Z prestiżowym stypendium SPIE

2019-06-04

Beata Zjawin, studentka fizyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, otrzymała prestiżowe stypendium SPIE Optics and Photonics Education Scholarship.

Organizacja SPIE jest międzynarodowym stowarzyszeniem na rzecz optyki i fotoniki założonym w roku 1955 dla rozwijania technologii opartych na świetle. Zrzesza członków ze 166 krajów. Na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK od kilkunastu lat działa sekcja studencka SPIE.

Co roku SPIE przyznaje stypendia wyróżniającym się studentom, którzy w  przyszłości mogą wnieść istotny wkład do optyki i fotoniki. Jest to stypendium skierowane do członków SPIE, którzy studiują optykę, fotonikę lub powiązane dziedziny.

W 2019 roku wyłoniono 84 laureatów, w tym troje z Polski. Beata Zjawin jest jedyną stypendystką z UMK. Studia pierwszego stopnia odbyła na kierunku astronomia na WFAiIS. Obecnie jest na pierwszym roku studiów II stopnia na fizyce. Pracuje w grupie CASTLE (Cold Atomic Space-Time Laboratory), głównie z dr. hab. Michałem Zawadą, prof. UMK oraz dr. Piotrem Wcisłą. Zajmuje się  poszukiwaniem ciemnej materii przy pomocy optycznych zegarów atomowych. Ma już w swoim dorobku publikacje naukowe. W roku akademickim 2016/2017 otrzymała tytuł Najlepszej Studentki WFAiIS.