Zmarła dr hab. Wanda Gugnacka-Fiedor

2019-12-06

3 grudnia 2019 roku zmarła dr hab. Wanda Gugnacka-Fiedor, emerytowana profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Przez całe zawodowe życie związana z Wydziałem Biologii i Nauk o Ziemi UMK, od 1972 r. pracownik Katedry i Zakładu Systematyki i Geografii Roślin a następnie Zakładu Taksonomii i Geografii Roślin, którego kierownikiem była w latach 1998-2012. Uczestniczka III, VIII i XIII Wyprawy Polarnej na Spitsbergen, członek Klubu Polarnego Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego (w latach 80. przewodnicząca Koła Nr 2 przy UMK), członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego od 1974 r., sekretarz Oddziału Toruńskiego w latach 1983-85, przewodnicząca Oddziału Toruńskiego w latach 1995-2001, szanowany członek społeczności akademickiej, ceniony botanik. W pracy zawodowej zajmowała się m.in. zmiennością morfologiczną i chemotaksonomią roślin (szczególnie rodzaju Vaccinium), dynamiką fitocenoz tundrowych, brioflorą Spitsbergenu. Prywatnie miłośniczka Tatr.

Msza św. żałobna rozpocznie się 9 grudnia o godz. 10:00 w górnym kościele p.w. św. Maksymiliana Kolbe (ul. Kardynała Wyszyńskiego 7/9, Toruń). Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Grudziądzkiej 192 w Toruniu. Autokar zostanie podstawiony po Mszy Świętej przy kościele.