Zmarł prof. Józef Poklewski-Koziełł

2019-05-22

W wieku 82 lat zmarł prof. Józef Poklewski-Koziełł, wieloletni pracownik Wydziału Sztuk Pięknych UMK, wybitny historyk sztuki i zasłużony badacz dziejów sztuki polskiej nowożytnej oraz kultury wileńskiej.

Prof. Józef Poklewski-Koziełł urodził się 21 kwietnia 1937 roku w Kowalewie na Wileńszczyźnie. Studia w dziedzinie historii sztuki ukończył w 1963 roku w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym samym roku został zatrudniony na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego praca doktorska została poświęcona sanktuarium maryjnemu w Świętej Lipce (1973), a habilitacyjna polskiemu życiu artystycznemu w międzywojennym Wilnie (1995). Jako wieloletni nauczyciel akademicki Józef Poklewski-Koziełł wykształcił wielu uczniów, był promotorem i recenzentem prac magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych, redaktorem wielu wydawnictw. Jego bogaty dorobek naukowy dotyczy głównie architektury nowożytnej oraz życia artystycznego na Wileńszczyźnie. Poczesne miejsce zajmują w nim prace poświęcone Świętej Lipce, Wydziałowi Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, warmińskim sanktuariom pielgrzymkowym czy też projektowi pomnika Adama Mickiewicza w Wilnie. Pełnił funkcje kierownika Zakładu Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej oraz dyrektora Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK, był przez wiele lat członkiem Senatu UMK, Prezesem Toruńskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki, członkiem Zarząd Głównego Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków, Rady Naukowej Muzeum Narodowego w Gdańsku, Rady Naukowej Muzeum Okręgowego w Toruniu, Przewodniczącym Wydziału II Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Prof. Józef Poklewski-Koziełł zmarł 21 maja. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek 27 maja o godz. 14:00 mszą św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Po mszy nastąpi ceremonia pogrzebowa na cmentarzu przy ul. Wybickiego 78/80.