Zmarł prof. Toma Tomov

2019-08-11

W wieku 66 lat zmarł dr hab. Toma Tomov, prof. UMK, pracownik Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, znakomity astronom, wybitny znawca spektroskopii gwiazdowej.

Profesor Tomov był Bułgarem. Urodził się 8 kwietnia 1953 r. Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku skończył studia astronomiczne na Uniwersytecie w Sofii. Jako młody pracownik naukowy Instytutu Astronomii Bułgarskiej Akademii Nauk został jednym z budowniczych Obserwatorium Astronomicznego na szczycie góry Rożen w Rodopach. Uruchomił tam m.in. obserwacje spektroskopowe na dwumetrowym teleskopie tego obserwatorium.

Był znakomitym instrumentalistą, wybitnym znawcą spektroskopii gwiazdowej i wytrawnym obserwatorem. Zajmował się głównie kataklizmicznymi układami podwójnymi, takimi jak gwiazdy nowe i przede wszystkim tzw. gwiazdy symbiotyczne. Jego zainteresowania naukowe i osiągane wyniki zbliżyły go w połowie lat 80. do astronomów polskich (z Torunia) i włoskich (z Asiago). Tu i tam spędził kilkadziesiąt miesięcy w ramach staży i wymiany naukowej. W styczniu 2001 roku przeniósł się na stałe do Centrum Astronomii UMK. Mówił i prowadził zajęcia po polsku. Zdążył wykształcić w Polsce kilkunastu licencjatów, magistrów i doktorów. Opublikował ponad 200 prac naukowych, z czego ponad połowę przy współautorstwie Polaków.

Profesor Toma Tomov zostanie pochowany w Bułgarii. Toruńskie pożegnanie odbędzie się w środę 14 sierpnia o godz. 11:00 w Zakładzie Pogrzebowym "Cultus" Korzybscy przy ul. Browarnej 2.