[fot. Wojciech Szabelski] fot. Wojciech Szabelski

Gala Nauki Polskiej

2020-02-18

19 lutego, w dniu urodzin wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika, obchodzony jest Dzień Nauki Polskiej. Pierwsza Gala z okazji tego święta odbyła się w Toruniu, rodzinnym mieście patrona Święta. Współorganizatorem wydarzenia był Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Nowe święto państwowe zostało wprowadzone ustawą z 9 stycznia 2020 roku. Pierwsze obchody Dnia Nauki Polskiej odbyły się w Toruniu, gdzie zorganizowano Galę Nauki Polskiej. Święto zostało wprowadzone w uznaniu dla dokonań polskich naukowców, którzy dążą do poznania prawdy, kształtują i inspirują przyszłe pokolenia.

Na Gali została wręczona pierwsza nagroda "Ratio et Spes". Jej laureat - prof. Tomaso Poggio - został wyróżniony za publikację Theoretical Issues in Deep Networks: Approximation, Optimization and Generalization, która jest efektem współpracy profesora z dr. Andrzejem Banburskim i mgr. Qianli Liao. Wszyscy trzej naukowcy są związani z Center for Brains, Minds and Machines.

Podczas Gali zostały wręczone Nagrody Prezesa Rady Ministrów i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (w sumie ponad sto Nagród). Wśród laureatów znaleźli się także naukowcy z UMK. Dr hab. Tomasz Klimsiak, prof. UMK otrzymał Nagrodę indywidualną I stopnia Prezesa Rady Ministrów za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego, a Nagrody Ministra prof. dr hab. Bogusław Buszewski (Nagroda indywidualna za całokształt dorobku), dr Agata Karska (Nagroda indywidualna I stopnia za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej), dr hab. Piotr Szymon Żuchowski (Nagroda indywidualna za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej) oraz zespół w składzie dr hab. Aleksandra Radtke, dr hab. Piotr Franciszek Piszczek, prof. UMK i prof. dr hab. Waldemar Jędrzejczyk – za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej.

Obchody Gali Nauki Polskiej zostały uświetnione widowiskiem "Opera matematyczna - Paradoksalny Rozkład Sfery". Była to także okazja do obejrzenia egzemplarza księgi „De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich") Mikołaja Kopernika, pochodzącej z Biblioteki Księcia Albrechta Hohenzollerna, w oryginalnej oprawie z epoki.

Galeria zdjęć

[fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]  [fot. Wojciech Szabelski]