Konsorcjum dla gospodarki jutra

2019-05-24

Grupa naukowców pod kierunkiem prof. dr. hab. Bogusława Buszewskiego z Wydziału Chemii UMK zrealizuje trzyletni projekt pt. "Zaawansowane biokompozyty dla gospodarki jutra BIOG-NET”. Przedsięwzięcie warte jest blisko 21 mln zł.

Głównym przedmiotem badań w projekcie będzie zastosowanie mikroorganizmów do poszukiwania nowatorskich rozwiązań w nowoczesnych technologiach, zwłaszcza w projektowaniu i wytwarzaniu nowych, mieszanych nanokompozytowych, porowatych materiałów nieorganicznych (typu metal-białko). Nadrzędnym celem przedsięwzięcia będzie biosynteza i charakterystyka właściwości nowych materiałów na bazie nanocząstek tlenku cynku i srebra oraz biokrzemionki domieszkowanej jonami metali przejściowych. W kolejnym etapie badań będą zastosowane także metody pozwalające na ich fizykochemiczną charakterystykę oraz w konsekwencji wykorzystanie ich aplikacyjne w przemyśle wyrobów medycznych, kosmetycznym oraz spożywczym. Wyniki badań pozwolą na dokładniejsze zrozumienie mechanizmów i procesów biologicznej syntezy materii nieorganicznej przez wybrane mikroorganizmy oraz dalszy rozwój nowych sposobów biosyntezy nanokompozytowych materiałów w przyjaznych dla środowiska warunkach.

Grupę badawczą stanowi konsorcjum, w skład którego wchodzi sześć jednostek naukowych z Polski. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Bogusław Buszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który reprezentowany jest przez Katedrę Chemii Środowiska i Bioanalityki Wydziału Chemii wraz z Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. W skład Konsorcjum wchodzą ponadto: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Politechnika Warszawska, Politechnika Białostocka, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Szczeciński. Przemysłowymi partnerami są podmioty gospodarcze: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A., Sygnis sp. z o.o., AdvaChemLab sp. z o.o.

Projekt będzie prowadzony w latach 2019-2020, w ramach działania 4.4 PO IR 2014-2020 programu Team-NET, konkurs 1/4.4/2018 (POIR.04.04.00-IW.04-00-TN1/18). Na jego realizację przyznano 20 898 921,93 zł, w tym na część, za którą odpowiada grupa z UMK - 3 489 895,56 zł. Operatorem projektu jest Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.