Zmarł dr hab. Ludwik Kreja, prof. UMK

2019-10-03

3 października 2019 roku w wieku 84 lat zmarł dr hab. Ludwik Kreja, prof. UMK, emerytowany nauczyciel akademicki Wydziału Chemii.

Profesor Ludwik Kreja ukończył studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie obronił także pracę doktorską napisaną pod kierunkiem prof. Antoniego Basińskiego. Habilitację uzyskał na podstawie pracy pt. „Katalizatory elektrochemicznego utleniania i redukcji dla ogniw paliwowych wodorowo-tlenowych z elektrolitem kwaśnym”. Od 1981 roku przez sześć lat pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Chemii. W 1991 roku został profesorem nadzwyczajnym UMK. W latach 1993-1999 był prodziekanem Wydziału Chemii. Był wielokrotnie odznaczany za zasługi. Został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz „Medalem za zasługi położone dla rozwoju Uczelni".

Uroczystości pogrzebowe odbędą się  5 października 2019 r. w Toruniu. O godz. 10.00 odprawiona zostanie msza święta żałobna w Kościele św. Katarzyny (garnizonowym). Po mszy odbędzie się ceremonia pogrzebowa na cmentarzu przy ul. Wybickiego.