Rok Mikołaja Kopernika - Światowy Kongres Kopernikański
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

UMK w rankingu szanghajskim

2019-07-04

Uniwersytet Mikołaja Kopernika po raz trzeci został odnotowany w szanghajskim rankingu dziedzinowym. Wszystkie szkoły wyższe na świecie są porównywane w ponad 54 dziedzinach nauki.

W Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) UMK znalazł się w trzeciej setce (201-300) wyróżnionych w dziedzinie matematyka. W tej samej grupie odnotowano także Politechnikę Wrocławską. W pierwszej setce znalazł się Uniwersytet Warszawski, w drugiej – Uniwersytet Jagielloński. Uniwersytet Wrocławski, Politechnikę Warszawską i Akademię Górniczo-Hutniczą sklasyfikowano w przedziale 301-400, a Uniwersytet Adama Mickiewicza w 401-500.

W dziedzinowym zestawieniu uniwersytetów z całego globu w zakresie nauk przyrodniczych w dyscyplinie naukowej: Mathematic toruńscy matematycy uplasowali się na 220. pozycji. To oznacza jeszcze lepszą pozycję niż w roku ubiegłym - wówczas 235. W stosunku do ubiegłego roku znacznie polepszył  się także wskaźnik cytowań - jest najlepszy wśród polskich uczelni.

Ranking obejmuje dziedziny nauki w pięciu głównych obszarach: nauki przyrodnicze, inżynieria, nauki o życiu, nauki medyczne i nauki społeczne. Shanghai Ranking Consultancy jest niezależną organizacją zajmującą się analizą osiągnięć naukowych szkół wyższych. Międzynarodowy ranking uczelni publikowany jest od 2009 roku, bierze w nim udział ponad 4000 instytucji.