Wiadomości

[fot. nadesłana] fot. nadesłana

Siatkarskie sukcesy w AMP

2020-01-30

Zespoły kobiecy i męski wywalczyły awans do półfinału AMP w siatkówce, zajmując premiowane miejsca w Akademickich Mistrzostwach Pomorza i Kujaw.

21 stycznia odbył się drugi, ostatni turniej w ramach Akademickich Mistrzostw Pomorza i Kujaw w piłce siatkowej kobiet, w którym udział wzięły cztery uczelnie. Ponownie najlepszym zespołem okazały się  siatkarki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W obu turniejach straciły zaledwie jednego seta z zespołem WSG Bydgoszcz. Przeciwniczki postawiły w nim twarde warunki, szczególnie, że zespół z Bydgoszczy opiera się na sześciu siatkarkach Pałacu Bydgoszcz, w tym trzech reprezentantkach Polski, które niedawno walczyły o udział w Igrzyskach Olimpijskich.

Drużyna UMK w Toruniu zagrała w składzie: Joker Świecie - Adrianna Kukulska, Patrycja Tomczyk, Oriana Miechowicz, Aleksandra Żurawska; Budowlani Toruń – Daria Dąbrowska, Iwona Zuzel, Paulina  Berlińska, Karolina Ogórek, Aleksandra Szymczak, Weronika Gierszewska, Julia Klisiak; AZS UMK Toruń –  Magdalena Piepiórka, Alina Krawczyk, Oliwia Zarębska, Kinga Ratajczak  i Patrycja Raźniewska. Zespół trenuje pod okiem Joanny Kaczmarek.

Długa droga naszych siatkarzy do półfinału AMP  w siatkówce zaczęła się na bydgoskiej hali CEFKiS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Pierwszym przeciwnikiem Torunian był Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy, który pozwolił odpowiednio rozpędzić maszyny akademików tego dnia. Po początkowych problemach z ustabilizowaniem gry, UMK zaczęło grać „swoje”, co pozwoliło po utracie pierwszego seta wygrać dwa kolejne.

Kolejnym przeciwnikiem była Wyższa Szkoła Gospodarki. Siatkarze AZS starannie i metodycznie punktowali oponentów, pozwalając sobie na kilka bardzo widowiskowych rozegrań. Bez straty seta reprezentanci uczelni czekali na najtrudniejszy mecz.

Przyszedł czas zmierzyć się z gospodarzami, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, który do tej pory nie oddał ani jednego seta w turnieju. To właśnie do UKW w większości należała inicjatywa w pierwszej partii. Drużyna UMK w Toruniu regularnie doprowadzała do remisu, jednak Bydgoszczanie potrafili odskoczyć. W drugiej części to Toruń wypracował sobie 4-5-punktową przewagę. W ostatniej fazie seta przewaga zaczęła topnieć. Kilka błędów własnych, niezdecydowana gra w kontrze odebrały akademikom szansę na tie-breaka.

Mimo porażki w ostatnim meczu, siatkarze UMK w Toruniu zadowoleni są ze zdobyczy punktowej. W porównaniu do poprzedniego, historycznego sezonu udało się wywalczyć o wiele więcej w pierwszym etapie rozgrywek. Drużyna chce dokończyć pracę podczas drugiego turnieju AMPiK w Toruniu.

W środę (22.01) odbył się drugi turniej Akademickich Mistrzostw Pomorza i Kujaw, który rozstrzygał sprawę awansu do półfinałów głównych rozgrywek. Siatkarze AZS mieli już dogodną sytuację po pierwszym turnieju, jednak torunianie nie chcieli patrzeć na tabele i mierzyli w pełną pulę punktową.

Od początku zadanie nie było łatwe. Pierwszym przeciwnikiem był wymagający Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy. Akademikom ciężko było dobrze wejść w mecz w poprzednim spotkaniu z UTP. Tym razem UMK w Toruniu wrzucił najwyższy bieg od samego początku. Po początkowych problemach i utrzymywaniu się wyrównanego wyniku, udało się wygrać seta i w kolejnym zdominować przeciwnika i przejść do kolejnego spotkania.

Następnym przeciwnikiem była Wyższa Szkoła Gospodarki. Spotkanie to było okazją dla drugiego składu, który również zaprezentował dobry poziom, bawiąc się siatkówką i bez straty seta dołożył kolejne zwycięstwo.

Przyszedł czas na wyrównanie rachunków z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, który odebrał nam zwycięstwo podczas pierwszego turnieju. Siatkarze UMK w Toruniu od samego początku weszli w mecz z nastawieniem na walkę i chęć wyjścia z własnej hali z 3 zwycięstwem. Rezultatem była rewelacyjna gra w obronie i asekuracja, mocny atak, agresywna zagrywka.

Wszystkie te ułamki spowodowały dużą przewagę punktową w każdym secie. Bilans 3-0 we własnej hali stał się faktem, siatkarze UMK w Toruniu, trenowani przez Michała Tyburskiego, w świetnym stylu zdobyli zasłużony awans.

Reprezentacje Uniwersytetu rozpoczynają przygotowania do występu w półfinałach w Poznaniu, gdzie celem jest powtórka z poprzedniego sezonu – awans do finałów rozgrywek.