Rok Mikołaja Kopernika - Światowy Kongres Kopernikański
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Refleksje japońskiego badacza o "Lalce"

2019-10-28

29 października gościem Wydziału Humanistycznego UMK był profesor Tokimasa Sekiguchi z Tokyo University of Foreign Studies. Naukowiec wygłosił wykład pt. Czy "Lalka" Bolesława Prusa wejdzie do literatury światowej? Refleksje japońskiego badacza.

Wykład rozpoczął się o godz. 13.30 w sali im. Kolankowskiego (307) w Collegium Maius UMK (ul. Fosa Staromiejska 3 w Toruniu).

Prof. Tokimasa Sekiguchi jest znawcą i wybitnym tłumaczem literatury polskiej. Sporządzone przez niego przekłady obejmują wiele różnych dzieł, m.in. „Treny” Jana Kochanowskiego, „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, prozę Brunona Schulza i Czesława Miłosza, dramaty Stanisława Ignacego Witkiewicza i Witolda Gombrowicza, korespondencję Fryderyka Chopina. Profesor napisał także książki eseistyczne inspirowane doświadczeniami z polską kulturą, jest również autorem słownika polsko-japońskiego. Tłumaczenie „Lalki” Bolesława Prusa ukazało się w 2017 roku w serii „Biblioteki kultury polskiej w języku japońskim”. Za długoletnie, trwające od 1974 roku, niesłabnące zainteresowanie kulturą polską i pracę na rzecz jej propagowania prof. Tokimasa Sekiguchi uhonorowany został wieloma znaczącymi odznaczeniami, w tym medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasług RP, Srebrnym Medalem Gloria Artis.