zainteresowaniami studentów oraz pracowników. W porozumieniu z partnerami YUFE, studentami, rządami i innymi uniwersytetami stowarzyszonymi, staramy się formułować dostępne rozwiązania i odpowiedzi na wiele pytań. Nie ma żadnych "podręczników" czy "wytycznych", na których moglibyśmy się oprzeć w tej wyjątkowej sytuacji. Wspólna praca ponad granicami, bez możliwości spotkania się twarzą w twarz przez tak długi okres, stanowi wyzwanie. Jednak zaangażowanie każdego, kto pracuje nad YUFE, jest bardzo duże i obfituje w wirtualne spotkania, co pozwala nam iść naprzód w sposób skoordynowany i skuteczny. To, wraz z unikalnym poczuciem wspólnoty studentów i pracowników, pozwala nam działać i szukać rozwiązań, którymi mamy nadzieję podzielić się w najbliższych miesiącach.