Wydział Humanistyczny z grantem

2019-12-04

Dr hab. Małgorzata Gębka-Wolak, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego otrzymała grant Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w konkursie Promocja języka polskiego na realizację projektu Dni Języka Polskiego w Kaliningradzie. W kręgu sztuki i filozofii. W konkursie zostało wyłonionych sześć wniosków, których łączna kwota dofinansowania wyniosła ponad 350 tysięcy złotych.

Projekt ma na celu promowanie języka polskiego i wiedzy o polskiej historii i kulturze w środowisku rosyjskojęzycznym poprzez organizację imprez popularyzatorskich odbywających się w ciągu tygodnia w Kaliningradzie, które tematycznie będą nawiązywać do spuścizny artystycznej i naukowej dwóch ustanowionych przez Sejm RP patronów roku 2020: malarza Teodora Axentowicza i filozofa Romana Ingardena. Imprezy kulturalne zostaną uzupełnione przedsięwzięciami dydaktyczno-naukowymi (seminariami, warsztatami i publikacjami).
Działania zaplanowane w projekcie to:

1. dyktando multimodalne z tekstem nawiązującym do twórczości Axentowicza, opracowanym na dwóch poziomach zaawansowania językowego. Będą one otwarte dla studentów i wszystkich miłośników polszczyzny;
  2. otwarte wykłady na Immanuel Kant Baltic Federal University. Głównymi tematami będą: twórczość Axentowicza; wybitni polscy malarze; ponadczasowe aspekty myśli R. Ingardena; wpływ Ingardena na rozwój teorii literatury;
  3. referaty i warsztaty z zakresu metodyki nauczania języka polskiego jako obcego na UMK i IKBFU, m.in. sztuka w nauczaniu języka polskiego jako obcego, trudności studentów rosyjskojęzycznych w akwizycji języka polskiego jako obcego;
  4. konkurs wystąpień publicznych Paint Talks na najlepsze przemówienie związane z polskim malarstwem;
  5. międzynarodowy konkurs esejów, skierowany do uczących się języka polskiego na zagranicznych polonistykach, na tematy związane ze sztuką i filozofią;
  6. gra terenowa o polskim malarstwie;
  7. publikacja rezultatu projektu (referatów, wykładów, nagrodzonych prac studentów).

Rezultatem programu będzie pogłębienie wiedzy o polskiej kulturze i zachęcenie do podejmowania studiów z języka polskiego na UMK. Projekt przyczyni się do budowania pozytywnego wizerunku Polski w kraju z nią sąsiadującym oraz wesprze jakość nauczania języka polskiego na partnerskim uniwersytecie.

Więcej o programie

Lista wszystkich laureatów konkursu