Nowa struktura wydziałów na UMK

2019-09-30

W związku z nowym statutem UMK od 1 października wchodzą w życie zmiany w strukturze organizacyjnej naszego Uniwersytetu. Wydział Nauk Pedagogicznych został przekształcony w Instytut Nauk Pedagogicznych Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych. Zarządzeniem Rektora w skład Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wchodzi 16 wydziałów.

Część wydziałów zyskała nowe nazwy, pojawią się również korekty w przyporządkowaniu kierunków studiów do prowadzących je jednostek. Zmiany, które zgodnie z zarządzeniem Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika weszły w życie, obejmują następujące wydziały:

1. Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych (dawniej Wydział Biologii i Ochrony Środowiska), na którym są realizowane następujące kierunki:

• biologia,
  • biologia sądowa,
  • biotechnologia,
  • chemia medyczna (z Wydziałem Chemii),
  • diagnostyka molekularna,
  • global change biology,
  • ochrona środowiska,
  • sport i wellness (z Wydziałem Filozofii i Nauk Społecznych oraz Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej),
  • weterynaria.

2. Wydział Humanistyczny (dawnej Wydział Filologiczny), na którym są realizowane następujące kierunki:

• East and Central European Studies,
  • etnologia - antropologia kulturowa,
  • filologia angielska,
  • filologia bałkańska,
  • filologia germańska,
  • filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie,
  • filologia polska,
  • filologia polska jako obca,
  • filologia romańska,
  • filologia rosyjska,
  • filologia włoska,
  • japonistyka,
  • komparatystyka literacko-kulturowa,
  • kulturoznawstwo,
  • lingwistyka praktyczna i copywriting,
  • lingwistyka stosowana,
  • logopedia.

3. Wydział Filozofii i Nauk Społecznych (dawniej Wydział Humanistyczny), na którym są realizowane następujące kierunki:

• architektura informacji,
  • dziennikarstwo i komunikacja społeczna,
  • filozofia,
  • kognitywistyka,
  • medioznawstwo,
  • MISH-S (Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczno-Społeczne),
  • praca socjalna,
  • psychologia,
  • socjologia,
  • pedagogika,
  • pedagogika medialna,
  • pedagogika specjalna,
  • praca socjalna,
  • sport i wellness (z Wydziałem Nauk Biologicznych i Weterynarii oraz Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej),
  • zarządzanie informacją i bibliologia.

4. Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej (dawniej Wydział Nauk o Ziemi), na którym są realizowane następujące kierunki:

• geografia,
  • geoinformacja środowiskowa,
  • gospodarka przestrzenna,
  • sport i wellness (z Wydziałem Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych oraz Wydziałem Filozofii i Nauk Społecznych),
  • studia miejskie,
  • Tourism Management,
  • turystyka i rekreacja.

5. Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie (dawniej Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych), na którym są realizowane następujące kierunki:

• bezpieczeństwo narodowe,
  • bezpieczeństwo wewnętrzne,
  • politologia,
  • stosunki międzynarodowe.

Ponadto do Wydziału Sztuk Pięknych dołączył kierunek historia sztuki, który dotychczas był częścią Wydziału Nauk Historycznych. Wydział Teologiczny, chociaż nie zmienia się znacząco w strukturze, zyskał nowy kolor identyfikacji wizualnej. Zmiany, które zaszły na danych wydziałach, przedstawiają infografiki zamieszczone poniżej.