[fot. nadesłane] fot. nadesłane

Uczniowie na medal

2019-07-22

Trzy srebrne medale zdobyli uczniowie Liceum Akademickiego na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej, która odbywała się od 14 do 21 lipca w Szegdzie na Węgrzech.

Z medalami do Polski wrócą Grzegorz Procyk, Jakub Kwiatkowski oraz Mikołaj Skiba. Srebro uzyskali uczniowie, którzy w klasyfikacji końcowej zajęli miejsca 32-86. Grzegorz Procyk zajął 49 miejsce uzyskując łącznie 117,87 punktów. Jakub Kwiatkowski zdobył 115,84 punktów i uplasował się na 59 miejscu. Na 65 miejscu znalazł się Mikołaj Skiba, który w klasyfikacji końcowej uzyskał 114,21 punktów. To bardzo duże wyróżnienie, ponieważ na czworo reprezentujących Polskę uczniów, troje uczy się w Liceum Akademickim w Toruniu. Opiekunem naukowym olimpijczyków jest Pani Bożena Kmiecik. Toruński Okręgowy Komitet Olimpiady Biologicznej, w skład którego wchodzą: przewodniczący dr Lucjan Rutkowski i sekretarz mgr Joanna Kujawska oraz Komitet Główny OB – przewodniczący dr hab. Piotr Bębas i sekretarz naukowy dr Takao Ishikawa, odpowiadali za specjalistyczne przygotowanie zawodników. Opiekunowie ze strony KGOB, którzy organizowali wyjazd – Takao Ishikawa, Piotr Bernatowicz i Jakub Baczyński – byli także wsparciem dla naszych Zwycięzców oraz tłumaczyli zadania.

Tabelę wyników wszystkich uczestników można zobaczyć tutaj.

Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna (IBO) kierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej historia sięga lat 1985-1989, kiedy w rywalizacji biologicznej brali udział uczniowie z Polski i Czechosłowacji. Pozytywne doświadczenia z międzynarodowych olimpiad w innych dziedzinach nauk przyrodniczych i matematyki zrodziły pomysł na stworzenie Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej. Na prośbę UNESCO inicjatywę w jej stworzeniu przejęła Czechosłowacja. Sześć krajów (Belgia, Bułgaria, Czechosłowacja, NRD, Polska i Związek Radziecki) w 1989 roku rozpoczęło tradycję IBO, która okazała się wielkim sukcesem. Od tego czasu do konkursu zaczęli zgłaszać się uczniowie z całego świata.