Orient Express - sztuka dialogu
2020-01-20
W czwartek 23 stycznia 2020 r. o godzinie 17.00 w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach czwartej edycji "Orient Express". Poświęcone będzie problematyce dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego na przykładzie działalności Centrum Dialogu i Kultury „Doha” w Katowicach. Gościem spotkania będzie dr Jabbar Koubaisy.
Do współpracy przy realizacji kolejnej edycji projektu organizatorzy zaprosili ekspertów reprezentujących środowisko akademickie oraz przedstawicieli środowiska muzułmańskiego mieszkających w Polsce, którzy gotowi są do podzielenia się z szerokim gronem odbiorców swoimi refleksjami, wiedzą i doświadczeniami dotykającymi różnych zagadnień muzułmańskiego kręgu kulturowego.
Pierwszy tegoroczny „przystanek” Orient Expressu zatytułowany „Sztuka Dialogu” ma szczególne znaczenie, nie tylko dlatego, że otwiera kolejną, czwartą już edycję projektu, nie tylko dlatego, że weźmie w nim udział tak wyjątkowy gość z wieloletnim doświadczeniem w teorii i praktyce dialogu międzyreligijnego, ale także dlatego, że wpisuje się swoją tematyką w obchody Jubileuszowego XX Dnia Islamu w Kościele katolickim, który przypada 26 stycznia. Hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia to „Katolicy i Muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa”, a główne uroczystości odbędą się w siedzibie Instytutu Teologicznego Collegium Bobolanum w Warszawie.
Wszyscy uczestnicy przystanku „Sztuka Dialogu” otrzymają „Kalendarz Trzech Religii” stworzony po raz ósmy przez chrześcijan, muzułmanów i żydów z Katowic. Tegoroczne wydanie kalendarza opatrzone jest podtytułem „Żydzi, chrześcijanie, muzułmanie – w Katowicach wczoraj i dziś” i po raz kolejny towarzyszy mu przesłanie o otwartości na wielokulturowość, dialog i szacunek okazywany każdemu człowiekowi.
Na tegoroczną edycję złoży się 9 spotkań ułożonych w ramach tematycznych paneli, które odbywać się będą w przedostatni czwartek każdego miesiąca (z wyłączeniem okresu wakacyjnego lipiec – sierpień – wrzesień).
JABBAR KOUBAISY – z pochodzenia Irakijczyk, urodzony 29 maja 1965 roku w Al-Habbaniyyi, od 25 lat mieszkający na Śląsku. Dyrektor Centrum Dialogu i Kultury „Doha” w Katowicach, Dyrektor Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w Warszawie, Sekretarz Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w Polsce, Pełnomocnik Rady Imamów ds. Dialogu Międzyreligijnego przy Lidze Muzułmańskiej w RP, Prezes Muzułmańskiej Fundacji Pomocy. Autor licznych prac naukowych i popularno-naukowych, m.in. „Rola meczetu w Polsce”, „Działalność dobroczynna – normy szariatu i prawa”, „Umiarkowanie w prawie muzułmańskim”, „Ochrona środowiska według prawa muzułmańskiego”, „Maria w islamie”. Jest organizatorem i aktywnym uczestnikiem dialogu międzyreligijnego oraz muzułmańskiego życia kulturalnego w Polsce, jednym z inicjatorów corocznych obchodów Dnia Chrześcijaństwa wśród Muzułmanów w Polsce, a także pomysłodawcą i założycielem Centrum Kultury i Dialogu „Doha” w Katowicach.
Zaplanowana na rok 2020 czwarta edycja projektu „Orient Express” organizowanego przez Koło Naukowe Arabistów „Zahra as-Sahra” działające przy Katedrze Orientalistyki (byłej Pracowni Języka i Kultury Arabskiej) na Wydziale Humanistycznym (byłym Wydziale Filologicznym) UMK pod opieką dr Magdaleny Lewickiej, opatrzona jest podtytułem „Sztuka Przestrzenią Dialogu”. Stanowi kontynuację ubiegłorocznego cyklu spotkań pod hasłem „Sztuka Świata Islamu”, które spotkały się z dużym zainteresowaniem odbiorców, mimo zawężenia tematyki rozważań do kwestii oscylujących wokół sztuki i często dość specjalistycznych zagadnień, jednak osadzona zostanie w znacznie większym stopniu w kontekście wpływów i interferencji kulturowych. Te bowiem stają się przyczynkiem do nawiązywania i podtrzymywania wzajemnych relacji, współegzystencji opartej na wzajemnym zrozumieniu i poszanowaniu odrębności, wreszcie – „dialogu życia”, tak pojedynczych osób, jak i całych społeczności o różnym bagażu kulturowym, różnych tradycjach i systemach wartości. Jak wiadomo, mimo różnych względów natury obiektywnej i subiektywnej, które powodowały, że na przestrzeni dziejów wybuchały konflikty pomiędzy ludźmi odmiennych kultur, wytwory cywilizacji materialnej i duchowej pozwalały na budowanie „mostów porozumienia” i zacieranie granic. Choć początkowo budziły obawy i lęk, jak wszystko, co obce i nowe, wraz z rozwojem cywilizacji i częstszymi kontaktami różnice przestawały dziwić, stały się czymś naturalnym, co więcej – z biegiem wieków ludzie przekonali się, że zjawisko wielokulturowości jest społecznym bogactwem, a elementy kultury i sztuki różnych cywilizacji twórczo wzbogacają dorobek kulturowy całej ludzkości.