Rok Mikołaja Kopernika - Światowy Kongres Kopernikański
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

UMK na liście szanghajskiej

2019-08-19

Uniwersytet Mikołaja Kopernika został odnotowany na liście szanghajskiej wśród tysiąca najlepszych szkół wyższych na świecie. UMK jest jedną z dziewięciu polskich uczelni, które znalazły się w tegorocznej edycji Academic Ranking of World Universities (AWRU).

UMK uplasował się w 10. setce, obok Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Wrocławskiej. Nieco wyżej, w 9. setce znalazła się Politechnika Warszawska. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny trafiły do 8. setki. Na podium najlepszych polskich uczelni znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (w 7. setce), Uniwersytet Warszawski (w 5. setce) i Uniwersytet Jagielloński (w 4. setce). Określone pozycje na liście mają wyłącznie te uczelnie, które uplasowały się w pierwszej setce. W drugiej setce uczelnie zgrupowane są w dwóch blokach (miejsca 101-150 i 151-200). Miejsca od 3. do 10. setki ustalane są alfabetycznie w grupach liczących 100 uczelni.

Listę rankingową oraz wszelkie szczegóły można znaleźć na stronie Academic Ranking of World Universities.

Ranking szanghajski tworzony jest od 2003 roku. Powstaje na podstawie kilku wskaźników: liczby absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczby najczęściej cytowanych naukowców według Clarivate Analytics, liczby publikacji w magazynach „Nature” i „Science”, liczby cytowanych publikacji indeksowanych w Science Citation Index-Expanded oraz Social Sciences Citation Index. Celem piątego kryterium, Per Capita Performance, jest zrównoważenie osiągnięć dużych i małych instytucji. Ocenie podlega ponad 1800 uczelni, z czego 1000 najlepszych umieszcza się na liście.