Wiadomości

[fot. PZTW] fot. PZTW

Wioślarze z UMK jadą na Igrzyska Olimpijskie!

2019-09-02

Dwa medale: srebrny i brązowy oraz kwalifikacja do Igrzysk Olimpijskich w Tokio - to zdobycze studentów UMK Katarzyny Zillmann i Mirosława Ziętarskiego przywiezione z Wioślarskich Mistrzostw Świata Seniorów, które od 25 sierpnia do 1 września rozegrano w austriackim Linz.

Najlepsza ubiegłoroczna żeńska osada świata z Katarzyną Zillmann w składzie nie zawiodła i tym razem. Studentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zawodniczka AZS UMK Toruń, wraz z koleżankami: Agnieszką Kobus-Zawojską, Marią Springwald i Martą Wieliczko osiągnęły upragniony cel i zakwalifikowały się do tokijskich Igrzysk. Polki w Lizn stanęły na drugim miejscu podium. W niezwykle emocjonującym biegu finałowym stoczyły zażarty bój z osadami chińską i holenderską. Ta pierwsza wysunęła się na prowadzenie dopiero po 500 m, osiągając dwusekundową przewagę w połowie dystansu nad naszymi zawodniczkami. Niestety polskiej osadzie nie udało się odrobić strat do Azjatek i musiały się bronić przed atakiem Holenderek. Ostatecznie reprezentantki Polski zajęły drugie miejsce z czasem 06:36.59, ustępując Chinkom o dwie sekundy i wyprzedzając osadę z Holandii, która ukończyła bieg z czasem 06:36.62.

W gronie przyszłych olimpijczyków znalazł się również Mirosław Ziętarski. Student UMK, zawodnik AZS UMK Toruń, wraz z Mateuszem Biskupem stanęli na najniższym stopniu podium Mistrzostw Świata. Reprezentanci Polski po mocnym wyjściu ze startu plasowali się w czołówce biegu wraz z osadami z Chin, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Do podziału medali doszło na ostatnich 500 metrach, kiedy to przyśpieszyły osady irlandzka i brytyjska. Biało-czerwonym udało się odeprzeć angielski atak. Na linę mety wpłynęli kolejno Chińczycy (06:05.68), Irlandczycy (06:06.25) i Polacy (06:07.87).