Zmarła dr Adela Świątek

2019-09-30

27 września 2019 r. w wielu 74 lat zmarła dr Adela Świątek, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Matematyki i Informatyki.

Adela Świątek urodziła się 2 września 1945 roku w Człuchowie. Po ukończeniu studiów matematycznych na UMK w 1968 roku podjęła pracę w Instytucie Matematyki UMK. W roku 1975 obroniła rozprawę doktorską zatytułowaną: Kategoria obiektów kostkowych (promotorem był profesor Stanisław Balcerzyk).

W pracy zawodowej dr Adela Świątek koncentrowała się na zagadnieniach związanych z szeroko rozumianą dydaktyką matematyki (była uczennicą profesora Leona Jeśmanowicza). Kształciła studentów specjalności nauczycielskiej, dzieląc się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem. Oprócz świetnych i solidnych nauczycieli szkolnych wykształciła swoich akademickich następców – obecną kadrę Wydziału, zajmującą się przygotowaniem zawodowym przyszłych nauczycieli matematyki. W latach 1996-2001 była kierownikiem studium podyplomowego Nauczyciele Matematyki.

Oprócz pracy zawodowej Adela Świątek poświęcała wiele czasu popularyzacji matematyki. Była jednym z pomysłodawców znanego obecnie w regionie konkursu Liga Zadaniowa i inicjatorką współpracy pomiędzy CDN i WMiI. Jest autorką lub współautorką około trzydziestu publikacji popularnonaukowych poświęconych matematyce powstałych głównie w związku z konkursem Kangur Matematyczny.

W roku 2009 dr Adela Świątek została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę 5 października 2019 r. o godz. 11:15 w Domu Pogrzebowym CCK przy ul. Grudziądzkiej 192/196. O godz. 12:00 nastąpi wyprowadzenie na Centralny Cmentarz Komunalny, gdzie odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Wcześniej, w środę 2 października 2019 roku o godz. 10:15 w kaplicy spopielarni przy ul. Grudziądzkiej 190/192 odbędzie się  pożegnanie Zmarłej.